| Վրաստանում կրոնական փոքրամասնությունների խտրականության հարցը քննարկվում էր ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեում |
2014 թվականի հուլիսի 7-14-ը, Լևոն Իսախանյանը Վրաստանում Հռոմեա-Կաթոլիկ Եկեղեցու, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի, Վրաստանում Ավետարանական-Լյութերական Եկեղեցու և Վրաստանում Ավետարանական-Բապտիստական Եկեղեցու անունից Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում մասնակցեց ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեի նիստերին: Կոմիտեում քննարկվում էր Վրաստանի զեկույցը՝ քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների Միջազգային համաձայնագրի իրականացման մասին (հասանելի է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեի էջում՝): Լևոն Իսախանյանը Կոմիտեի անդամներին ներկայացրեց տեղեկատվություն Վրաստանում կրոնական փոքրամասնությունների իրավիճակի վերաբերյալ և անվանեց նրանց նկատմամբ խտրականության կոնկրետ փաստեր, որոնք ընդգրկված չէին պետական իշխանության ներկայացուցիների կազմած զեկույցում (սեղմեք տեսագրությունը դիտելու համար): Կոմիտեի անդամների ուշադրությանը ներկայացվեց մանրամասն զեկույց Վրաստանում կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականության մասին (հասանելի է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեի էջում՝), ինչպես նաև Վրաստանի Հայ Առաքելական, Հռոմեա-կաթոլիկական, Լյութերական և Բապտիստական եկեղեցիների առաջնորդների նամակը՝ ուղղված Կոմիտեի նախագահին (հասանելի է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեի էջում՝): ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի անդամները մտահոգված էին ներկայացված փաստերից: Կոմիտեի փոխնախագահ պարոն Յադ Բեն Աշուրը նշեց, որ ստեղծվում է այնպիսի տպավորություն, որ պետությունը չի կատարում կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականությունը արմատախիլ անելու ուղղությամբ իր պարտականությունները (սեղմեք տեսագրությունը դիտելու համար): Պարոն Բեն Աշուրը Արդարադատության նախարար Թեա Ծուլուկիանիի կողմից գլխավորվող պատվիրակության առջև դրեց հարցեր, որոնք կապված են. - Խորհրդային ժամանակաշրջանում կրոնական փոքրամասնություններից բռնագրավված ունեցվածքը վերադարձնելուն, - Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու կողմից կրոնական փոքրամասնությունների ունեցվածքի յուրացման փաստերին և պետության կողմից աջակցությանը, - Հարկագանձման ոլորտում կրոնական փոքրամասնությունների խտրականությանը, - Կրոնական փոքրամասնությունների հասցեին վիրավորանքներին և դրանց խափանման գործում պետական մարմինների պասսիվությանը, - Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու և Պետության միջև Սահմանադրական համաձայնությանը՝ որպես երկրում կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականության աղբյուրի, - Կրոնական կազմակերպություններին բյուջետային միջոցներ հատկացնելու հարցում խտրականությանը, - Երկրպագության վայրերի պահպանությանը բյուջետային միջոցների հատկացման խտրականությանը, - Կրոնական անհանդուրժողականության հիման վրա կատարված հանցագործությունների հետաքննության արդյունքներին: Ի պատասխան այն հարցին, թե որքանով է Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու և Պետության միջև Սահմանադրական Համաձայնագիրը հանդիսանում կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականության աղբյուր, խորհրդարանային մեծամասնության ներկայացուցիչ Թինաթին Խիդաշելին նշեց. «Հանդիսանալով Համաձայնագրի համանախագահներից մեկը, միանգամայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ այն չի բովանդակում որևէ դրույթ, որը, որևէ մեկը ամբողջ աշխարհում կարողանար մեկնաբանել մյուսներին ուղղված խտրականություն, կամ Ուղղափառ Եկեղեցուն որևէ գերակայություն շնորհող: Այն ընդամենը որոշում է երկու ասպեկտ: Առաջինը՝ դա Եկեղեցու և Պետության բաժանումն է, ինչը հանդիսանում էր շատ կարևոր մեր ժողովրդավարության վաղ ժամանակաշրջանում, առավել ևս հաշվի առնելով մեր պատմության ընթացքում Ուղղափառ եկեղեցու առանձնահատուկ դերը, և երկրորդ՝ դա կողմերի չմիջամտությունն է միմյանց գործերին: Սրանք Համաձայնագրի երկու կարևորագույն ասպեկտներն են և չեն վերաբերում երկրում որևէ այլ կրոնական խմբի, դրանք ոչ-ոքի չեն ճնշում և դրանք ոչ մի խոսք չեն ասում գերակայությունների մասին: Ինչ վերաբերում է այլ հարցերին, հատկապես ներկայիս կառավարության քաղաքականության փոփոխություններին կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ, և նրանց իրավունքների հավասարեցմանը Ուղղափառ Եկեղեցուն ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ իրավական հարցերում, դրանց կպատասխանեն պատվիրակության մյուս անդամները» (սեղմեք տեսագրությունը դիտելու համար): Հայ Առաքելական Ուղղափառ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմը, Վրաստանում Հռոմեա-կաթոլիկական Եկեղեցին, Վրաստանում Ավետարանական-Լյութերական Եկեղեցին և Վրաստանում Ավետարանական-Բապտիստական Եկեղեցին ողջունում են Վրաստանի իշխանությունների կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ քաղաքականությունը փոփոխելու և «նրանց իրավունքների հավասարեցմանը Ուղղափառ Եկեղեցուն ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ իրավական հարցերում» մտադրությունը: Դրա հետ միասին կցանկանայինք հիշեցնել, որ Պետության և Ուղղափառ Եկեղեցու միջև Սահմանադրական Համաձայնագրի 7-րդ Հոդվածի 1 կետում գրված է. «Պետությունը Եկեղեցու սեփականություն է ճանաչում Վրաստանի տարածքում գտնվող բոլոր ուղղափառ տաճարները, վանքերը (գործող և չգործող), դրանց փլատակները, ինչպես նաև հողային կալվածքները, որոնց վրա դրանք տեղադրված են»: Այս դրույթի հիման վրա Ուղղափառ Եկեղեցին իրեն վերադարձրեց բռնագրավված ունեցվածքը այն դեպքում, երբ կրոնական փոքրամասնությունները չունեն ունեցվածքը ետ վերադարձնելու իրավական հիմք: Այդպիսով, պետությունը Սահմանադրական համաձայնագրի հիման վրա, Ուղղափառ Եկեղեցուն շնորհեց իրավունք, որից չեն կարող օգտվել մյուս կրոնական կազմակերպությունները, որի պատճառով նրանք գտնվում են ճնշված վիճակում: Տվյալ ոլորտում խտրականությունը արմատախիլ անելու համար հարկավոր է համանման իրավունքներ շնորհել Վրաստանի իրավասության ներքո գտնվող բոլոր կրոնական կազմակերպություններին: Վրաստանի Հաշտեցման և Քաղաքացիական իրավահավասարության հարցերով նախարարության ներկայացուցիչը առաջադրված հարցին իր պատասխանում նշեց, որ պետությունը հասել է նշանակալի առաջընթացի կրոնական փոքրամասնությունների ունեցվածքի ռեստիտուցիայի հարցում, շոշափեց կրոնական կազմակերպությունների կարգավիճակի, խորհրդային ժամանակաշրջանում կրոնական կազմակերպություններին հասցված վնասի մասնակի փոխհատուցման, ինչպես նաև կրոնական հարցերով Պետական գործակալության ստեղծման հետ կապված հարցերը (սեղմեք՝ տեսագրությունը դիտելու համար):
Վրաստանում Հռոմեա-Կաթոլիկ Եկեղեցի Հայ Առաքելական Ուղղափառ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմ Վրաստանում Ավետարանական-Լյութերական Եկեղեցի Վրաստանում Ավետարանական-Բապտիստական Եկեղեցի |

| Discrimination against Religious Minorities in Georgia Discussed at the UN Human Rights Committee in Geneva |
On July 7-14, 2014, Mr. Levon Isakhanyan, on behalf of the Apostolic Administration of Roman Catholic of South Caucasus, the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church in Georgia, the Evangelical Lutheran Church in Georgia, and the Evangelical Baptist Churches in Georgia, participated in a UN Human Rights Committee session in Geneva, Switzerland. At its 111th Session, the Committee considered a report on the implementation of the International Covenant on Civil and Political Rights in Georgia, which is available on the Committee’s website. Mr. Isakhanyan also presented information concerning religious minorities in Georgia and talked about documented cases of discrimination missing from the Georgian State Report (click to watch the video). An alternative detailed report on discrimination against religious minorities in Georgia (available on the Committee’s website) and a letter signed by four religious leaders representing the Diocese of the Armenian Apostolic, the Roman Catholic, the Evangelical Lutheran, and the Evangelical Baptist Churches in Georgia addressed to the Chairperson of the Committee (available on the Committee’s website) were brought to the Commissioners’ attention. The Members of the Committee expressed their concern about the presented cases of discrimination. Mr. Yadh Ben Achour, Vice-Chairperson of the Committee, noted that Georgia might have not complied with its obligations to eradicate discrimination against religious minorities (click to watch the video). Mr. Ben Achour posed a number of questions to the Georgian delegation chaired by Ms. Thea Tsulukiani, the Minister of Justice of Georgia, about: - Measures taken for restitution of property confiscated from religious minorities during the Soviet regime; - State assistance to the Georgian Orthodox Church (GOC) in undertaking de-facto expropriation of minority religions’ property; - Discrimination of religious minorities in the field of taxation; - Harassment and assault of persons belonging to religious minorities as well as passive behavior of the Government in regard to these facts; - Whether the Constitutional Agreement, or Concordat, between the Georgian State and the Orthodox Church is the source of discrimination against religious minorities in Georgia; - Unequal budgetary allocations for religious organizations; - Unequal allocation of public funds for maintenance of places of worship; - Outcome of criminal investigations in regard to crimes committed on the basis of religious intolerance. Ms. Tinatin Khidasheli, an MP from the ruling coalition, addressed the question concerning the Constitutional Agreement by stating the following: “I can tell you with full responsibility, being at that time one of the authors of this Concordat, that there is no provision anybody in the world can cite in this Concordat, which is meant for discrimination of the others or which is giving any privileges to the Orthodox Church. It just defines the two things. One: division of the State and Church. In those early ages of our democracy that was very crucial and important, especially keeping in mind historical role of the Orthodox Church, having a clear line dividing State and Church from each other. And two: it is about the non-interference of either parties in their affairs. These are two main reasons or two main lines in the Concordat and it never talks about any other religious groups in the country, it never discriminates anybody against, it never says any word about its privileges towards the others. That is on the one side of it. The other parts, and I believe that the other members of the delegation will talk about it even more in details, about the changes in policy of the current Government towards the religious minorities and equalizing them both in financial and legal terms to the Orthodox Church of Georgia” (click to watch the video). The Diocese of the Armenian Apostolic, the Roman Catholic, the Evangelical Lutheran, and the Evangelical Baptist Churches in Georgia welcome the Georgian authorities’ intention to reconsider the State policies in regard to religious minorities and to “equalize them both in financial and legal terms to the Orthodox Church of Georgia”. Notably, according to Paragraph 1, Article 7 of the 2002 Constitutional Agreement, “[t]he State shall recognize Orthodox churches, monasteries (acting and non-acting), church remains and land premises they are built on all over Georgia to be property of [the Georgian Orthodox] Church”. Based on this provision, the GOC managed to return its property confiscated during the Soviet regime, while the religious minorities in the country lack legal framework for restitution of their confiscated property. Hence, according to the Constitutional Agreement, the State conferred special rights to the GOC that do not apply to the religious minorities. In order to efficiently address discrimination, equal rights must be guaranteed to all the religious denominations under the Georgian jurisdiction. In his response, a representative of the State Ministry on Reconciliation and Civil Equality referred to the State’s achievements concerning restitution of property belonging to religious organizations, issues related to legal status of religious organizations, partial reparations for loses caused during the Soviet period, and the creation of the State Agency for Religious Issues (click to watch the video).
Apostolic Administration of Roman Catholic of South Caucasus Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church in Georgia Evangelical Lutheran Church in Georgia Evangelical Baptist Churches in Georgia |