გაიმართა ყოველთა სომეხთა იურისტთა მეორე ფორუმი რუბრიკით "სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავის აღსანიშნავად" ბეჭდვა
iravabanner
5-6 ივლისს სომხეთის რესპუბლიკის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ხდომათა დარბაზში გაიმართა სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროსა და ყოველთა სომეხთა იურისტთა ასამბლეის მიერ ორგანიზებული იურისტების ყოველთა სომეხთა მეორე ფორუმი, რომელშიც მონაწილეობას იღებდა 100 ცნობილი იურისტი სომხეთიდან, დიასპორასა და არცახიდან. ფორუმს ესწრებოდა ასევე სომეხთა სამოციქულო ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წინამძღვრის მრჩეველი და ეპარქიის იურიდიული განყოფილების პასუხისმგებელი ლევონ ისახანაიანი.
სრ დიასპორის მინისტრმა ჰრანუშ ჰაკობიანმა ფორუმს წარუდგინა სრ პრეზიდენტის სერჟ სარგსიანის მიმართვა.
სრ დიასპორის მინისტრი ჰრანუშ ჰაკობიანი მიესალმა ფორუმის მონაწილეებს და მათი ყურადღება გაამახვილა შემდეგზე: "გენოციდის შემდეგ გავიდა დაახლოებით 100 წელი, დაგვრჩა გენოციდის ჭრილობები და შედეგები, მაგრამ გენოციდის ჩამდენი თურქეთის სურვილის საწინააღმდეგოდ, სომეხი ხალხი დღეს არსებობს, აქვს ორი სახელმწიფო და ჰყავს ძლიერი დიასპორა, ამიტომ ისტორიული სამართლიანობის აღსადგენად ჩვენი ბრძოლა ჯერ წინ არის“. მისასალმებელ სიტყვით გამოვიდნენ ასევე სრ კონსტიტუციური სასამართლოს თავმჯდომარე გაგიკ ჰარუთიუნიანი, სრ იუსტიციის მინისტრი ჰრაირ თოვმასიანი, სრ გენერალურ პროკურორი აღვან ჰოვსეფიანი, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მოსამართლე ალვინა გიულუმიანი, ადამიანის უფლებათა დამცველი კარენ ანდრეასიანი, მყრ იუსტიციის მინისტრი არარატ დანიელიანი.
ორდღიანი მუშაობის დროს განხილულიქნა საერთაშორისო ისტანციებში სომხური საკითხის სამართლებრივი მოგვარების მოთხოვნის დასმის მიზანშეწონილობის, მოთხოვნის ჩამოყალიბების და ტერიტორიული კომპენსაციის, გენოციდგანცდილთა მემკვიდრეების ქონებრივი კომპენსაციის შესახებ სასამართლო ინსტანციებში ინდივიდუალური და ჯგუფური სარჩელების წარდგენის, სამართალმემკვიდრეობითობისა და სხვა მოთხოვნების საკითხები. იურისტებმა განიხილეს ასევე სევრისა და კარსის საერთაშორისო ხელშეკრულებების სამართლებრივი შედეგების, ადამიანის უფლებების საკითხებზე ჟენევის კონვენციის უკუქმედების გამოყენებასთან დაკავშირებული პრობლემები.
ფორუმის ფარგლებში სომხეთის ეროვნულ გალერეაში შედგა "ახალი ათასწლეულის კონსტიტუციურობა: რეალობის პარადიგმები და გამოწვევები“ წიგნის პრეზენტაცია. ფორუმის მონაწილეები ეწვივნენ წიწერნაკაბერდს - სომეხთა გენოციდის მსხვერპლთა მემორიალს.
ფორუმის მუშაობა შეჯამა სრ კონსტიტუციური სასამართლოს თავმჯდომარემ გაგიკ ჰარუთიუნიანმა. მან განაცხადა, რომ იქმნება სპეციალური კომისია - სომეხთა გენოციდის პრობლემათა სამართლებრივი პაკეტის შევსების მიზნით.

| Прошла вторая всеармянская конференция юристов под девизом «В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян» |
5-6 июля, в зале заседаний президиума Национальной Академии наук Армении, прошла вторая Всеармянская конференция юристов, организованная министерством диаспоры РА и организацией «Всеармянский совет юристов», в которой принимали участие порядка 100 известных специалистов из Армении, Диаспоры и Нагорно-Карабахс Министр диаспоры РА Грануш Акобян представила на конференции обращение президента РА Сержа Саргсяна. Приветствовав участников конференции, министр диаспоры РА Грануш Акобян подчеркнула: «Почти 100 лет прошло после Геноцида Армян, остались его раны и последствия, несмотря на совершенный Турцией геноцид, армянский народ сегодня существует, имеет два государства и сильную диаспору, поэтому наша борьба, направленная на восстановление исторической справедливости, еще впереди.» Со словом приветствия также выступили председатель Конституционного суда Армении Гагик Арутюнян, Министр юстиции Армении Грайр Товмасян, Генеральный прокурор Армении Агван Овсепян, член Европейского суда по правам человека Альвина Гюлумян, Защитник прав человека Карен Андреасян, министр юстиции НКР Арарат Даниелян. В течение двухдневной работы обсудили целесообразность поднятия на международной арене правового решения вопроса «Ай дат», разработку требований и территориальной компенсации, представление в различные судебные инстанции индивидуальных и коллективных исков о компенсации имущества потомкам переживших Геноцид армянам, правопреемство и др. Юристы также сослались на правовые последствия Севрского и Карсского международных договоров, проблемы, связанные с применением обратной силы по Женевской конвенции прав человека. В рамках конференции в Национальной галерее Армении состоялась презентация книги “Конституционализ Подводя итоги работ форума, председатель Конституционного суда Армении Гагик Арутюнян объявил, что создается специальный комитет с целью дополнить список юридических документов по вопросам Геноцида армян. На конференции была приняла декларация. |