| Թբիլիսիում Սուրբ Մինաս եկեղեցու տանիքի փլուզման կապակցությամբ Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի (օմբուդսմեն) հայտարարությունը |
2014 թ. սեպտեմբերի 22-ին, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը (օմբուդսմեն) Թբիլիսիում Սուրբ Մինաս եկեղեցու տանիքի փլուզման կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ: Հայտարարության տեքստը վրացերեն և անգլերեն լեզուներով հասանելի են Վրաստանի օմբուդսմենի պաշտոնական էջին: Ստորև բերված է Օմբուդսմենի հայտարարության թարգմանությունը հայերեն. Թբիլիսիում Սուրբ Մինաս եկեղեցու տանիքի փլուզման կապակցությամբ Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի (օմբուդսմեն) հայտարարությունը 2014 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, Թբիլիսիում փլուզվեց 18-րդ դարի վերջերին կառուցված Սուրբ Մինաս եկեղեցու տանիքը: Եկեղեցին գտնվում է Գելաթի փողոցի թիվ 13 հասցեով: Ժողովրդական պաշտպանը տարիներ շարունակ կոչ է անում Վրաստանի կառավարությանը շտապ կարգով և արդյունավետորեն վճռել Թբիլիսիում հինգ և Ախալցիխեում մեկ հայկական ծագումով, այսպես կոչված, «վիճելի» եկեղեցիների հարցը և Վրաստանի մշակութային ժառանգության այս հուշարձանները վերադարձնել իրենց պատմական տերերին: Բացի դրանից, Ժողովրդական պաշտպանը կոչ էր անում կառավարությանը՝ անել ամեն ինչ, որպեսզի հուշարձանները չվնասվեն և սկսել դրանց պահածոյացման-վեր Վերջին հինգ տարիների ընթացքում այս հուշարձաններից յուրաքանչյուրի իրավիճակը ծանրացավ, իսկ դրանցից մի քանիսը հայտնվեց լրիվ ավերման սպառնալիքի առջև: 2009 թվականին փլուզվեցին Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու գմբեթը և պատերը, 2012 թվականին՝ Սուրբ Նշան եկեղեցու սյունը և նախասրահը: Զարմանքով և մտահոգությամբ պետք է նշենք, որ չնայած խոստումներին, այնուամենայնիվ Վրաստանի կառավարությունը չիրականացրեց համապատասխան վերականգնողական- Ժողովրդական պաշտպանը մեկ անգամ կրկին կոչ է անում Վրաստանի կառավարությանը՝ ձեռնարկել ժամանակին և արդյունավետ միջոցներ, որպեսզի մշակութային ժառանգության հուշարձանները պաշտպանվեն վնասվելուց-փլուզ

| The Public Defender (Ombudsman) of Georgia Released a Statement on the Demolition of the Roof of the Surb Minas Armenian Church in Tbilisi |
On September 22, 2014, the Public Defender (Ombudsman) of Georgia issued a Statement regarding the demolition of the roof of Surb Minas Church in Tbilisi. The Statement is available in Georgian and English and can be accessed from the Public Defender’s official website We hereby provide an Armenian and Russian translations of the Ombudsman’s Statement. The Public Defender of Georgia Comments on Damage of Surb Minas Church On September 19, 2014, a roof of late 18th century Surb Minas Church collapsed in Tbilisi. The Church is located at 13 Gelati str. For years the Public Defender of Georgia have been calling on the Georgian Government to timely and effectively resolve the question of five and one so-called “disputed” churches of Armenian origins in respectively Tbilisi and Akhaltsikhe and these monuments of Georgia’s cultural heritage to be returned to their historical owners. In addition, the Public Defender called on the Government to make every effort to avoid the monuments being damaged and to start their conservation-res On the course of the last five years, state of all of these monuments hasdeteriorated, while some of them face the danger of complete destruction. In 2009, dome and walls of Surb Gevorg Church collapsed, while 2012 saw devastation of Surb Nshan Church tower and entrance. We have to note with some concern that despite promises, the Georgian Government failed to realize restoration works and that caused these devastating results. We once again call on the Georgian Government to take timely and effective measures to protect monuments of the cultural heritage from damage and destruction and to start resolving the issue of so-called disputed churches.