| Թանդոյանց եկեղեցու հարցով դատական նիստը հետաձգվեց |
Դատական նիստին ներկայացել էին ինչպես հայցվոր կողմը՝ այս պարագայում Վիրահայոց թեմը՝ ի դեմս առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի և Հանրային Ռեեստրի ազգային գործակալությունից լիազորված անձինք։ Որպես երրորդ կողմ ներկայացել էր Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու Պատրիարքարանը։
Գործի Վարչական իրավական վարույթին, որպես երրորդ կողմ այսօր ընդգրկվեց նաև էկոնոմիկայի նախարարության գույքի կառավարման ազգային գործակալությունը, որը Թանդոյանց եկեղեցին և դրան կցված հողակալվածքը, առանց որևէ հիմնավորման, պետության հաշվեկշից օտարել է`այդպիսով հեշտացնելով հայոց եկեղեցին Պատրիարքարանի հաշվեկշռին փոխանցելու գործը:
Հայցվոր և պատասխանող կողմերը դիմեցին դատավոր Դարասելիային հետաձգել դատավարությունը գործի վարույթում նոր փաստեր և ապացույցներ ներառելու համար: Դատավորը բավարարեց կողմերի դիմումը: Դատական հաջորդ նիստը կկայանա ս․թ․ մայիսի 1-ին, ժամը 11:00-ին: Թանդոյանց Սբ. Աստվածածին եկեղեցին (Պլեխանովի, այժմյան Դավիթ Աղմաշենեբելի փողոց 38), կառուցվել է մոտավորապես 19-րդ դարի 50-60-ական թվականներին: 1866թ. Թանդոյան ընտանիքի նախաձեռնությամբ հարց է բարձրացվել Սբ. Աստվածածին փայտաշեն հին եկեղեցու տեղում նորը կառուցելու առնչությամբ : Եկեղեցին ի սկզբանե կառուցվել է որպես հայկական առաքելական եկեղեցի` հայազգի Սահակ Թանդոյանցի կողմից: Վերջինիս անունով էլ այն ստացել է Թանդոյանց անվանումը: Այդ մասին է վկայում նաև եկեղեցու հարևանությամբ մինչև վերջերս պահպանված գրությունը: 1923-1924թթ. Թանդոյանց Սբ. Աստվածածին եկեղեցին փակվել է Խորհրդային իշխանությունների կողմից: Եկեղեցու ունեցվածքը բռնագրավվել է, իսկ Եկեղեցին հանձնվել Հանրապետության պիոներական կազմակերպությանը, ապա այն վերածվել է «Կոլխիդա» (Կոլխեթի) կինոթատրոնի : Վրաստանի անկախության հռչակումից հետո՝ 1990-ական թվականներից, Վրաստանի կառավարությունը, հաշվի չառնելով կիսավեր եկեղեցու պատմական ծագումն ու դավանանքային հատկանիշները, այն չի վերադարձրել Վիրահայոց թեմին:2017 թվականին Վրաստանին Հանրային Ռեեստրի ազգային գործակալությունը Թանդոյանց Եկեղեցին փոխանցել է Վրաց Եկեղեցու Պատրիարքարանին' որպես սեփականություն: Վրաց Ուղղափառ եկեղեցու պատրիարքարանը Թանդոյանց եկեղեցու հիմքերի վրա արդեն իսկ տարբեր տեսակի աշխատանքներ է իրականացրել։ |

| Court session of the Tandoyants Church case was postponed |
The plaintiff, in this case, in the person of the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, as well as authorized persons from the National Agency of Public Registry was present at the court session. The Patriarchate of the Georgian Orthodox Church attended as a third party. The Armenian Diocese of Georgia considers that National Agency of Public Registry of Georgia has violated the interests of the Armenian Diocese, by transferring Armenian Church Tandoyants St. Today, the National Agency of State Property of the Ministry of Economy of Georgia was included in the administrative proceedings of the case as a third party. The National Agency of State Property has alienated from the state's balance sheet the Tandoyants Church and the land area attached to it, without any grounds, thus facilitating the transfer of the Armenian Church to the Patriarchate's balance sheet. The interests of the Armenian Diocese in Georgia, in the court and relevant administrative bodies are protected by the EMC and TDI lawyers.
The next hearing will take place on May 1, 2018, at 11:00 a.m. The Tandoyants St. Astvatsatsin Church (Plekhanov, today's David Aghmashenebeli 38 street) was built approximately in 50-60's of the 19th century. In 1866, by the initiative of Tandoyan family, a question was raised to build a new church in the place of the Astvatsatsin wooden old monastery. The church was originally built as an Armenian Apostolic church, by Sahak Tandoyants. In the name of the latter the church was called Tandoyants. This is evidenced by the writing in the vicinity of the church, preserved until nowadays. In 1923-1924, The Tandoyants St. Astvatsatsin church was closed by the Soviet authorities. Church’s property was confiscated and the church was handed over the Pioneer organization of the Republic. Then it was turned into “Kholkhida” (Kolkheti) Cinema. In 1990’s, after the declaration of the independence of Georgia, the Government of Georgia did not return the church to the |