Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի «Սբ. Ներսես Շնորհալի» և Բաթումի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու «Աղբյուր» պատանեկան երգչախմբերը վերադարձան «Կոմիտաս Վարդապետ» համահայկական փառատոնից Տպել
komitasi pharaton
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի «Սբ.Ներսես Շնորհալի» պատանեկան երգչախումբը (խմբավար՝ Մարա Աբուլյան) և կենտրոնի անհատ կատարող Անի Ղուշչյանը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Պավել Օգանեզով) մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Կոմիտաս Վարդապետ» համահայկական փառատոնին: Փառատոնին Վրաստանից մասնակցում էր նաև Վիրահայոց թեմի Բաթումի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու «Աղբյուր» երգչախումբը, խմբավար Ռուզաննա Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ:
Սեպտեմբերի 26-ին մեկնարկած «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի մասնակից երգչախմբերն ու անհատ կատարողները Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում և Էջմիածնում ելույթներ ունեցան բազմաթիվ բեմերում: «Ներսես Շնորհալի» համույթի առաջին բեմելը տեղի ունեցավ Գյումրիի թիվ 21 դպրոցում, որտեղ ի թիվս մյուս մասնակիցների, խումբը հանդես եկավ Կոմիտասի «Հոյ նազան» երգի կատարմամբ: Այնուհետև ելույթները շարունակվեցին Վանաձորի թիվ մեկ երաժշտական դպրոցում:
Տպավորիչ էր Անի Ղուշչյանի կողմից «Չինար ես» երգի կատարումը, Կարեն Միրզոյանի նվագակցությամբ: Երիտասարդ կատարողի ելույթն ընդունվեց ջերմ ծափահարություններով:
Ուրախությամբ պետք է նշենք, որ ելնելով փառատոնի նպատակից՝ հայությանը մոտ պահել Կոմիտաս վարդապետի մեծությանը և անկրկնելի ստեղծագործություններին, փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվել էին նաև ճանաչողական բնույթի միջոցառումներ: Այդ առումով «Ներսես Շնոորհալի» պատանեկան համույթի առաջին հանգրվանը դարձավ Հարիճավանքը:Այստեղ տեղի սարկավագը սիրով պատմեց Կոմիտաս վարդապետի մասին, մանրամասն ներկայացրեց նրա՝ Հարիճավանքում անցկացրած օրերը: Այնուհետև վիրահայության ներկայացուցիչները հյուրընկալվեցին Լոռու մարզի Վարդաբլուր գյուղում, որտեղ նրանց դիմավորեց և տեղի հայ մշակութային կյանքի հետ ծանոթացրեց մարզպետարանի աշխատակից Մհեր Մելիքյանը:
Մեծ էր փառատոնի կազմակերպիչների, Սփյուռքի նախարարության և անձամբ նախարարի ուշադրությունը մասնակիցների նկատմամբ: Երևանում ՀՀ Սփյուռքի նախարար տիկին Հրանուշ Հակոբյանի հետ հանդիպմանը մասնացեցին նաև Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը, կենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Պավել Օգանեզովը, խմբավար Մարա Աբուլյանը և էլեկտրոնային լրատվության ծառայության ղեկավար Վալերի Բադալյանը: Արձագանքելով Սփյուռքում հայապահպանության միջոցառումների ծավալման առաջարկություններին, »Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը հավաստեց «Հայարտուն» կենտրոնի պատրաստակամությունը աջակցելու և ընդգրկվելու նախարարության հայապահպան գործունեությանը: Կենտրոնի համակարգողը որպես գեղեցիկ հուշ նախարար Հակոբյանին նվիրեց թբիլիսահայ ճանաչված նկարիչ Թենգիզ Միկոյանցի կտավը:
Հոկտեմբերի 3-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի ունեցավ «Կոմիտաս Վարդապետ» համահայկական փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, պետական-հասարակական գործիչներ, Կոմիտասի արվեստի երկրպագուներ: Հրավիրվածների շրջանում էր նաև Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն Միրզախանյանը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր խոսքում նշեց. «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի անցկացումը նպաստեց հայկական Սփյուռքի մշակութային և հոգևոր համախմբմանը Կոմիտասի արվեստի շուրջ: Այս օրերին անգամ ճապոնացու, գերմանացու և թուրքի շուրթերից հնչեցին Կոմիտասի ստեղծագործությունները»: Ուշագրավ էին տիկին նախարարի ջերմ խոսքերը՝ հասցեագրված Վիրահայոց թեմին և նրա առաջնորդին: Նախարար Հակոբյանը առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրինակով արժևորեց մայր հայրենիքից դուրս Եկեղեցու դերակատարությունը հայապահպանության գործում, կարևորելով Եկեղեցու շուրջը հայ համայնքի համախմբմանը, հայոց լեզվի, հայ մշակույթի, հայկական ավանդույթների պահպանմանը, սերունդների հայեցի դաստիարակությանը և նախնիների արժեքները նրանց փոխանցելու գործին միտված գործունեությունը: Նա իր խոնարհումը բերեց Թեմակալ առաջնորդին ազգապահպանության գործը ճիշտ կազմակերպելու համար:
Գալա համերգին մասնակցելու պատվին էր արժանացել նաև Վիրահայոց թեմի «Սբ. Ներսես Շնորհալի» համույթը: Հիասքանչ էր համույթի կողմից Կոմիտասի «Կաքավիկ» երգի կատարումը: Երգչախումբը մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանի դիրիժորությամբ մասնակցեց կոմիտասյան ստեղծագործունների համընդհանուր կատարմանը:
Փառատոնի մասնակից երգչախմբերին և անհատ կատարողներին տրվեցին ՀՀ Սփյուռքի նախարարության մասնակցության հավաստագրեր և հուշանվերներ:
ՀՀ Սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս վարդապետ» փառատոնից ստացած անջնջելի տպավորությունները Վիրահայոց թեմի »Հայարտուն» կենտրոնի մասնակիցների համար ավարտվեց քաղաք Աբովյանի «Սուրբ Հովհաննես» նորակառույց եկեղեցի կատարած այցելությամբ:

| Юношеский хор имени Св.Нерсеса Шнорали центра «Айартун» и хор «Ахбюр» церкви Сурб Пркич города Батуми Епархии ААЦ в Грузии вернулись с Всеармянского фестиваля «Вардапет Комитас» |
Юношеский хор имени Св.Нерсеса Шнорали центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии (хормейстр – Мара Абулян) и сольная исполнительница центра Ани Кущян (художественный руководитель – Павел Оганезов) приняли участие во Всеармянском фестивале «Вардапет Комитас», организованном по инициативе Министерства Диаспоры РА. В фестивале из Грузии также принял участие хор «Ахбюр» церкви Сурб Пркич города Батуми при Епархии ААЦ в Грузии под руководством хормейстр Рузанны Ованнисян. Хоры и сольные исполнители, принимающие участие в фестивале «Вардапет Комитас» , который стартовал 26 сентября, выступили на различных сценах в Ереване, Гюмри, Ванадзоре и Эчмиадзине. В рамках фестиваля первый выход на сцену хора им. Св. Нерсеса Шнорали состоялся в школе № 21 города Гюмри, где в числе других участников фестиваля, хор исполнил песню Комитаса «Ой, Назан». После выступления продолжились в музыкальной школе № 1 города Ванадзор. Впечатляющим было исполнение представлявшей центр «Айартун» Ани Кущян песни «Чинар ес», под аккомпанемент Карена Мирзояна. Выступление юной исполнительницы сопровождалось теплыми аплодисментами. Радостно отметить, что, исходя из цели фестиваля – сделать армян ближе к познанию величия Вардапета Комитаса и его неповторимых произведений, в рамках фестиваля были также организованы мероприятия познавательного характера. В связи с этим первым пристанищем юношеского хора имени Св. Нерсеса Шнорали стал Аричаванк. Здесь местный дьякон с удовольствием рассказал о Вардапете Комитасе, подробно представил дни проведенные им в Аричаванке. После представители армян Грузии гостили в селе Вардаблур региона Лори, где их встретил и ознакомил с местной армянской культурой сотрудник районной администрации Мгер Меликян. Велико было внимание со стороны организаторов, Министерства Диаспоры и министра лично. На встрече в Ереване с министром диаспоры РА Грануш Акопян также присутствовали координатор центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, художественный руководитель центра Павел Оганезов, хормейстр Мара Абулян и руководитель электронных СМИ Валери Бадалян. Откликнувшись на предложения распространения в Диаспоре мероприятий, способствующих сохранению армянской национальной идентичности, координатор центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян подтвердил готовность центра «Айартун» продолжить деятельность на благо нации. Координатор центра вручил министру Грануш Акопян памятный сувенир – картину известного армянского художника Тбилиси Тенгиза Микоянца. 3-го октября, в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоялась торжественная церемония закрытия Всеармянского фестиваля «Вардапет Комитас». На мероприятии присутствовали первая леди РА Рита Саргсян, министр диаспоры РА Грануш Акопян, государственные и общественные деятели, поклонники искусства Комитаса. В числе приглашенных был также глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзахянян. Министр Грануш Акопян в своей речи отметила: «Проведение фестиваля «Вардапет Комитас» способствовало культурному и духовному объединению Диаспоры вокруг искусства Комитаса. В эти дни даже с уст японцев, немцев и турков прозвучали произведения Комитаса». Замечательно, что во время выступления госпожа министр адресовала теплые слова Епархии ААЦ в Грузии и ее предводителю. Министр Акопян на примере главы Епархии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, подчеркнула роль Церкви за пределами родины в деле сохранения армянской национальной идентичности, подчеркнув деятельность, направленную на объединение армянской общины вокруг церкви, сохранение армянского языка, армянской культуры и традиций, армянское воспитание нового поколения и передачу им ценностей предков. Она преклонилась перед главой Епархии за правильную организацию деятельности, направленной на сохранение национальной идентичности. Хор им. Св. Нерсеса Шнорали при Епархии ААЦ в Грузии также удостоился чести принять участие в гала-концерте. Хор великолепно исполнил песню Комитаса «Какавик». Хор принял участие во всеобщем исполнении произведений Комитаса под дирижерством маэстро Ованеса Чекиджяна. Министерство диаспоры РА вручило сувениры и дипломы об участии хорам и сольным исполнителям, принявшим участие в фестивале. Неизгладимые впечатления, полученные во время фестиваля Министерства Диаспоры РА «Вардапет Комитас», для участников центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии завершились посещением новостроенной церкви Сурб Ованес города Абовян.