| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მონაწილეობა მიიღო ტოლერანტობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში |
კონფერენცია გახსნა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ ზაზა შეხვედრაზე წაიკითხეს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის კათალიკოს-პატრიარქის ილია მეორის მისასალმებელი სიტყვა. მოხსენებით გამოვიდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ისაუბრა რელიგიური თემების და განსაკუთრებით სომეხთა ეკლესიის მრევლისთვის საჭირბოროტო საკითხებზე, ასევე მაღალი შეფასება მისცა საქართველოს ხელისუფლებას, რელიგიური თემების საჭირბოროტო საკითხებისადმი გამოჩენილი სათანადო ყურადღებისთვის. მომდევნო დღეს, 16 ნოემბერს, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს და სტუმრებმა ყურადღებით დაათვალიერეს მუზეუმის ექსპონატები და მათ წარმოდგენა შეექმნათ ებრაული სათვისტომოს რელიგიურ რიტუალებსა და ხალხურ ტრადიციებზე. შეხვედრაზე მოხსენებით გამოვიდნენ რელიგიური თემების წარმომადგენლები. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მადლობა გადაუხადა სტუმართმოყვარე ებრაულ სათვისტომოს და მაღალი შეფასება მისცა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს აღნიშნულ ინიციატივას. შეხვედრის დასასრულს, ებრაული საზოგადოების წარმომადგენლები გაუმასპინძლდნენ სტუმრებს. ტოლერანტობის დღის ფარგლებში ეპარქიის თანამდებობის პირებმა თბილისში 15-16 ნოემბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს თან ახლდნენ იურიდიულ საკითხთა და თანამშრომლობის განყოფილების დირექტორი მიქაელ ავაგიანი და წინამძღვრის თანაშემწე დიაკვანი გევორგ ანტოიანი. |

| Primate of Armenian Diocese in Georgia Participated in Events Dedicated to International Day for Tolerance |
Zaza Vashakmadze, the Head of the State Agency for Religious Issues, offered opening remarks; afterwards, the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality, Mrs. Ketevan Tsikhelashvili; and the Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee, Sofo Kiladze made welcoming remarks. The welcoming speech of Catholicos Patriarch of All Georgia, His Holiness and Beatitude Ilia II, was read during the meeting. Report was made by the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan. The Diocesan Primate raised issues facing the religious communities, particularly the faithful of the Armenian Church, greatly appreciating the Georgian authorities for paying particular attention to the issues facing the religious On November 16, the following day, at the initiative of Georgia’s State Agency for Religious Issues and Georgia’s Jewish community, representatives of the religious communities operating in Georgia visited the David Baazov Museum of History of Jews of Georgia. The guests closely examined the objects from the museum collection, had the opportunity to get a clear picture of Jewish religious rites and national traditions. Speeches were made by the representatives of different religious communities, during the meeting. The Primate of the Armenian Diocese in Georgia extended his gratitude to the hospitable Jewish community, and appreciated the initiative of Georgia’s State Agency for Religious Issues. At the conclusion of the meeting a reception was organized by the Jewish community. The diocesan officials, within the frames of the International Day for Tolerance, participated in different events organized by state structures and NGO’s. During events organized on November 15-16, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia was accompanied by Michael Avagyan, Head of Legal Affairs and Cooperation Department; and assistant to the Primate, Deacon Gevork Antonyan. |