Վրաստանում ՀՀ ռազմական կցորդ Գնդապետ Սամվել Ռամազյանի ելույթը Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի կազմավորման օրվա դիվանագիտական ընդունելությանը |
Հոդվածներ |
25 տարի է մեզ բաժանում այն արժանահիշատակ օրերից, երբ հիմքը դրվեց նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության Զինված Ուժերի: 25 տարին մի այնպիսի երկրի համար, որն այս դարասկզբին տոնեց քրիստոնեության` որպես պետական կրոնի հռչակման 1700-ամյակը, և մոտ ժամանակներում կտոնի իր մայրաքաղաք Երևանի 2800-ամյակը, իհարկե, բավական փոքր մի ժամանակահատված է, ընդամենը մի ակնթարթ հազարամյակների պատմության մեջ: Անհիշելի ժամանակներից Հայկական լեռնաշխարհում ձևավորված պետական կազմավորումները` Ուրարտու-Արարատյան թագավորություն, Արատտա, Հայասա, Մեծ Հայք ևն, մշտապես հայտնի են եղել Փոքր Ասիայում իրենց մղած հաղթական պատերազմներով: Մեր անվանադիր Հայկ Նահապետի մղած ազատության համար պատերազմով է սկսվում հայ ժողովրդի կազմավորումը: Հայաստանը, որպես տարածաշրջանի հզորագույն տերություններից մեկը, հաղթական պատերազմներ էր մղում Բաբելոնի ու Ասորեստանի, Աքեմենյան Իրանի և Հռոմի դեմ, ավելի ուշ դարերում կասեցնում էր եվրոպական երկրները նվաճած արաբական, մոնղոլ-թաթարական, թուրք-սելջուկյան հորդաների արշավանքները: Հայաստանում պարտության էին մատնվում հին աշխարհի այնպիսի հռչակված զորավարներ, ինչպիսին Դարեհը, Լուկուլլոսը, Մարկոս Կրասոսը և այլն: Եվ հակառակը, պատմական աղբյուրների վկայությամբ, հայկական զորքերը դաշնակցային օգնություն էին ցուցաբերում այլևայլ երկրների ու ժողովուրդների` համաշխարհային պատմության մեջ հայտնի բազմաթիվ ճակատամարտերում պսակելով իրենց անունը փառքով ու պատվով: Հայերը Զարմայր նահապետի հրամանատարությամբ մարտնչում էին Տրոյա-Իլիոնի համար, բյուզանդական հայազգի զորավար Նարսեսի գլխավորությամբ ազատագրում Հռոմը գոթերից, մասնակցում Գավգամելայի ու Մագնեսիայի, ավելի ուշ ժամանակներում` Գրյունվալդի ճակատամարտերին: 451թ. Սբ. Վարդան Մամիկոնյանի՝ Սբ. Շուշանիկի հոր հրամանատարությամբ հայերը հերոսաբար դիմակայեցին զրադաշտական Պարսկաստանի բանակը «վասն հաւատոյ, վասն հայրենեաց» Ավարայրի ճակատամարտում: Անհամեմատ փոքրաքանակ լինելով՝ նրանք պարտվեցին, բայց գալիք սերունդներին թողեցին պատգամ. «Մահ չիմացեալ մահ է, մահ իմացեալ` անմահութիւն» (չգիտակցված մահը մահ է, գիտակցված մահն՝ անմահություն): 1375թ. Կիլիկյան Հայաստանի անկումից հետո` նույնիսկ ազգային պետականության 600-ամյա բացակայության շրջանում, հայությունը ծնում էր համաշխարհային հռչակ ունեցող տաղանդավոր զորավարներ ու զորապետներ, որոնք իրենց անունը փառքով են պսակել օտար բանակների կազմում: 1918-21թթ. կարճատև գոյություն ունեցած անկախ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը նոր փառավոր էջեր գրեցին մեր նորագույն պատմության մեջ: Հայաստանում խորհրդային կարգերի հաստատումից անմիջապես հետո Ռուսաստան աքսորվեց հայոց բանակի ընտրանին` թվով մոտ 1500 գեներալ և սպա, որոնք շուրջ մեկ տարի անմարդկային պայմաններում էին պահվում բոլշևիկյան համակենտրոնացման ճամբարում: Աքսորից Հայաստան վերադարձան քչերը, որոնք իրենց հերթին հետագայում վտարանդվեցին արտասահման, ավելի ուշ կրկին աքսորվեցին կամ գնդակահարվեցին: 2-րդ համաշխարհային պատերազմում Հայաստանը գերմանական ճակատում կազմավորել և հանել էր 5 ազգային դիվիզիա (ևս 1-ը` Թուրքիայի դեմ մշտական տեղակայմամբ), որոնցից 89-րդ Թամանյան գվարդիական դիվիզիան մարտերով հասավ մինչև Բեռլին, ռայխստագի պատերի տակ հայ մարտիկները պարեցին քոչարի հինավուրց ռազմական պարը: Պատերազմում հայ ժողովուրդը տվեց այնպիսի զորապետներ, ինչպես ռազմաօդային ուժերի հրամանատար, մարշալ Սերգեյ Խուդյակովը (Արմենակ Խամփերյանց), Ռազմածովային Ուժերի Գլխավոր Շտաբի պետ, ծովակալ Հովհաննես Իսակովը, շուրջ 200 գեներալ: Սփյուռքահայությունը ևս մասնակցելով Եվրոպայում դիմադրական շարժմանը` հերոսներ տվեց Ֆրանսիայում, Հունաստանում, Իտալիայում: Մեր նորագույն պատմության մեջ հայոց բանակի ստեղծումն ու պատմությունն անքակտելիորեն կապված են հայոց պետականության ստեղծման իրողության հետ: Երկուսի համար էլ սկիզբը եղավ 1988թ. փետրվարը՝ սկիզբը Արցախի հետ վերամիավորման ազգային պայքարի: Հայոց Զինված Ուժերը, ինչպես և հայոց պետականությունն ինքը, կազմավորման ընթացքում անցել են մի քանի դժվարին փուլեր: Այդ տարիների Զինված ՈՒժերն ապրում էին երկու կյանքով. մի կողմից գտնվելով սկզբնավորման փուլում՝ Զինված ՈՒժերը պաշտպանում էին հայոց սահմաններն ու ժողովրդին, և մյուս կողմից՝ պարտության մատնում չհայտարարված պատերազմ վարող հակառակորդին: Ռազմական տեսաբանները համակարծիք են մարտական գործողությունների վարմանը զուգահեռ բանակաշինության իրականացման անհնարինության շուրջ: Այնուամենայնիվ, արցախյան պատերազմի պատմությունը ցույց տվեց, որ հայությանը հաջողվել է հերոսական ջանքերի գնով համատեղել այդ երկու դժվարին խնդիրների իրականացումը` անձնվեր և հերոսական կամավորական ջոկատներից անցում կատարելով կանոնավոր բանակի: Վերջին պատերազմի բազմաթիվ ճակատամարտերում մենք տեսանք մեր առջևից խուճապահար փախուստի դիմած թշնամու թիկունքը: Մեր արձակած կրակն ու պայթյունները փառավորեցին մարդու և ազգի ազատությունը, մարդկային և ազգային արժանապատվությունը: Մեր բանակում իշխած փոխհարաբերությունները՝ հրամանատարից մինչև զինվոր, ընկերության, փոխգործակցության և զինակցության դասական օրինակներ էին: Մենք չերկնչեցինք հակառակորդի փորձառու զինուժից և վարձկաններից՝ անգամ աֆղան մոջահեդներից, և ոչ էլ մեծաքանակ ուժերից: Մենք կարողացանք հաղթել անհավասար և դաժան պատերազմում: Ոմանք ասելով ՙանհավասար պատերազմ՚՝ նկատի ունեն այն փաստը, որ թշնամին ուներ շատ դրամ, առավել սպառազինություն և մեծաթիվ ուժեր: Դա ճիշտ է, բայց մեզ համար այն անհավասար պատերազմ էր, քանի որ քաջերը պատերազմում էին վախկոտների դեմ, և մենք էինք քաջերը: Ազատության մարտիկները կռվում էին զավթիչների դեմ, և մենք էինք ազատության մարտիկները: Արդարը մարտնչում էր անարդարի դեմ... Մեր երկրի Զինված Ուժերը նախորդ տարիների ընթացքում անցել են մի շարք զարգացման և բարեփոխումների փուլեր՝ միտված վերակազմավորմանը, սպառազինության նորացմանը, սպայակազմի արհեստավարժության մակարդակի, չափանիշների և կարողությունների բարձրացմանը: Ներկայումս ՀՀ ԶՈՒ ակտիվորեն ներգրավված են միջազգային ռազմական համագործակցության ասպարեզում, ներառյալ Աֆանստանում, Կոսովոյում և Լիբանանում իրականացվող խաղաղապահ առաքելությունները: 21-րդ դ. մարտահրավերներն արմատականորեն փոխում են ռազմական անվտանգության վերաբերյալ մինչ այժմ եղած պատկերացումները: Այլևս ոչ մի պետություն` անկախ իր հզորությունից ու աշխարհագրական դիրքից, չի կարող լիարժեք կերպով միայնակ ապահովել իր անվտանգությունը: Այդ իսկ պատճառով միջազգային ռազմական համագործակցությունն իր հերթին էական նշանակություն ունի բանակաշինության գործում: Այստեղ՝ Վրաստանի հյուրընկալ արևի ներքո չենք կարող չհիշատակել հայ-վրացական ռազմական համագործակցությունը, ինչը սկզբնավորվում է վաղնջական ժամանակների խորքից: Ավելի քան 20 դար է մեզ նայում պատմելու այդ համագործակցության բազմաթիվ դրվագները՝ լեցուն ուս-ուսի մարտնչած հայ և վրաց ռազմիկների քաջության ու անձնազոհության օրինակներով ընդդեմ ընդհանուր թշնամիների: Հայոս և Քարթլոս եղբայրների մասին առասպելի համաձայն, հայերի և վրացիների նախահայրերն իրենց ազատության համար միասին են մարտնչել չարիքը խորհրդանշող Բաբելոնի տիրակալ Բելի դեմ: Մենք հիշում ենք մեր նախահայրերին և հայրերին, ովքեր համատեղ մարտնչել են ընդդեմ նվաճողների: Մենք հիշում ենք հայ-վրացական միացյալ զորքը Վախթանգ Գորգասալի և Վահան Մամիկոնյանի հրամանատարությամբ, 5-րդ դարում երկու կողմերից «վասն հաւատոյ, վասն հայրենեաց» նահատակված քաջամարտիկներին: Մենք հիշում ենք 571թ. հայ-վրացական միացյալ ապստամբությունը Պարսկաստանի դեմ, Վարդան Մամիկոնյանի և Գուրգենի գլխավորությամբ: Մենք հիշում ենք 1071թ. Մանազկերտի ճակատամարտում ընդդեմ սելջուկ-թուրքերի մարտնչած բյուզանդական բանակի հայոց և վրաց զորամասերը: Մենք հիշում ենք մեր ընդհանուր արքայատները: Մենք հիշում ենք Կովկասի ազատագրությունը սելջուկ-թուրքերից հայ-վրացական միացյալ ուժերով՝ Դավիթ Շինարար արքայի և Թամար թագուհու ղեկավարությամբ, նրանց հայազգի սպարապետներին: Մենք հիշում ենք 1225թ. Խորեզմշահերի կայսրության բանակի դեմ Գառնիի ճակատամարտում նահատակված ավելի քան 20 հազար վրաց և հայոց զինվորներին: Մենք հիշում ենք 1722թ. հայոց ազատագրական պայքարի առաջնորդ Դավիթ-Բեկին՝ Վրաստանի արքա Վախթանգի բանակի նախկին սպային, և վրաստանցի կամավորներին… Հայ-վրացական ռազմական համագործակցության պատմական և նորօրյա դրվագներն անվերջանալիորեն կարելի է հիշատակել: Անշուշտ, դրանք կայուն հիմք են ստեղծել ներկա աշխարհաքաղաքական պայմաններում երկկողմ համագործակցության համար: Վստահ ենք, որ հայ-վրացական ռազմական համագործակցությունը շարունակական զարգացում է արձանագրելու ի փառս մեր ազգերի բարեկամության: Բարեկամություն, որ խարսխված է մեր սրտերում, հոգիներում և մտքերում, արմատավորված ընդհանուր քաղաքակրթությանն ու արժեքներին: Հայ ժողովուրդն ու իր Զինված Ուժերը պատրաստ են դիմագրավել մեր հակառակորդների կողմից բխող որևէ մարտահրավեր: Հայաստանը տակավին հարուստ չէ նավթով կամ գազով, կամ որևէ այլ բնական պաշարով, սակայն որևէ մարտահրավեր դիմագրավելու համար մենք ունենք ամենազորավոր պաշարը՝ մեր կամքը պաշտպանելու Ճշմարտությունը, Հավատքը և Արդարությունը: Մեր հայրենակիցներին ու բարեկամներին կարող ենք միանգամայն հավաստիացնել, թե հայոց Զինված Ուժերն իրականացնում են ամենայն հնարավորը մեր հայրենիքի և Կովկասի խաղաղության ու անվտանգության ապահովման համար, և թող Աստված պահպանի մեր Զինված Ուժերը մարտադաշտում սեփական հզորությունն ու կամքը ևս մեկ անգամ դրսևորելու անհրաժեշտությունից: Աստված պահապան Հայաստանի Զինված Ուժերին: Աստված պահապան Վրաստանի և մեր բոլոր դաշնակիցների Զինված Ուժերին: Կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը և փառք Հայոց բանակին: Գնդապետ Սամվել Ռամազյան Վրաստանում ՀՀ ռազմական կցորդ 26. 01.2017թ., Թբիլիսի |

Выступление военного атташе РА в Грузии, полковника Самвела Рамазяна на дипломатическом приеме по случаю 25-летия Вооруженных сил Армении |
25 лет отделяют нас от тех памятных дней, когда была заложена основа Вооруженных сил Армении, недавно обретшей свою независимость. 25 лет для страны, которая недавно отметила 1700-летие принятия христианства, как государственной религии, и в скором будущем отметит 2800-летие своей столицы, Еревана, - довольно короткий промежуток времени, всего лишь мгновение в тысячелетиях нашей истории. С незапамятных времен государственные образования, созданные на территории Армянского нагорья, такие как Урарту (Араратское царство), Аратта, Хайаса, Наири, были известны своими победоносными войнами в Малой Азии. Формирование армянского народа начинается с освободительной борьбы нашего праотца Айка. Будучи одним из мощнейших государств региона, Армения вела победоносные войны с Вавилоном и Ассирией, Ахеменидским Ираном и Римом, в более поздние века предотвращала нашествия арабов, татаро-монголов, турков-сельджуков. В Армении потерпели поражение такие великие полководцы истории, как Лукул, Дарий, Марк Красс. С другой стороны, по свидетельству исторических источников, армянские войска оказывали союзническую помощь другим народам и странам, обретая честь и славу. Под началом праотца Зармирэ армяне сражались за Трою (Илион), во главе с византийским генералом армянского происхождения Нарсесом освобождали Рим от племен готов, участвовали в битве при Гавгамелах, битве при Магнесии, а чуть позже в Грюнвальдской битве. В 451 году под командованием спарапета Св. Вардана Мамиконяна, отца Святой мученицы Шушаник, армяне героически противостояли персидской армии в Аварайрской битве, встав на защиту родины и веры. Противник значительно превосходил их числом, они потерпели поражение, но оставили наставление последующим поколениям: «Смерть неосознанная есть смерть. Осознанная смерть - это бессмертие.» В 1375 году, после падения Киликийкого армянского царства, на протяжении 600 лет отсутствия армянской государственности, армянский народ рождает известных талантливых полководцев и военных деятелей, который прославили свои имена в иностранных армиях. В промежутке с 1918 по 1921 гг., за короткий срок обретения независимости, Вооруженные силы Армении написали новые славные страницы новейшей истории. Сразу после установления Советской власти в Армении, военная элита Армении – 1500 генералов и офицеров, были изгнаны большевиками и на год заключены в концентрационные лагеря. Мало кто вернулся из ссылки в Армению, их, в свою очередь, в будущем вновь сослали или расстреляли. Во время Второй мировой войны, Армения сформировала и отправила на фронт 5 дивизий противостоять немцам, одна из которых 89-ая Таманская дивизия дошла до Берлина, и армяне станцевали боевой танец кочари у стен Рейхстага. В ходе войны армянский народ дал более 200 генералов, маршала авиации Сергея Худякова (Арменак Ханферянц), Адмирала Флота Советского Союза Ивана Исакова. Армяне Диаспоры участвовали в Движении сопротивления в Европе. Они сражались во Франции, Греции, Италии. В нашей новейшей истории создание и история армянской армии неразрывно связаны с созданием армянской государственности. Все началось в феврале 1988 года - это было начало народной борьбы за воссоединение с Арцахом (Нагорным Карабахом). Вооруженные силы Армении, (как и армянская государственность по себе), в ходе своего формирования преодолели несколько сложных этапов. В эти годы Вооруженные силы, с одной стороны, находясь на этапе формирования, защищали границы Армении и армянский народ, с другой стороны, им приходилось отражать нападения противника, ведущего необъявленную войну. Военные теоретики единогласно отмечают, что исключительно сложно формировать армию в ходе военных действий. Однако, история войны в Арцахе показала, что ценой героических усилий армяне смогли одновременно осуществить две сложные задачи, превратив добровольческие отряды в регулярную армию. Во многих сражениях последней войны мы видели спины бегущего в панике врага. Открытый нами огонь прославил свободу человека и нации, человеческое и национальное достоинство. Взаимоотношения, царящие в нашей армии, от командующего до солдата – это классические примеры дружбы, сотрудничества и соратничества. Мы не отступили ни перед лицом опытного противника и наёмников (даже афганских моджахедов), ни перед лицом многочисленного врага. Мы победили в тяжелейшей и неравной войне. Некоторые, говоря о «неравной войне», подразумевают, что наш враг имел больше денег, техники и людей. Это правда, но для нас война была неравной, так как сильный воевал против слабого, и сильными были мы. Свободолюбивый воевал против завоевателя, и свободолюбивыми были мы. Справедливый воевал против несправедливого... Вооруженные силы нашей страны, за последние годы, претерпели этапы реформ, направленных на реорганизацию, модернизацию вооружения, повышение уровня профессионализма сотрудников, их стандартов и способностей. Сегодня, Вооруженные силы Республики Армения активно вовлечены в международное военное сотрудничество, включая миротворческие миссии в Афганистане, Косово и Ливане. Вызовы 21-го века радикально меняют представление о военной безопасности. Ни одна страна, независимо от ее мощи и географического положения, не в состоянии гарантировать свою безопасность в одиночку. Именно поэтому международное военное сотрудничество имеет важное значение в деле строительства армии. Здесь, на гостеприимной грузинской земле, мы не можем не вспомнить о военном сотрудничестве между армянами и грузинами, которое уходит своими истоками в незапамятные времена. На нас глядят более 20 лет, чтобы рассказать об эпизодах такого сотрудничества, наполненных яркими примерами геройства и самопожертвования армянских и грузинских воинов, бок о бок сражающихся против общего врага. Согласно легенде о братьях Айосе и Картлосе, праотцы армян и грузин вместе сражались за свободу против Бэла, правителя Вавилона и воплощения зла. Мы помним наших отцов и праотцов, которые вместе сражались против иноземных завоевателей. Мы помним объединенное войско армян и грузин под командованием Вахтанга Горгасали и Вагана Мамиконяна, воинов погибших по обе стороны в 5-ом веке на поле брани «во имя веры, во имя родины». Мы помним совместное армянское и грузинское восстание против персов в 571 году, во главе которого стояли Вардан Мамиконян и Гурген. Мы помним, как в битве при Маназкерте, в 1071 г., отряды армян и грузин в составе византийской армии сражались с турками-сельджуками. Мы помним наши общие царские династии. Мы помним, как объединенные силы армян и грузин под предводительством царя Давида Строителя, царицы Тамары, их армянских полководцев освобождали Кавказ от турков-сельджуков. Мы помним 20 тысяч армянских и грузинских воинов, погибших в 1225 году в битве при Гарни, сражаясь против Хорезмшаха. Мы помним 1722 год, предводителя армянского нацинально-освободительного движения, видного военачальника грузинского царя Вахтанга - Давида-бека, и добровольцев из Грузии. Можно без конца вспоминать исторические и современные эпизоды армяно-грузинского военного сотрудничества. Несомненно, они создали твердую основу для двустороннего сотрудничества в современных геополитических условиях. Мы уверены, что армяно-грузинское военное сотрудничество будет непрерывно развиваться во славу дружбы наших народов. Дружбы, которая основана на общей цивилизации и ценностях, и пустила крепкие корни в наших мыслях, душах и сердцах. Армянский народ и наши Вооруженные силы готовы противостоять любому вызову и любому противнику. Армения не богата запасами нефти, газа и другими природными ресурсами, однако, чтобы противостоять любым вызовам, у нас есть самый мощный ресурс: наша воля защищать Правду, Веру и Справедливость. Мы можем заверить наших соотечественников и друзей, что Вооруженные силы Армении не пожалеют усилий для сохранения мира и безопасности в стране и на Кавказе, и пусть Господь убережет наши Вооруженные силы от необходимости продемонстрировать их силу и волю на поле боя.
Храни Господь Вооруженные силы Грузии и всех наших союзников! Да здравствует Республика Армения! Слава Армянской армии! Полковник Самвел Рамазян, Военный атташе посольства РА в Грузии 26.01.2017 г., Тбилиси |