| Թբիլիսիում կայացավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարածաշրջանային Վրաստանի հանձնախմբի 5-րդ նիստը |
2015 թվականի փետրվարի 12-ին, Թբիլիսիում, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում, կայացավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային Վրաստանի հանձնախմբի 5-րդ նիստը՝ ընդլայնված կազմով: Բացի հանձնախմբի անդամներից, նիստի աշխատանքին հրավիրված էին նաև Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի շրջանային վարչությունների և Սակրեբուլոների նախագահները: Նիստի աշխատանքն իր ներկայությամբ պատվել էր Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Յուրի Վարդանյանը: Հանձնախմբի անդամները դիտեցին կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում բացված «Հարյուր լուսանկար» խորագրով ցուցահանդեսը, որի ցուցանմուշների էլեկտրոնային տարբերակը «Հայարտուն» կենտրոնին տրամադրել է Երևանի Հայոց Ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը (տնօրեն՝ Հայկ Դեմոյան): Այս ցուցահանդեսով Վիրահայոց թեմում մեկնարկեց Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառումների շարքը: Ընդլայնված նիստը աղոթքով բացեց հանձնախմբի նախագահ, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Սրբազան Հայրը ներկայացրեց նիստի օրակարգը, որից հետո քննարկվեցին հանձնախմբի ծրագրերը և միջոցառումները: Ջավախքում նախատեսված ծրագրերի մասին խոսեցին շրջանային մարմինների առաջին դեմքերը: Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորները ներկայացրեցին Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ իրենց ծրագրած աշխատանքները: Միջոցառումներ են կազմակերպելու նաև Վիրահայոց Թեմը, Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը, Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնը, «Վրաստան» թերթը, հասարակական կազմակերպություն Ընդլայնված նիստում քննարկվեց նաև ՀՀ քաղաքացիություն ունենալու պատճառով Վրաստանի քաղաքացիությունի Քննարկվեց նաև հանձնախմբի կազմի փոփոխության հարցը: Ընդլայնված նիստի աշխատանքը ամփոփեց դեսպան Յուրի Վարդանյանը: Որոշվեց հաջորդ նիստը հրավիրել մարտի 2-ին:

| Georgian Regional Committee Fifth Meeting on 100th Anniversary of the Armenian Genocide Related Issues in Tbilisi |
On February 12, 2015 the fifth wide meeting of the Georgian regional committee on the organization of the events regarding the 100th Anniversary of the Armenian Genocide was held at the “Hayartun” center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia. In addition to the committee members, the heads of Akhalkalaki and Ninotsminda local administrations and the presidents of local assemblies were invited. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Mr. Yuri Vardanyan also attended the meeting. The members of the committee visited “One Hundred Photos” exhibition in Calouste Gulbenkian hall. The electronic copy of the exhibits was provided to the “Hayartun” center by the Armenian Genocid His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, started the meeting with the prayer and presented the agenda. The representatives of local administrative bodies of Samtskhe-Javakhe Georgia’s General Assembly deputies of Armenian origin presented measures that were taken and told about their encouraging and promising meeting with the Minister of Justice, Tea Tsulukiani, regarding the matter of deprivation of citizenship of Armenians, who also had Armenian citizenship. The committee considered the issue of its members’ change. Yuri Vardanyan summarized the work of the meeting, the next session of which planned to be held on March 2.