| მეორადი ნივთებით დამზადებული ნაძვის ხეების გამოფენა-კონკურსი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრში |
21 დეკემბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში შედგა მორიგი ღონისძიება, რომელიც, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით, ინიცირებული იყო საქართველოს „შუშანიკ“ ქალთა კავშირის (თავმჯდომარე: სუსანა ხაჩატრიანი) და ცენტრის ესთეტიკური აღზრდის ჯგუფის (პედაგოგი: თამარ სულხანიშვილი) მიერ. ლამაზად მორთული დარბაზი დამსწრეებს ჰპირდებოდა საინტერესო სიურპრიზებს. კედლებზე გაკრული იყო ცენტრის ესთეტიკური აღზრდის ჯგუფის აღსაზრდელთა ფანტაზიით შექმნილი ნახატები, დარბაზის ცენტრში კი მოთავსებული იყო კონკურს-ფესტივალ ჯერ კიდევ ორი თვის წინ "ჰაიარტუნ" ცენტრი გამოვიდა ბუნებისდაცვითი ინიციატივით - მეორადი ნივთებისაგან დამზადებული საახალწლო გამოფენა-კონკურს გამოფენა-კონკურსში მონაწილეობდნენ 86-ე, 103-ე, 104-ე, 110-ე, 131-ე სკოლების მოსწავლეები, ესთეტიკური სტუდიისა და ცენტრის ესთეტიკური აღზრდის წრის მოწაფეები. თავიანთი ნამუშევრები ჰქონდათ წარმოდგენილი ასევე ინდივიდუალურ მონაწილეებს. წარმოდგენილიქნა ქაღალდის ხელსახოცებით, პლასტმასის კოვზებითა და ჩანგლებით, პლასტმასის ბოთლებით, სხვადასხვა ფერისა და ზომის ღილებით, კანფეტებით, პენოპლასტითა და სხვა მასალით დამზადებული უჩვეულო ნაძვის ხეები, სულ 34 ნამუშევარი. ლამაზად დაწყობილი უჩვეულო ნაძვის ხეები დიდი ინტერესით დაათვალიერეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა, მხატვრებმა მერუჟან შაუმიანმა, მარინა ხაჩატუროვამ, მეთოჯინე ჟანა დავთიანმა, პედაგოგებმა, მშობლებმა, სტუმრებმა, რომლებიც აღაფრთოვანა და გააკვირვა ავტორთა უსაზღვრო ფანტაზიამ. ჟიურის კი, რომლის შემადგენლობაში იყვნენ დირიჟორი მარია აბულიანი, ეპარქიის განათლების განყოფილების პასუხისმგებელი ევგენია მარკოსიანი, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორი ლევონ ჩიდილიანი, უნდა დაედგინა გამარჯვებულები და გაენაწილებინა საპრიზო ადგილები. გამარჯვებულად ცნეს 103-ე სკოლის მოსწავლე დავით მისაკიანის (Ш- ადგილი), 104-ე სკოლის მოსწავლე დიანა მინასიანის (П ადგილი) და სკოლა ინტელექტის მოსწავლე ნიკა ბეჟანოვის (1 ადგილი) ნამუშევრები. უჩვეულო ღონისძიებას განსაკუთრებული ელფერი შესძინეს „ნერსეს შნორჰალი“ ბავშვთა გუნდისა და ლათინური ცეკვების ნიჭიერი შემსრულებლის ნანა ურიგაევის გამოსვლებმა. საინტერესო ინიციატივასა და მშვენიერ ღონისძიებას მაღალი შეფასება მისცეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა. ყველა პრიზიორი და მონაწილე დაჯილდოვდა საჩუქრებითა და სიგელებით.

| Выставка-конкурс новогодних ёлок, изготовленных из вторичных материалов, в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии |
21 декабря в зале им. Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялось очередное мероприятие, которое при поддержке центра «Айартун» инициировали Союз армянских женщин Грузии «Шушаник» (председатель - Сусанна Хачатурян) и кружок эстетического воспитания при центре (педагог – Тамара Сулханишвили). Великолепно украшенный зал обещал преподнести посетителю интересный сюрприз. На стенах были размещены рисунки учеников кружка эстетического воспитания при центре, а в центре зала были красиво расположены работы, которые подготовили участники конкурса-фестива Еще два месяца назад центр «Айартун» выступил с экологической инициативой: организовать выставку-конкурс новогодних ёлок, созданных из вторичных материалов. Предложение вызвало интерес в кругу школьников и, получив указания и советы преподавателя по эстетике, они приступили к работе. В выставке-конкурс Были представлены 34 работы - оригинальные новогодние елки, изготовленные из бумажных салфеток, пластиковых ложек и вилок, пластиковых бутылок, пуговиц разного цвета и размера, конфет, пенопласта, высушенной пены и других предметов. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, художники Меружан Шаумян и Марина Хачатурова, создательница кукол Жанна Давтян, педагоги, родители и гости с большим интересом рассмотрели красиво расположенные своеобразные новогодние ёлки, и не скрыли своего удивления относительно безграничного воображения авторов. А жюри, которое составляли хормейстер Мария Абулян, ответственная за образовательный отдел Евгения Маркосян, координатор центра «Айартун» Левон Чидилян, должно было определить победителей и распределить призовые места. Работы: ученика 104-й школы Давида Мисакяна (III место), ученицы 103-ей школы Дианы Минасян (II место) и ученика школы «Интелект» Ники Бежанова (I место) - были признаны победителями. Необычное мероприятие украсили выступления юношеского хора им. Св. Нерсеса Шнорали и талантливой исполнительницы латинских танцев Наны Уригаевой. Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян и координатор центра «Айартун» Левон Чидилян высоко оценили интересную инициативу и красивое мероприятие. Обладатели призовых мест и все участники были награждены подарками и почетными грамотами.