| Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի պարային համույթները ելույթ ունեցան Թբիլիսիի ֆիլհարմոնիայի համերգային մեծ դահլիճում |
Հունիսի 2-ին Թբիլիսիի ֆիլհարմոնիայի համերգային մեծ դահլիճում կայացավ երգիև պարի մեծ փառատոն՝ նվիրված երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան: Ի թիվս Թբիլիսիի և Վրաստանի տարբեր շրջաններից ժամանած բազմաթիվ այլ մանկա-պատանեկան պարային համույթների և անհատ կատարողների, համերգին մասնակցում էին նաև Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի պարային համույթները: Կենտրոնը ներկայացավ «Մենք ենք, մեր սարերը» կոմպոզիցիայով, որը կատարեց «Մուշ» մանկական համույթը՝ պարուսույց Սվետլանա Երիցյանի կատարմամբ: Զինվորական համազգեստով զուգված 4-6 տարեկան երեխաների գեղեցիկ և խրոխտ պարը թնդաց բեմի վրա, արժանանալով դահլիճի բուռն ծափահարություննե Համերգի վերջում ելույթ ունեցավ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի «Ջեյրան» պարային համույթը (պարուսույց՝ Սվետլանա Երիցյան) «Ճախրանք» պարի կատարմամբ: Նրբերանգ տարազը և աղջիկների գեղանի պարը վեր էր ամեն ինչից: Ավելացնենք, որ համերգը նաև բարեգործական էր՝ ստացված գումարը փոխանցվելու էր փոքրիկ Աննայի ապաքինման համար: |

| Dance Ensembles, Functioning at the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, Performed at Philharmonia Tbilisi Concert Hall |
On the 2nd of June Philharmonia Tbilisi Concert Hall hosted a big song and dance festival, dedicated to the International Day of Children’s Protection. Among many children and youth dance ensembles, solo artists, who came from Tbilisi and different corners of Georgia, the dance ensembles, functioning at the "Hayartun" Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, also took part in the concert. The composition “Menk enq mer sarer” (“We Are Our Mountains”), which performed the children ensemble “Mush”, the choreographer Svetlana Yeritsyan, presented the Center. Proud and beautiful dance of children in military clothes, aged 4 through 6 years, rocked the stage and received a storm of applause. At the end of the concert the dance ensemble “Jeyran”, functioning at the “Hayartun” Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia (the choreographer Svetlana Yeritsyan), performed a dance entitled “Jaxrank’. Exquisite costumes and beautiful dance of girls were beyond words. It must be noted that it was a charity concert, the proceeds will be donated for treatment of little Anna. |