ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში პროფესორ ლეონ მელიქსეთ-ბეგის ხსოვნას მიეძღვნა სამეცნიერო კონფერენცია ბეჭდვა
Melikset-Bek
2013 წლის 14-15 ნოემბერს თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩატარდა პროფესორ ლეონ მელიქსეთ-ბეგის ხსოვნისადმი   მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია. ღონისძიების ინიციატორი იყო უნივერსიტეტის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი.
დიდ აღმოსავლეთმცოდნე და ისტორიკოს ლეონ მელიქსეთ-ბეგს უდაოდ დიდი წვლილი აქვს სომხურ- ქართული ისტორიული წყაროების შესწავლის ისტორიაში. იგი არის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის არმენოლოგიის კათედრის დამფუძნებელი, მან აღზარდა და სამეცნიერო კვალზე დააყენა უამრავი არმენოლოგი, აღმოსავლეთმცოდნე და ისტორიკოსი. ლეონ მელიქსეთ-ბეგის სახელს ატარებს თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის არმენოლოგიის დეპარტამენტი. დიდი მეცნიერის გარდაცვალების 50 წლისთავს მიეძღვნა ხსოვნის კონფერენცია.
კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობდნენ საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრისა და უნივერსიტეტის მეცნიერები, მელიქსეთ-ბეგის სტუდენტები, რომელთა უმეტესობა ცნობილი მეცნიერია და მისი საქმის გამგრძელებელი, პროფესორ-მასწავლებლები, დოქტორანტები, სტუდენტები. კონფერენციის მუშაობას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის შემოქმედებითი კავშირების ხელმძღვანელები, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის თანამშრომლები. დარბაზში იმყოფებოდნენ ასევე დიდი მეცნიერის ოჯახის წევრები - ვაჟი და შვილიშვილი.
კონფერენცია შესავალი სიტყვით გახსნა და მონაწილეებს მიესალმა აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის დირექტორი, პროფესორი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი აპოლონ სილაგაძე.ლეონ მელიქსეთ-ბეგ მეცნიერზე, როგორც არმენოლოგიის კათედრის გამგეზე,   კავკასიის რეგიონში უნიკალური მდიდარი ბიბლიოთეკის შემქმნელზე და სამეცნიერო ხელმძღვანელზე მოგონებებით გამოვიდნენ   საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი, პროფესორი ზაზა ალექსიძე, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი დარეჯან თვალთვაძე, პოეტი - მთარგმნელი გივი შაჰნაზარი, აღმოსავლეთმცოდნე - მთარგმნელი ზეზვა მედულაშვილი,   გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორი ვან ბაიბურთიანი. ისტორიკოსმა, სომეხი ინტელიგენციის თბილისის კავშირის თავმჯდომარემ ენოქ თადევოსიანმა   კონფერენციას უსურვა ნაყოფიერი მუშაობა და არმენოლოგიის კათედრას აჩუქა სამველ მარგარიანის ნაშრომის - „შუა საუკუნეების ირანის ისტორია“,   ორი ეგზემპლარი.
როგორც კონფერენციაზე წარმოდგენილი სხვა მოხსენებები, საინტერესო და შინაარსიანი იყო ასევე ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოქტორანტის, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის თანამშრომლის დიანა ტერ-ბაღდასაროვას მოხსენება, ვისაც დაწვრილებით ჰქონდა შესწავლილი და დამსწრეებს წარუდგინა       მოხსენება:   " ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის H ფონდში დაცული 404 ხელნაწერის კოდოლოგიური და ტექსტოლოგიური შესწავლა".
ლეონ მელიქსეთ-ბეგის სამეცნიერო საქმიანობის მაღალი შეფასებისა და მისი ხსოვნის უკვდავყოფისათვის მადლობის სიტყვით გამოვიდა დიდი მეცნირის შვილიშვილი მანანა მელიქსეთ-ბეგი.

| В Тбилисском государственном университете им. Иване Джавахишвили прошла научная конференция в память о Леоне Меликсет-Беке |
14-15 ноября, 2013 года в Тбилисском государственном университете имени Иване Джавахишвили прошла научная конференция, посвященная памяти профессора, востоковеда Леона Меликсет-Бека. Конференцию инициировал Институт востоковедения университета. Великий востоковед и историк Леон Меликсет-Бек внес неоспоримый вклад в летопись исследования армяно-грузинских исторических источников. Он основал кафедру арменоведения в Тбилисском государственном университете, воспитал и дал путевку в научную жизнь многим арменоведам, востоковедам и историкам. Именем Леона Меликсет-Бека названа кафедра арменоведения в университете имени Джавахишвили. Памятная конференция была посвящена 50-летию со дня смерти великого ученого. В работе конференции приняли участие ученые Национального центра рукописей Грузии, студенты Меликсет-Бека, большая часть которых на сегодня известные ученые, продолжатели его дела, сотрудники и лектора университета, аспиранты, студенты. На конференции присутствовали руководители творческих союзов Епархии ААЦ в Грузии, сотрудники центра «Айартун». В зале находились члены семьи великого ученого – сын и внучка. Конференцию открыл вступительным словом и поприветствовал присутствующих директор института востоковедения, профессор, член-корреспондент Грузинской Академии наук Аполлон Силагадзе. Академик, профессор Академии наук Грузии Заза Алексидзе, декан факультета гуманитарных наук университета, профессор Дареджан Твалтвадзе, поэт и переводчик Гиви Шахназари, востоковед и переводчик Зезва Медулашвили, редактор газеты «Врастан» (Грузия) Ван Байбуртян поделились воспоминаниями об ученом, руководителе кафедры арменоведения, научном руководителе - Леоне Меликсет-Беке, создавшем уникальную и богатую библиотеку в Кавказском регионе. Историк, председатель Тбилисской организации Союза Армянской интеллигенции Енок Тадевосян пожелал конференции плодотворной работы и подарил кафедре арменоведения два экземпляра пособия Самвела Маркаряна «История средневекового Ирана». В числе разных докладов, представленных на конференции, с интересным и содержательным докладом также выступила докторант Тбилисского государственного университета имени Ив. Джавахишвили, сотрудница Епархии ААЦ в Грузии Диана Тер-Багдасарова, которая тщательно изучила и представила вниманию присутствующих «Кодикологическое и текстологическое исследование рукописи 404, сохранившейся в H фонде Национального центра рукописей» Внучка ученного - Манана Меликсет-Бег выступила со словом и выразила благодарность за почтение памяти и высокую оценку научной деятельности Леона Меликсет-Бека... Доклады, посвященные научной деятельности Меликсет-Бека, а также все материалы, представленные во время научной конференции на различные темы по востоковедению, будут напечатаны в виде сборника. |