| ჰაირტუნმა ადამიანის უფლებათა საერთაშრისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე საქართველოს სომხური სათვისტომო წარადგინა |
1948 წლის 10 დეკემბერს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალურმა ასამბლეამ ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაცია მიიღო, ხოლო 1950 წელს კი გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 10 დეკემბერი ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღედ აღიარა. ამ დღის აღსანიშნავად, საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების, შვედეთის, ნიდერლანდების, დიდი ბრიტანეთის საელჩოების, ევროპის კავშირის წარმომადგენლობის და ევროპის საბჭოს ოფისის, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისისა, საქართველოს სახალხო დამცველის ოფისისა და ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის ორგანიზებით 2013 წლის 10 დეკემბერს გაიმართა საზეიმო ღონისძიება. საქართველოს სომხური სათვისტომო წარმოდგენილი იყო „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორის - ლევონ ჩიდილიანის, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის იურიდიულ საკითხთა, სახელმწიფო ორგანოებთან ურთიერთობებისა და რელიგიათაშორის თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელის - ლევონ ისახანიანის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების განყოფილების ხელმძღვანელის - ვალერი ბადალიანის და სამხატვრო ხელმძღვანელის - პავლე ოგანეზოვის მიერ. კულტურულ-საგანმა ღონისძიება თბილისში, ზურაბ წერეთლის თანამედროვე ხელოვნების მუზეუმში გაიმართება და მის მიზანს საქართველოში მცხოვრებ უმცირესობათა უკეთ წარმოჩენა წარმოადგენდა. ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღისა და მულტიკულტურალიზმ ღონისძიბის შესახებ ფოტო მასალა ხელმისაწვდომია შემდეგ ბმულზე: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.472913312825486.1073742059.113192792130875&type=1

Центр культуры «Айартун» представил армянскую общину Грузии на мероприятии, посвященном Международному дню прав человека Печать
t
10 декабря 1948 года, Генеральная Ассамблея ООН приняла Всеобщую декларацию прав человека, а в 1950 году Генеральная Ассамблея ООН объявила 10 декабря Международным днем прав человека.
В ознаменование этого дня посольства США, Швеции, Нидерландов и Великобритании в Грузии, Представительство Европейского Союза и Офис Совета Европы, офис Верховного комиссара ООН по правам человека, офис Народного защитника Грузии и Фонд Евразийского сотрудничества, 10 декабря 2013 года в Тбилиси, в Музее современного искусства Зураба Церетели, совместно организовали праздничное мероприятие, в котором приняли участие представители меньшинств. Целью мероприятия являлось, представление проживающие в Грузии меньшинств.
Из армянской общины Грузии на мероприятии присутствовали координатор центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, глава отдела по юридическим вопросам, отношениям с государственными органами и межрелигиозному сотрудничеству Левон Исаханян, ответственный за информационные технологии Валера Бадалян и художественный руководитель Павел Оганезов.
Юные волонтеры образовательно-культурного и молодежного центра «Айартун» - Стелла Мкртчян, Милена Симонян, Эмиль Саркисян, Анна Мискарян, Лиза Торосян, Света Саградова, Ани Кущян, Марика Саградова, Анна Саакян, Виктория Снхчян и Сергей Камалов представили деятельность организации и армянскую общину Грузии.
Центр «Айартун» попросил организаторов мероприятия оставить комментарий о Международном дне прав человека и о значении мультикультурализма. Видеоматериал с их ответами доступен по следующей ссылке: