| Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում խաղարկվեց շախմատի գծով՝ Տիգրան Պետրոսյանի անվան «Հայարտան» գավաթը |
Աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի անունն էր կրում Վիրահայոց թեմի երիտասարդության և սպորտի հարցերի բաժնի նախաձեռնությամբ , «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ և Վրաստանի շախմատի դաշնության գործընկերությամբ կազմակերպված շախմատի գծով գավաթի մրցաշարը: Երիտասարդական բաժնի ղեկավար Վալերի Բադալյանի, կենտրոնի Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի խմբակի ուսուցիչ Գիորգի Բաղաթուրովի և բաժնի մյուս աշխատակիցների նախապատրաստական հստակ աշխատանքից հետո, մայիսի 20-21-ին Գալուստ Գյուլբենկյան դահլիճում մեկնարկեց մրցաշարը, որին մասնակցում էին քաղաքի տարբեր դպրոցների, Թբիլիսիի սովորող երիտասարդության պալատի, Վանո Ջավախիշվիլու անվան պետհամալսրանի և «Հայարտուն» կենտրոնի տարբեր հասակի շախմատասեր երիտասարդներ: Հայտ էր ներկայացրել 18 մասնակից: Ողջունելով մասնակիցներին, Վրաստանի շախմատի դաշնության փոխնախագահ Զուրաբ Միքաձեն իր խոնարհումը բերեց թբիլիսեցի, աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի հիշատակին, նշեց որ Վրաստանում նրա հիշատակին մրցույթ անց է կացվել, բայց գավաթի խաղարկություն տեղի չի ունեցել: Փոխնախագահը բարձր գնահատեց «Հայարտուն» կենտրոնի նախաձեռնությունը Մրցաշարի մասնակիցներին հաջողություններ մաղթեցին շախմատային կոմպոզիցիայի գծով աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Դավիթ Ջանոևը, «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը: Համապատասխան վիճակահանություն Մրցույթի երկրորդ օրը , մայիսի 21-ին, կիսաեզրափակիչում հանդիպումներ կայացան Թբիլիսիի շախմատային դպրոցի սաներ Գիորգի Շաիշմելաշվիլիի և Աննա Մաճավարիանու հետ: Արդեն եզրափակիչում հանդիպեցին Մարիամ Կաճկաճիշվիլին և Արմեն Վարդանյանը: Հետաքրքիր և համառ պայքարից հետո Տիգրան Պետրոսյանի անվան «Հայարտան» գավաթին արժանացավ ուսանող Արմեն Վարդանյանը: Շնորհավորելով մասնակիցներին և մրցաշարի հաղթողներին, հանդիսավոր պայմաններում, նրանց հանձնվեցին մեդալներ, առաջին տեղը զբաղեցնողին՝ Տիգրան Պետրոսյանի անվան «Հայարտան» գավաթը և նվերներ: Մասնակիցների խնդրանքով և Վրաստանի շախմատի դաշնության ղեկավարության գործընկերության պատրաստակամությա

| В центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии был разыгран кубок «Айартуна» имени Тиграна Петросяна по шахматам |
Турнир за кубок по шахматам, организованный по инициативе отдела по делам спорта и молодежи Епархии ААЦ в Грузии, при поддержке центра «Айартун» и в сотрудничестве с Шахматной федерацией Грузии, был назван в честь чемпиона мира Тиграна Петросяна. После тщательной подготовительной работы руководителя молодежного отдела Валерия Бадаляна, педагога шахматного кружка имени Тиграна Петросяна Георгия Багатурова и других сотрудников отдела, 20-21 мая, в зале имени Галуста Гюльбенкяна, стартовал турнир, в котором приняли участие молодые любители шахмат разного возраста из разных школ столицы, Дворца учащейся молодежи Тбилиси, Тбилисского государственного университета им. Иване Джавахишвили и центра «Айартун». 18 шахматистов подали заявку на участие. Зураб Микадзе, заместитель председателя Шахматной федерации в Грузии, поприветствовал участников, он преклонился перед памятью уроженца Тбилиси, чемпиона мира Тиграна Петросяна, отметил, что в память о нем в Грузии уже проводилось соревнование, но еще не разыгрывался кубок. Заместитель председателя высоко оценил инициативу центра «Айартун» о проведении турнира за кубок имени Тиграна Петросяна. Двухкратный чемпион мира по шахматной композиции Давид Джаноев и координатор центра «Айартун» Левон Чидилян пожелали успехов участникам турнира. После соответствующей жеребьёвки были выявлены четыре группы, которые приняли участие в конкурсе. В первый день турнира в полуфинал вышли два участника – ученица 8-го класса школы № 87 города Тбилиси Мариям Качкачишвили и студент первого курса юридического факультета Тбилисского государственного университета им. Иване Джавахишвили Армен Варданян. На второй день соревнования, 21-го мая, в полуфинале состоялись встречи с учениками Шахматной школы Тбилиси - Георгием Шаишмелашвили и Анной Мачавариани. Уже в финале встретились Мариям Качкачишвили и Армен Варданян. После интересной и упорной схватки студент Армен Варданян удостоился кубка «Айартуна» имени Тиграна Петросяна. Участников и победителей турнира поздравили и в торжественной обстановке вручили им медали, а занявшему первое место вручили кубок «Айартуна» имени Тиграна Петросяна и подарки. По просьбе участников и при готовности руководства Шахматной федерации Грузии к сотрудничеству, было решено сделать турнир традиционным, изменив формат соревнования.