Համբարձման օրվան, Հայրենական պատերազմի Մեծ Հաղթանակին և Շուշիի ազատագրմանը նվիրված հանդիսություններ Վիրահայոց թեմում |
Մայիսի 9-ին Վիրահայոց թեմում մեկնարկեցին Համբարձման տոնին, Հայրենական պատերազմի Մեծ Հաղթանակին և Շուշիի ազատագրմանը նվիրված տոնական միջոցառումները: Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին մայիսի 9-ին նշեց Համբարձման տոնը: Այդ օրը Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում առավոտյան ժամերգությունից հետո մատուցվեց Սուրբ Պատարագ, որի ընթացքում պատարագիչ քահանան՝ Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Սամվել Թորոսյանը քարոզախոսքում մեկնաբանեց օրվա խորհուրդը՝ Հարությունից հետո Քրիստոս 40 օր մնում է երկրի վրա եւ երեւում Իր աշակերտներին: Այդ ընթացքում Հիսուս Իր վարդապետությունն ուսացանում էր նրանց, իսկ վերջին հանդիպման ժամանակ օրհնում ու պատգամներ էր տալիս առաքյալներին, որից հետո համբարձվում երկինք: Քրիստոսի Համբարձման տոնը, որ ուղեկցվում է ժողովրդական հանդիսություններով և կոչվում է Ջանգյուլում, շարունակվեց եկեղեցու բակում: Տոնահանդեսը Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպել էր կենտրոնի երիտասարդաց սիրողական «Տարոն» երգի-պարի խումբը՝ պարուսույց Նարինե Ղուշչյանի գլխավորությամբ: Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակում հավաքվել էին ծաղկեպսակներով զուգված աղջիկներ ու հարսներ, ջահել տղաներ ու բազմաթիվ հավատացյալներ: Եկեղեցու լուսարարապետ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը խոսեց օրվա խորհրդի մասին և բոլոր Համբարձումներին շնորհավորեց իրենց անվանակոչության տոնի առթիվ: «Համբարձում յայլա» մեղմանուշ երգի մեղեդու ներքո սկսվեց ժողովրդական տոնահանդեսը, որին իրենց մասնակցությունն էին բերել «Հայարտուն» կենտրոնի »Տարոն» երիտասարդաց երգի-պարի խումբը, «Ջեյրան» «Անի» և «Վանք» պարային համույթները, մենակատարներ Անի Ղուշչյանը, Ռուբեն Ոսկանյանը և Հովհաննես Շահնազարյանը: Կենդանի ծաղիկներ էին դարձել «Հայարտուն» կենտրոնի «Սուրբ Մովսես Խորենացու» անվան նախակրթարանի սաները, ովքեր տոնահանդեսին առանձին գեղեցկությունլ հաղորդեցին իրենց փայլուն արտասանություններով և նազելի պարով: Բացելով ժողովրդական տոնահանդեսը, Թբիլիսիի թիվ 104 դպրոցի աշակերտուհի Լիզա Թորոսյանի ներկայացմամբ տարածվում էր հայկական ժողովրդական երգն ու պարը ու բոլորին հրավիրում Համբարձման տոնահանդեսի, որը լինելով հայ ժողովրդի ավանդական տոներից մեկը՝ նաև պես-պես ծաղիկների տոն է, գարնանային գեղեցկության զարթոնք: Մայիսի 9-ին Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակին և Շուշիի ազատագրմանն էր նվիրված Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախաձեռնությամբ և Վիրահայոց թեմի Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության հովանավորությամբ Ախալքալաքի գեղարվեստի դպրոցում կազմակերպված Հայոց Մեծ Եղեռնի 98-րդ տարելիցին նվիրված «Հայոց Գողգոթա» ցուցահանդեսը, որի բացման արարողությանը իրենց ներկայությունն էին բերել Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգէն աբեղա Սալբիյանը, Վրացական Ուղղափառ Եկեղեցու Ախալքալաքի միտրոպոլիտ Նիկոլոզը, Ախալքալաքի շրջանային վարչության նախագահ Նաիրի Իրիցյանը և այլոք: Ցուցահանդեսը բացեց և Շուշիի ազատագրման և Մեծ Հաղթանակի տոների կապակցությամբ ներկաներին շնորհավորեց Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը: Օրհնության խոսքով հանդես եկավ Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգէն աբեղա Սալբիյանը: Ցուցահանդեսի բացումը ողջունեցին Ախալքալաքի Սակրեբուլոյի նախագահ Համլետ Մովսիսյանը, Ջավախքի երիտասարդ նկարիչների ընկերակցության ղեկավար Հայկազուն Ղարագուլյանը, տեղական դպրոցի տնօրեն Կառլեն Կարապետյանը, Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը: Օրհնության և գնահատանքի իր խոսքում Տեր Հիսուս Քրիստոսի Համբարձման օրվա, Մեծ Հայրենականի Հաղթական ավարտի և Շուշիի ազատագրության կապակցությամբ ներկաներին շնորհավորեց Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Միջոցառումն ավարտվեց երիտասարդական կենտրոնի սաների ուժերով տրվեց համերգով: Նույն օրը երեկոյան Ախալցիխեի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ և Ախալցիխեի և մերձակա շրջանների հայության հոգևոր տեսուչ Տ. Հակոբ աբեղա Սահակյանի գլխավորությամբ կատարվեց երեկոյան ժամերգություն և անդաստանի արարողություն: Հիսուս Քիրստոսի համբարձման տոնի հանդիսությանը ներկա էին տեղական իշխանության ներկայացուցիչները և ժողովրդի հոծ բազմություն: Եկեղեցու բակում Շուշիի ազատագրման եւ Սբ. Համբարձման տոների առթիվ Թեմակալ առաջնորդի ներկայությամբ տեղի ունեցավ ազգագրական երգերի ու պարերի համերգ, որը կազմակերպել էր Ախալցիխեի Հայկական Երիտասարդական Կրթամշակութային կենտրոնը: Միջոցառման ավարտին ներկաներին բաշխելով իր օրհնությունը Վիրահայոց Թեմի առաջնորդը շնորհավորեց Շուշիի ազատագրման և Հայրենական պատերազմի հաղթանակի կապակցությամբ:Սրբազան Հայրը խոսեց Շուշիի ազատագրման և մեծ հաղթանակի կարեւորության մասին: Այնուհետև Թեմակալ Առաջնորդը ուղեկիցների հետ միասին այցելեց Ախալցիխեի Վահրամ Գայֆեճյան ստեղծագործողների միություն, որտեղ կայացավ հանդիպում արվեստի հայ գործիչների, մտավորականության և տեղի համայնքային ներկայացուցիչների հետ: Տոնական մթնոլորտը Ախալցիխեում շարունակվեց մինչև ուշ երեկո: Համբարձման տոնը Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում նշանավորվեց հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանի գլխավորությամբ մատուցած Սուրբ Պատարագով: Այնուհետև Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի և Շուշիի ազատագրման կապակցությամբ Բաթումիում բնակվող Հայրենական պատերազմի վետերաններին հայ համայնքի կողմից բաժանվեցին տոնական նվերներ:

Торжества в Епархии ААЦ в Грузии, посвященные празднику Вознесения, победе в Великой Отечественной войне и освобождению Шуши |
9 мая, в Епархии ААЦ В Грузии стартовали праздничные мероприятия, посвященные празднику Вознесения, победе в Великой Отечественной войне и освобождению Шуши. 9 мая Армянская Апостольская Святая Православная Церковь отметила праздник Вознесения. В этот день после утренней службы в церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси была проведена Святая Литургия, во время которой духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин Самвел Торосян в своей проповеди рассказал о значении праздника. Иисус Христос после Своего Воскресения в течение 40 дней оставался на земле и являлся своим ученикам. В течение этого времени Иисус в Своем учении наставлял их, а во время последней встречи благословил и дал предписания апостолам, после чего вознесся на небо. Праздник Вознесения Иисуса Христа, который сопровождается народными торжествами и называется Джангюлум, продолжился во дворе церкви. Торжество организовал молодежный любительский ансамбль песни и танца «Тарон» во главе с руководителем Нарине Кущян, по инициативе центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии. Во дворе церкви Сурб Эчмиадзин собрались украшенные венками девушки и невесты, молодые парни и множество верующих. Ключарь церкви, священник Манук Зейналян рассказал о празднике и поздравил всех с праздником Вознесения. Под сладостное звучание песни «Амбарцум яйла» началось народное торжество, в котором приняли участие молодежный ансамбль песни и танца «Тарон» центра «Айартун», танцевальные ансамбли «Джейран», «Ани» и «Ванк», сольные исполнители Ани Кущян, Рубен Восканян и Ованес Шахназарян. Ученики детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци центра «Айартун» преобразились в живые цветы, они придали празднику особое очарование своими замечательными стихами и танцем. Открыла народное торжество ученица школы № 104 города Тбилиси Лиза Торосян, она объявляла армянские народные песни и танцы и приглашала всех на праздник Вознесения, который является одним из традиционных народных праздников и подобен празднику цветов и пробуждения весенней красоты. 9 мая выставка картин «Армянская Голгофа», посвященная 98-ой годовщине Геноцида армян, которая была организована по инициативе Союза армянских художников Грузии и при поддержке Викариата Армянской Апостольской Церкви в Самцхе-Джавахетии, посвящалась победе в Великой Отечественной войне и освобождению Шуши. На открытии выставки присутствовали глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, викарий Джавахка архимандрит Бабкен Салбиян, митрополит Грузинской Православной Церкви города Ахалкалаки владыка Николоз, председатель районного совета Ахалкалаки Наири Ирицян и другие. Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян открыл выставку и поздравил всех с победой в Великой Отечественной войне и освобождением Шуши. Со словом благословения выступил викарий Джавахка архимандрит Бабкен Салбиян. Председатель Сакребуло Ахалкалакского муниципалитета Гамлет Мовсесян, председатель Общества молодых художников Джавахка Айказун Карагулян, директор местной школы Карлен Карапетян, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Геворг Снхчян приветствовали открытие выставки. Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян выступил со словом благословения и оценки, он поздравил всех с праздником Вознесения Иисуса Христа, а также с победой в Великой Отечественной войне и освобождением Шуши. Мероприятие завершил концерт, организованный учениками молодежного центра. В тот же день, вечером, в храме Св. Григория Просветителя города Ахалцихе, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна и во главе с духовным смотрителем армян города Ахалцихе и близлежащих районов Иеромонахом Акопом Саакяном была проведена вечерняя служба и церемония Андастан. На церемонии в честь Вознесения Иисуса Христа присутствовали представители местных властей и множество людей. Во дворе церкви, в связи с днем освобождения Шуши и праздником Святого Вознесения, состоялся концерт народных песен и танцев, организованный армянским молодежным образовательно-культурным центром Ахалцихе, на котором присутствовал глава Епархии. В конце мероприятия глава Епархии ААЦ в Грузии благословил всех присутствующих и поздравил с освобождением Шуши и победой в Великой Отечественной войне. Епископ Вазген Мирзаханян также говорил о важном значении великой победы и освобождения Шуши. После предводитель Епархии вместе с сопровождающими посетил Ахалцихский творческий союз имени Ваграма Гайфеджяна, где прошла встреча с армянскими деятелями искусства, интеллигенцией и представителями местной общины. Праздничная атмосфера в Ахалцихе продержалась до позднего вечера. На праздник Вознесения в церкви Сурб Пркич города Батуми под предводительством духовного пастыря священника Арарата Гумбаляна была проведена Святая Литургия. После, в связи с победой в Великой Отечественной войне и освобождением Шуши, ветеранам Отечественной войны, проживающим в городе Батуми, армянская община вручила праздничные подарки.