| მეორადი ნივთებით დამზადებული ნაძვის ხეების გამოფენა-კონკურსი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრში |
21 დეკემბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში შედგა მორიგი ღონისძიება, რომელიც, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით, ინიცირებული იყო საქართველოს „შუშანიკ“ ქალთა კავშირის (თავმჯდომარე: სუსანა ხაჩატრიანი) და ცენტრის ესთეტიკური აღზრდის ჯგუფის (პედაგოგი: თამარ სულხანიშვილი) მიერ. ლამაზად მორთული დარბაზი დამსწრეებს ჰპირდებოდა საინტერესო სიურპრიზებს. კედლებზე გაკრული იყო ცენტრის ესთეტიკური აღზრდის ჯგუფის აღსაზრდელთა ფანტაზიით შექმნილი ნახატები, დარბაზის ცენტრში კი მოთავსებული იყო კონკურს-ფესტივალ ჯერ კიდევ ორი თვის წინ "ჰაიარტუნ" ცენტრი გამოვიდა ბუნებისდაცვითი ინიციატივით - მეორადი ნივთებისაგან დამზადებული საახალწლო გამოფენა-კონკურს გამოფენა-კონკურსში მონაწილეობდნენ 86-ე, 103-ე, 104-ე, 110-ე, 131-ე სკოლების მოსწავლეები, ესთეტიკური სტუდიისა და ცენტრის ესთეტიკური აღზრდის წრის მოწაფეები. თავიანთი ნამუშევრები ჰქონდათ წარმოდგენილი ასევე ინდივიდუალურ მონაწილეებს. წარმოდგენილიქნა ქაღალდის ხელსახოცებით, პლასტმასის კოვზებითა და ჩანგლებით, პლასტმასის ბოთლებით, სხვადასხვა ფერისა და ზომის ღილებით, კანფეტებით, პენოპლასტითა და სხვა მასალით დამზადებული უჩვეულო ნაძვის ხეები, სულ 34 ნამუშევარი. ლამაზად დაწყობილი უჩვეულო ნაძვის ხეები დიდი ინტერესით დაათვალიერეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა, მხატვრებმა მერუჟან შაუმიანმა, მარინა ხაჩატუროვამ, მეთოჯინე ჟანა დავთიანმა, პედაგოგებმა, მშობლებმა, სტუმრებმა, რომლებიც აღაფრთოვანა და გააკვირვა ავტორთა უსაზღვრო ფანტაზიამ. ჟიურის კი, რომლის შემადგენლობაში იყვნენ დირიჟორი მარია აბულიანი, ეპარქიის განათლების განყოფილების პასუხისმგებელი ევგენია მარკოსიანი, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორი ლევონ ჩიდილიანი, უნდა დაედგინა გამარჯვებულები და გაენაწილებინა საპრიზო ადგილები. გამარჯვებულად ცნეს 103-ე სკოლის მოსწავლე დავით მისაკიანის (Ш- ადგილი), 104-ე სკოლის მოსწავლე დიანა მინასიანის (П ადგილი) და სკოლა ინტელექტის მოსწავლე ნიკა ბეჟანოვის (1 ადგილი) ნამუშევრები. უჩვეულო ღონისძიებას განსაკუთრებული ელფერი შესძინეს „ნერსეს შნორჰალი“ ბავშვთა გუნდისა და ლათინური ცეკვების ნიჭიერი შემსრულებლის ნანა ურიგაევის გამოსვლებმა. საინტერესო ინიციატივასა და მშვენიერ ღონისძიებას მაღალი შეფასება მისცეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა. ყველა პრიზიორი და მონაწილე დაჯილდოვდა საჩუქრებითა და სიგელებით.

| Exhibition-contest of Christmas trees created with recycled materials at the “Hayartun” Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia |
On December 21 Calouste Gulbenkian Hall of the “Hayartun” Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia hosted another event, which under the auspices of the “Hayartun” Center was initiated by the Association of Armenian Women in Georgia “Shushanik” (Chairperson Susanna Khachaturian) and the aesthetic education group of the center (Teacher Tamara Sulkhanishvili). Superbly decorated hall promised to spring an interesting surprise on visitors. Various pictures, created through the imagination of students of the aesthetic education group of the center, were located on the walls, while beautifully arranged works, that the participants of the contest-festival had prepared, were located in the center of the hall. Two months ago the “Hayartun” Center announced environmental initiative: to organize an exhibition-conte The students of Tbilisi Public schools # 86, 110, 131, as well as the students of the aesthetic school and the aesthetic education group of the center took part in the exhibition-conte 34 works – original Christmas trees made of paper napkins, plastic spoons and forks, plastic bottles, buttons of different size and color, candies, foam plastic, dry foam and other objects were presented. The Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, the editor of "Vrastan" ("Georgia") Van Baiburtian, painters Meruzhan Shahumyan and Marina Khachaturova, puppet creator Zhana Davtyan, teachers, parents, and guests with great interest examined beautifully arranged unique Christmas trees; they could not hide their astonishment relating to the authors’ boundless imagination. While the jury, which consisted of choirmaster Maria Abulyan, responsible for the educational department Eugenia Markosyan, the coordinator of the “Hayartun” Center Levon Chidilyan, should have determined the winners and distributed prize-winning places. The works of the student of school # 104 David Misakyan (3rd place), the student of school # 103 Diana Minasyan (2nd place), and the student of “Intellect” school Nika Bezhanov (1st place) were recognized as prize winners. The performance of St. Nerses Shnorhali Youth Choir and talented Latin dancer Nana Urigaeva decorated the extraordinary event. The Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan and the coordinator of the “Hayartun” Center Levon Chidilyan highly appreciated the interesting initiative and wonderful event. Prizewinners and all participants were rewarded with gifts and diplomas.