საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში გაიჟღერა ვერდის, მასკანიის, შუბერტის, არაყიშვილის , ჩაიკოვსკის ნაწარმოებებმა ბეჭდვა
l
23 ნოემბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ჰაიარტუნ ცენტრში შედგა კლასიკური მუსიკის კონცერტ-ლექცია. ღონისძიება ინიცირებული იყო საქართველოს სომეხ მუსიკოსთა კავშირის მიერ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ჰაიარტუნ ცენტრის მხარდაჭერით. ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში ადგილები ეკავათ სხვადასხვა ერების მუსიკოსებ, ოპერის მომღერლებს, კლასიკური მუსიკის სპეციალისტებს. საღამო ასევე შემოქმედებითი იყო, ვინაიდან ის მიმდინარეობდა ცნობილი პიანისტი, ვანო სარაჯიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის პროფესორ ვიტალი ქამალოვის მშვენიერი საფორტეპიანო შესრულებების თანხლებით.
კონცერტი გახსნ საქართველოს სომეხ მუსიკოსთა კავშირის თავმჯდომარემ არტემ გრიგორენცმა, მან დამსწრეებს გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა და კეთილი სურვილები, ასევე მისი სინანული იმის თაობაზე, რომ ვერ შეძლო დასწრებოდა ღონისძიებას, ვინაიდან ახალქალაქში ბრძანდება ეკლესიის კურთხევის ცერემონიაზე.
კონცერტ-ლექცია წარიმართა წამყვანების - ვერონიკა მანუკიან- იაშვილის და არტემ გრიგორენცის კომენტარებით, კლასიკური მუსიკის ვარსკვლავების, მათი ნაწარმოებების, ოპერების ლიბრეტოების შესახებ დეტალური და მაღალშინაარსიანი კომენტარებით.
კონცერტ- ლექციაზე ოპერის დიდოსტატ-შემსრულებლებმა - ლეილა გოცირიძემ, გიორგი გაბილაიამ, თენგიზ ჯაგავაძემ შეასრულეს არიები ვერდის, პუჩინის, პიეტრო მასკანიის, შუბერტის, კალდარეს ოპერებიდან, პეტრე ჩაიკოვსკის და დიმიტრი არაყიშვილის რომანსები.
სასიხარულოა, რომ მიუხედავად მისი ასაკისა და სტუდენტის სტატუსისა, ახალგაზრდა შემსრულებლის ჰოვანეს შაჰნაზარიანის გამოსვლა, ჰარმონიულად შეერწყო ცნობილ მომღერალთა ოსტატურ გამოსვლებს.
ღონისძიების ორგანიზატორებს და ყველა გამომსვლელს კმაყოფილებით მიმართეს და მადლობა მოახსენეს: ფონდ „ამაგდარის“ თავმჯდომარემ ვახუშტი ყიზიურაშვილმა, საქართველოს კულტურის სამინისტროს სპეციალისტმა იური მეჩიტოვმა, საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარემ ჟორა სნხჩიანმა.

В центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии прозвучали произведения Верди, Маскани, Шуберта, Аракишвили, Чайковского Печать
l
23 ноября, в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялся концерт-лекция классической музыки. Мероприятие инициировал Союз армянских музыкантов Грузии, при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии. В зале им. Галуста Гюльбенкяна собрались музыканты разных национальностей, оперные певцы и певицы, знатоки классической музыки. Вечер получился творческим, так как он прошел под аккомпанемент великолепного пианиста, профессора Тбилисской консерватории им. Вано Сараджишвили - Виталия Камалова.
Мероприятие открыл председатель Союза армянских музыкантов Грузии Артем Григоренц, он передал благословение и сожаление предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, который, находясь в Ахалкалаки на церемонии освящения церкви, не смог присутствовать на мероприятии, а также направил свои добрые пожелания всем присутствующим.
Во время концерта-лекции ведущие мероприятия Вероника Манукян-Иашвили и Артем Григоренц давали подробные и ценные комментарии относительно звезд классической музыки, их произведений и оперных либретто.
В исполнении великих певцов Лейлы Гоциридзе, Гиоргия Габилаия и Тенгиза Джангавадзе прозвучали арии из опер Верди, Пучини, Пиетро Маскани, Шуберта, Калдаре, романсы Петра Чайковского и Дмитрия Аракишвили.
Радостным было выступление молодого исполнителя Ованеса Шахназаряна. Учитывая его юный возраст и статус студента, исполнение молодого человека гармонировало с мастерским выступлением известных певцов и певиц.
Председатель общества "Амагдари" ("Попечитель") Вахушти Кизикурашвили, специалист министерства культуры Грузии Юрий Мечитов, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Жора Снхчян выразили свое довольство и благодарность организаторам вечера и всем выступающим. Было высказано предложение подобные мероприятия в центре сделать регулярными.