Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ներկայացուցիչների հանդիպումը վիրահայ երիտասարդության հետ Տպել
Թբիլիսիում տեղի ունեցած կրթական հաղորդակցության միջազգային տոնավաճառին մասնակցության նպատակով Երևանից ժամանած Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի պատվիրակության այցելության ծրագրի մեջ ընդգրկված էր նաև հանդիպումը թբիլիսահայ ապագա դիմորդների հետ: Սույն թվականի նոյեմբերի 3-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում տեղի ունեցավ վերոհիշյալ հանդիպումը:Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ընդունելության հարցերի գրասենյակի համակարգող Կարինե Սաթամյանը, հաղորդակցության ծառայության ներկայացուցիչ Տաթևիկ Վարդանյանը և տնտեսագիտության ֆակուլտետի ամբիոնի վարիչ Վահրամ Ղուշչյանը ներկաներին հանգամանալից ներկայացրեցին այս բուհում տարվող կրթական մեթոդոլոգիայի, ուսումնական ծրագրերի, միջազգային դիպլոմի առավելությունները: Արևմտյան ոճի կրթական ծրագրերով գործող Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը ԱՄՆ-ում հավատարմագրված , ՀՀ պետության կողմից ճանաչված, բազմակողմանի կրթություն ապահովող բարձրագույն ուսումնական հաստատություն է: Համալսարանը բավարարում է արևմտյան միջազգային կրթության բոլոր չափանիշները, ճանաչված է տարածաշրջանում , ունի բակալավրի քառամյա ծրագրեր, ինչպես նաև մագիստրոսի ութ ծրագիր:
Խոսելով ամերիկյան ոճի կրթության առավելությունների մասին, կարևորվեց նոր մտածելակերպի արմատավորումը, որն ապահովում է ուսուցում, համակողմանի վերլուծություն, խնդրի լուծման տեսական և գործնական տարբերակների համադրում: Ուսուցումը ընթանում է անգլերեն և , ՀՀ քաղաքացիների նմանօրինակությամբ, ետխորհրդային հանրապետությունների հայազգի դիմորդների համար ապահովվում է ուսման վճարի 50-տոկոսանոց զեղջ:
Բանախոսները հարց ու պատասխանի եղանակով իրազեկվեցին թբիլիսահայ երիտասարդների հետաքրքրություննների ոլորտներին, մեկնաբանեցին դժվարությունները հաղթահարելու ուղիները, առաջնահերթային անվանելով առաջադիմության բարձր մակարդակը: Խոսվեց նաև ուսումնառության ժամանակաընթացքում ծառացած նյութական դժվարությունները հաղթահարելու ուղիների շուրջ:
Երիտասարդները և նրանց ծնողները հյուրերի կողմից լսեցին իրենց հետաքրքրող հարցերի իրավասու պատասխանները և աջակցության պատրաստակամություն:

Встреча представителей Американского Университета Армении с армянской молодежью Грузии Печать
3 ноября сего года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча представителей Американского Университета Армении с армянской молодежью Грузии. Прибывшие из Еревана координатор по вопросам приемной комиссии Карине Сатамян, представитель службы связи Татевик Варданян и декан кафедры экономического факультета Ваграм Кущян подробно представили методику преподавания, учебные программы и преимущества диплома Американского Университета Армении. Американский Университет Армении - это высшее учебное заведение, которое функционирует по образовательным программам западного стиля, аккредитировано в США, признано государством РА и обеспечивает всестороннее образование. Университет соответствует всем критериям западного международного образования, признан в регионе, имеет 4-летние программы бакалавриата и восемь магистерских программ.
Говоря о преимуществах образования американского стиля, было подчеркнуто внедрение нового образа мышления, который обеспечивает обучение, анализ, сопоставление теоретических и практических путей решения задач. Обучение проводится на английском языке, подобно гражданам РА, абитуриентам армянской национальности из постсоветских республик предоставляется 50 % скидка от стоимости обучения.
После этого докладчики в формате вопросов и ответов познали сферы интересов армянской молодежи Тбилиси, прокомментировали способы преодоления трудностей, называя приоритетным высокий уровень успеваемости. Также обсудили способы преодоления материальных трудностей, возникающих во время обучения.
Находящаяся в зале молодежь и их родители задали прибывшим гостям интересующие их вопросы, на что получили компетентные ответы и готовность поддержки.