შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა ხელნაკეთობების გამოფენა-გაყიდვა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ცენტრში ბეჭდვა
15 ნოემბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა ხელნაკეთობების გამოფენა-გაყიდვა, რომელიც ორგანიზებული იყო სომხეთის შეზღუდულ შესაძლებლობების მქონე პირთა „ფიუნიკ“ კავშირის და საქართველოს „ადამიანებისთვის განსაკუთრებულ ზრუნვას რომ საჭიროებენ“ კავშირის მიერ, პროექტის „ჩვენ ვართ განსხვავებულნი, თუმცა გვაქვს შესაძლებლობები“ ფარგლებში.
"სომხეთის შეზღუდულ შესაძლებლობების მქონე პირთა კავშირს „ფიუნიკს“ გამოფენა-გაყიდვაზე წარადგენდა პროგრამების მენეჯერი რუზანა სარგსიანი. აღნიშნული საქველმოქმედო ორგანიზაცია აერთიანებს ჯანმრთელობის სხვადასხვა პრობლემების მქონე პირებს. ორგანიზაციასთან მოქმედებს სასწავლებელი, სადაც შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებს ასწავლიან სხვადასხვა ხელობას. ორგანიზაცია ხშირად იღებს მონაწილეობას მსგავს ღონისძიებებში, თვითონაც ორგანიზებას უწევს სასწავლებლის აღსაზრდელთა ხელნაკეთობათა გამოფენა-გაყიდვებს. ეს გამოფენა-გაყიდვა მათი პირველი გასვლითი ღონისძიება იყო, თუ არ ჩავთვლით მათ მონაწილეობას მოსკოვში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა ფესტივალში. სომხეთიდან ჩამოსულ სტუმრებს ჩამოტანილი ჰქონდათ ფერწერული ნამუშევრები, ნაქარგის ნიმუშები, ხის ნაკეთობები და ხალიჩები.
მთავარი მენეჯერის ნანა ლომაძის ხელმძღვანელობით ნამუშევრები ჰქონდა წარმოდგენილი საქართველოს „„ადამიანებისთვიგანსაკუთრებულ ზრუნვას რომ საჭიროებენ“ კავშირს, რომელიც ემსახურება გონებრივი განვითარების შეფერხების მქონე პირებს და მათ რთავს სამუშაო თერაპიაში. მათ წარმოადგინეს სურნელოვანი სანთლები, სამზარეულოს ნივთები, სათამაშოები, მისალოცი ბარათები, უბის წიგნაკები.
გამოფენა-გაყიდვისტუმრებს შორის იყვნენ „ერთად რეალური ცვლილებებისათვის“ ორგანიზაციის კონსულტანტი რუტა კასაბლანკა, „ხელმისაწვდომი გარემო ყველასათვის“ მოძრაობის თავმჯდომარე გურამ ჩხეიძე საქართველოში „კეთილი სამარიელი“ ორგანიზაციის კოორდინატორის მოადგილე კარენ ერიციანი და სხვები.

Выставка-распродажа работ людей с ограниченными возможностями в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Печать
15 ноября, в зале им. Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии была организована выставка-распродажа ручных работ инвалидов. Eе организовали Союз инвалидов Армении «Пюник» («Феникс») и Грузинский союз «Для людей с особыми потребностями» в рамках общего проекта «Мы особенные, но обладаем способностями», при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии.
Организацию Союз инвалидов Армении «Пюник» на выставке-распродаже представляла менеджер проектов Рузанна Саргсян. Эта благотворительная организация объединяет вокруг себя людей с проблемами со здоровьем. При организации действует колледж, где инвалидов обучают искусству и разным видам ремесел. Организация часто принимает участие в подобных мероприятиях, и сама является инициатором выставок-распродаж ручных работ студентов колледжа. Данная выставка-распродажа – это их первое мероприятие заграницей, если не учитывать участие в фестивале работ инвалидов, прошедшем в Москве. Гости, прибывшие из Армении, привезли с собой произведения живописи, образцы вышивки, работы по дереву и ковры.
Грузинский союз «Для людей с особыми потребностями» под руководством главного менеджера Наны Ломадзе, который помогает людям с нарушенным умственным развитием и вовлекает их в трудовую терапию, также представил работы. Они представили ароматные свечи, деревянные доски, кухонные принадлежности, игрушки, блокноты и открытки.
В кругу посетителей выставки-распродажи были советник организации «Во имя совместных реальных перемен» Рута Касабланка, председатель движения «Доступная среда для всех» Гурам Чхеидзе, заместитель координатора организации «Добрый Самаритянин» в Грузии Карен Ерицян и другие.
От имени организации «Добрый Самаритянин» в Грузии участникам выставки-распродажи были вручены подарки.