| ჰაირტუნმა ადამიანის უფლებათა საერთაშრისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე საქართველოს სომხური სათვისტომო წარადგინა |
1948 წლის 10 დეკემბერს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალურმა ასამბლეამ ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაცია მიიღო, ხოლო 1950 წელს კი გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 10 დეკემბერი ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღედ აღიარა. ამ დღის აღსანიშნავად, საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების, შვედეთის, ნიდერლანდების, დიდი ბრიტანეთის საელჩოების, ევროპის კავშირის წარმომადგენლობის და ევროპის საბჭოს ოფისის, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისისა, საქართველოს სახალხო დამცველის ოფისისა და ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის ორგანიზებით 2013 წლის 10 დეკემბერს გაიმართა საზეიმო ღონისძიება. საქართველოს სომხური სათვისტომო წარმოდგენილი იყო „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორის - ლევონ ჩიდილიანის, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის იურიდიულ საკითხთა, სახელმწიფო ორგანოებთან ურთიერთობებისა და რელიგიათაშორის თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელის - ლევონ ისახანიანის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების განყოფილების ხელმძღვანელის - ვალერი ბადალიანის და სამხატვრო ხელმძღვანელის - პავლე ოგანეზოვის მიერ. კულტურულ-საგანმა ღონისძიება თბილისში, ზურაბ წერეთლის თანამედროვე ხელოვნების მუზეუმში გაიმართება და მის მიზანს საქართველოში მცხოვრებ უმცირესობათა უკეთ წარმოჩენა წარმოადგენდა. ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღისა და მულტიკულტურალიზმ ღონისძიბის შესახებ ფოტო მასალა ხელმისაწვდომია შემდეგ ბმულზე: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.472913312825486.1073742059.113192792130875&type=1

| The “Hayartun” Center represented Georgian Armenian community at the event dedicated to the International Human Rights Day |
On 10 December 1948 the United Nations General Assembly adopted the Universal Declaration of Human Rights, and in 1950 the United Nations General Assembly proclaimed the 10th of December the Human Rights Day. As a marker for that day the USA, Sweden, the Netherlands, and the Great Britain Embassies to Georgia, Delegation of the European Union to Georgia, Council of Europe Office, the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, Office of Public Defender of Georgia and Eurasia Partnership Foundation, on December 10, 2013 in Tbilisi, at Zurab Tsereteli Museum of Modern Art, jointly organized a festive event, in which the representatives of different minorities took part. The event aimed to present the ethnic minorities living in Georgia. Levon Chidilyan, coordinator of the “Hayartun” Center, Levon Isakhanyan, Head of Department of Legal Affairs, the Relationship with the State Institutions and Inter-religious Cooperation, responsible for informational technologies department Valera Badalyan, and art director Pavel Oganezov from the Georgian Armenian community attended the event. Hayartun’s young volunteers - Stella Mkrtchyan, Milena Simonyan, Emil Sargsyan, Anna Miskaryan, Liza Torosyan, Sveta Sagradova, Ani Gushchyan, Marika Sagradova, Anna Sahakyan, Victoria Snkhchyan and Sergo Kamalov presented the activities of the organization and the Georgian Armenian community. The Hayartun asked the organizers of the event to leave a comment on the Human Rights Day and the importance of multiculturalism The photos of the event can be found by clicking on the following link: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.472913312825486.1073742059.113192792130875&type=1