| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მონაწილეობა მიიღო ტოლერანტობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში |
კონფერენცია გახსნა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ ზაზა შეხვედრაზე წაიკითხეს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის კათალიკოს-პატრიარქის ილია მეორის მისასალმებელი სიტყვა. მოხსენებით გამოვიდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ისაუბრა რელიგიური თემების და განსაკუთრებით სომეხთა ეკლესიის მრევლისთვის საჭირბოროტო საკითხებზე, ასევე მაღალი შეფასება მისცა საქართველოს ხელისუფლებას, რელიგიური თემების საჭირბოროტო საკითხებისადმი გამოჩენილი სათანადო ყურადღებისთვის. მომდევნო დღეს, 16 ნოემბერს, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს და სტუმრებმა ყურადღებით დაათვალიერეს მუზეუმის ექსპონატები და მათ წარმოდგენა შეექმნათ ებრაული სათვისტომოს რელიგიურ რიტუალებსა და ხალხურ ტრადიციებზე. შეხვედრაზე მოხსენებით გამოვიდნენ რელიგიური თემების წარმომადგენლები. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მადლობა გადაუხადა სტუმართმოყვარე ებრაულ სათვისტომოს და მაღალი შეფასება მისცა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს აღნიშნულ ინიციატივას. შეხვედრის დასასრულს, ებრაული საზოგადოების წარმომადგენლები გაუმასპინძლდნენ სტუმრებს. ტოლერანტობის დღის ფარგლებში ეპარქიის თანამდებობის პირებმა თბილისში 15-16 ნოემბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს თან ახლდნენ იურიდიულ საკითხთა და თანამშრომლობის განყოფილების დირექტორი მიქაელ ავაგიანი და წინამძღვრის თანაშემწე დიაკვანი გევორგ ანტოიანი. |
2017 წლის 15 ნოემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა თბილისის სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტში" მონაწილეობა მიიღო ტოლერანტობის დღისადმი მიძღვნილ კონფერენციაში, რომელიც ორგანიზებული იყო საქართველოს მთავრობასთან არსებულ რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს მიერ. კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობას იღებდნენ რელიგიური ორგანიზაციების ლიდერები, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და სახელმწიფო მოღვაწეები.

| Предводитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие в мероприятиях, приуроченных к Международному дню толерантности |
Конференцию открыл руководитель Государственного агентства по вопросам религии в В ходе встречи было зачитано приветственное послание Католикос-Патриарха Всея Грузии Илии II. С докладом выступил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Предводитель Епархии затронул самые важные вопросы, которые беспокоят религиозные общины и верующих Армянской Церкви в частности, поблагодарив правительство Грузии за то, что должное внимание уделяется вопросам, которые волнуют религиозные общины. На следующий день, 16 ноября, по инициативе Государственного агентства по вопросам религии в Грузии и еврейской общины в Грузии, представители действующих в Грузии Гости внимательно осмотрели музейные экспонаты, смогли составить представление о религиозных обрядах и народных традициях еврейской общины. В ходе встречи представители религиозных общин выступили с речью. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии выразил свою благодарность гостеприимной еврейской общине, он высоко оценил данную инициативу Государственного агентства по вопросам религии. По завершении встречи представители еврейской общины организовали угощение. В рамках Международного дня толерантности должностные лица Епархии приняли В ходе мероприятий 15-16 ноября предводителя Епархии ААЦ в Грузии сопровождали директор отдела по юридическим вопросам и сотрудничеству Михаил Авакян, и помощник предводителя, дьякон Геворк Антонян. |
15 ноября 2017 года, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян в гостинице «Кортъярд Мариотт» принял участие в конференции, приуроченной к Международному дню толерантности. Собрание было организовано Государственным агентством по вопросам религии в Грузии. На мероприятии присутствовали лидеры религиозных общин, проживающих в Грузии, представители гражданского общества, представители аккредитованного в Грузии дипломатического корпуса и государственные деятели.