Թբիլիսիում կայացավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարածաշրջանային Վրաստանի հանձնախմբի 5-րդ նիստը |
2015 թվականի փետրվարի 12-ին, Թբիլիսիում, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում, կայացավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային Վրաստանի հանձնախմբի 5-րդ նիստը՝ ընդլայնված կազմով: Բացի հանձնախմբի անդամներից, նիստի աշխատանքին հրավիրված էին նաև Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի շրջանային վարչությունների և Սակրեբուլոների նախագահները: Նիստի աշխատանքն իր ներկայությամբ պատվել էր Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Յուրի Վարդանյանը: Հանձնախմբի անդամները դիտեցին կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում բացված «Հարյուր լուսանկար» խորագրով ցուցահանդեսը, որի ցուցանմուշների էլեկտրոնային տարբերակը «Հայարտուն» կենտրոնին տրամադրել է Երևանի Հայոց Ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը (տնօրեն՝ Հայկ Դեմոյան): Այս ցուցահանդեսով Վիրահայոց թեմում մեկնարկեց Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառումների շարքը: Ընդլայնված նիստը աղոթքով բացեց հանձնախմբի նախագահ, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Սրբազան Հայրը ներկայացրեց նիստի օրակարգը, որից հետո քննարկվեցին հանձնախմբի ծրագրերը և միջոցառումները: Ջավախքում նախատեսված ծրագրերի մասին խոսեցին շրջանային մարմինների առաջին դեմքերը: Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորները ներկայացրեցին Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ իրենց ծրագրած աշխատանքները: Միջոցառումներ են կազմակերպելու նաև Վիրահայոց Թեմը, Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը, Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնը, «Վրաստան» թերթը, հասարակական կազմակերպություն Ընդլայնված նիստում քննարկվեց նաև ՀՀ քաղաքացիություն ունենալու պատճառով Վրաստանի քաղաքացիությունի Քննարկվեց նաև հանձնախմբի կազմի փոփոխության հարցը: Ընդլայնված նիստի աշխատանքը ամփոփեց դեսպան Յուրի Վարդանյանը: Որոշվեց հաջորդ նիստը հրավիրել մարտի 2-ին:

В Тбилиси состоялось 5-ое заседание региональной комиссии Грузии, координирующей мероприятия к 100-летию Геноцида армян |
12 февраля 2015 года, в Тбилиси , в центре «Айартун» при Епархии Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии состоялось 5-ое заседание региональной комиссии Грузии, координирующей мероприятия к 100-летию Геноцида армян, в расширенном составе. Помимо членов комиссии, на заседание были приглашены руководители районных управлений и председатели Сакребуло из Ахалкалаки и Ниноцминда. Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии, г-н Юрий Варданян почтил своим присутствием заседание. Члены комиссии осмотрели выставку «Сто фотографий», открывшуюся в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун». Электронный вариант выставочных экспонатов центру «Айартун» предоставил Ереванский музей-институт Геноцида армян (директор - Айк Демоян). Данная выставка открыла ряд мероприятий Епархии ААЦ в Грузии, приуроченных к 100-летию Геноцида армян. Расширенное заседание открыл молитвой председатель комиссии, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Епископ представил повестку дня заседания, после чего комиссия обсудила программу мероприятий. Первые лица региональной власти поведали о программах, предусмотренных в Джавахети. Депутаты парламента Грузии армянской национальности представили программу действий в направлении признания и осуждения Геноцида армян. Мероприятия также организуют Епархия ААЦ в Грузии, посольство Республики Армения в Грузии, Тбилисский армянский государственный драматический театр им. Петроса Адамяна, газета «Врастан» («Грузия») и общественные организации. В ходе расширенного заседания обсудили вопрос касательно лишения армян в массовом порядке гражданства Грузии из-за наличия гражданства Армении. Депутаты парламента Грузии армянской национальности рассказали о предпринятых мерах, об обнадеживающей и многообещающей встрече с министром юстиции Грузии Теей Цулукиани. На заседании был затронут вопрос о внесении изменений в состав комиссии. Посол Юрий Варданян подвел итоги расширенного заседания. Комиссия решила созвать следующее заседание 2-го марта.