„შენი წარსული თუ გავიწყდება, მომავალი გსჯის ....“ ბეჭდვა
15 აპრილს „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა საქართველოში მცხოვრები სომეხი მწერლის, ფოტოგრაფი, «Armenian Art Hall» საიტის დამფუძნებელი დირექტორი ვალერი უნანიანცის „ვილ-ჟუივ კლინიკის პაციენტი“ წიგნის პრეზენტაცია, რომელიც სომხურ ენაზე თარგმნეს ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა და არა ართიანმა. წიგნი საზოგადოებ წარუდგინა „კამურჯ“ არასამთავრობო ორგანიზაციამ, სერიით - „თარგმნითი ლიტერატურის ბიბლიოთეკა“, და მოიცავს ავტორის ორ ნაწარმოებს: პიესას „ვილ-ჟუივ კლინიკის პაციენტი“ და რომანს „უჩვეულო ისტორია“. წიგნი ეძღვნება სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავს.
ღონისძიება ლოცვითა და კეთილი სურვილები გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წინამძღვარმა გამოსვლაში ხაზი გაუსვა კომიტასის ტრაგიკულ ბედთან დაკავშირებული ეპიზოდების გაშუქებას და სომეხთა ეკლესიის წმიდანთა დასში შერაცხვის სამომავლო გეგმებს: „ჩვენ ვიცით, რომ კომიტასი არ იყო ფსიქიკურად დაავადებული ... ეს ძალიან მნიშვნელოვანია წმიდანად შერაცხვისათვის. მომავალ წლიდან ჩვენ კომიტასის და ჩვენ უდანაშაულო მოწამეთა მფარველობას ვითხოვთ ... ", - განაცხადა ეპარქიის ლიდერმა.
თბილისელ სომეხ საზოგადოებას წიგნის ავტორი, ნაწარმოების თარგმნის იდეა და თარგმნილი ნამუშევარი წარუდგინა პოეტმა, მთარგმნელმა ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა. მან მადლიერების სიტყვა უთხრა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, საქართველოს სომხური კულტურისადმი ასეთი დიდი ყურადღების დათმობისათვის. ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა ვალერი უნანიანცის პიესა „ვილ-ჟუივ კლინიკის პაციენტი“ შეაფასა როგორც ნიჭიერი მწერლიდა მახვილი თვალის მქონე ფოტოგრაფის ნამუშევრის შერწყმა, რომელმაც პატარა ტილოზე შექმნა დროის რეალისტური გამოსახულება. "ეს წიგნი არ არის მხოლოდ მხატვრული ტრიუმფი, არამედ მოთხოვნის ხმა, სომეხთა გენოციდის ცნობის გზაზე“, - თქვა ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორი, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორ ლევონ ჩიდილიანი მიესალმა ამ და მსგავს ღონისძიებებს, ისინი შეფასა ერის შვილების ხსენების საშუალებად. გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა მადლიერების სიტყვაში ხაზი გაუსვა იმას, რომ მსგავსი ნაწარმოებების თარგმნა აუცილებელია უპირველეს ყოვლისა უცხო ენებზე და განაცხადა, რომ მისი სურვილია გენოციდის 100 წლისთავისადმი ეს წიგნი ქართულადაც თარგმნოს.
ეს წიგნი არ დაიბადებოდ, რომ არ ყოფილიყო მუსიკოსი, მევიოლინე ტათევიკ სააკიანი, - სამადლობელო სიტყვაში თქვა ვალერი უნანიანცმა, 2005 წლამდე მე ვიცოდი, რომ კომიტასი კომპოზიტორია, და არა მეტი. ნატანჯი ამ გენიის განვლილი გზის მნათობად ჩემთვის იქცა ტათევიკი ...“. „რამდენადაც მხატვრული, წიგნის საფუძველი მაინც დოკუმენტალურია, აღებული უშუალო მონაწილის დღიურიდან და მოდერნიზებული ფოტოგრაფის ღრმად მწვდომი მზერის ქვეშ.
აქვე დავძენთ, რომ „კამურჯ“ ლიტერატურულ-კულტურული ორგანიზაციის „თარგმნითი ლიტერატურის ბიბლიოთეკა“ სერიის პროექტის ავტორი გახლავთ ანაჰიტ ბოსტანჯიანი, მეკენასი - ამერიკელი სომეხი მწერალი ავიკ დერენცი (დეირმენჯიანი). ვალერი ჰუნანიანცი ცალკე სომხურ წიგნად წარსდგა პირველად.

«Если забываешь свое прошлое, тебя наказывает будущее...» Печать
15 апреля, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» состоялась презентация книги армянского русскозычного писателя Грузии, фотографа, учредителя и директора сайта “Armenian Art Hall” Валерия Унанянца «Пациент лечебницы Вилль-Жуив», которую перевели на армянский язык Анаит Бостанджян и Ара Артян. Книга была представлена общественности посредством серии изданий «Библиотека переводной литературы» Общественной организации «Камурдж» и включает два произведения автора – пьесу «Пациент лечебницы Вилль-Жуив» и повесть «Необыкновенная история». Книга посвящается 100-летию Геноцида армян.
Мероприятие своим благословением и добрыми пожеланиями открыл глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. В своем выступлении предводитель подчеркнул разъяснения, связанные с трагической судьбой Комитаса, и предстоящие планы Армянской Церкви по канонизации. «Нам известно, что Комитас не был душевно болен... Это очень важный фактор при канонизации. С наступающего года мы будем просить о ходатайстве Комитаса и наших невинных мучеников...» , - отметил Его Преосвященство.
Поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян представила армянской общественности Тбилиси автора книги, замысел перевода произведения и переводческую работу. Она поблагодарила главу Епархии ААЦ в Грузии за то огромное внимание, которое он уделяет армянской культуре в Грузии. Анаит Бостанджян оценила пьесу Валерия Унанянца «Пациент лечебницы Вилль-Жуив» как красивое сопоставление талантливого писателя и прозорливого фотографа, который на малом полотне создал реалистическую картину времени. «Эта книга является не только художественной победой, но и голосом, выдвигающим требование, на пути признания Геноцида армян», - сказала Анаит Бостанджян.
Глава отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии, координатор центра «Айартун» Левон Чидилян поприветствовал данное и подобные ему мероприятия, оценивая их как способ воззвать к памяти нации. Редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян в своем поздравительном слове подчеркнул, что подобные произведения необходимо перевести в первую очередь на иностранные языки и пожелал, чтоб к 100-летию Геноцида армян эта книга была переведена и на грузинский язык.
«Эта книга не родилась бы, если бы не было музыкантши и скрипачки Татевик Саакян, - сказал в своем благодарственном слове Валерий Унанянц, - до 2005 года я знал, что Комитас был композитором, не более того. Татевик стала для меня светилом, освещающим наполненный страданиями пройденный путь этого гения...». Основа книги является насколько художественной, настолько и документальной – она взята из дневника непосредственного участника событий и модернизирована под прозорливым взглядом фотографа. Во время мероприятия прозвучали художественные номера. Добавим, что автором проекта серии книг «Библиотека переводной литературы» общественной литературно-культурной организации «Камурдж» является Анаит Бостанджян, меценат проекта – проживающий в Америке армянский писатель Авик Деренц (Деирменджян). Произведения Валерия Унанянца впервые представлены отдельной книгой на армянском языке.