| საქართველოში სომეხთა ეპარქიასთან არსებული „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ახალგაზრდების ჯგუფი ისვენებს სკაუტთა ბანაკში |
სომხური საქველმოქმედო საერთო კავშირის „ანდრანიკ“ სკაუტთა ბანაკში უკვე მეორე წელია საზაფხულო დასვენებას ატარებს საქართველოში სომეხთა ეპარქიასთან არსებული „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ახალგაზრდების ჯგუფი. მიმდინარე წლის 14 ივლისს, დილით ადრე, თბილისის "სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში სულიერი მოძღვრის მღვდელ სამველ თოროსიანის კურთხევის მიღების შემდეგ, კოორდინატორ ლევონ ჩიდილიანის ხელმძღვანელობით და ტექნოლოგიური რესურსების განყოფილების პასუხისმგებლის ვალერი ბადალიანის თანხლებით, ახალგაზრდების ჯგუფი გაემგზავრა სომხეთის რესპუბლიკის ვანაძორის რაიონის სოფელ ლერმონტოვში, სადაც განლაგებულია „ანდრანიკ“ სკაუტთა ბანაკი. ადგილზე „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ჯგუფს შეუერთდა ბათუმის „ეკლესიის მოყვარულ ახალგაზრდების კავშირის“ 12-კაციანი ჯგუფი. საერთო ჯამში საქართველოში სომეხთა ეპარქიასთან არსებული „ჰაიარტუნ“ ცენტრიდან სკაუტთა ბანაკში მონაწილეობს 30 ახალგაზრდა - თბილისელი სომეხი სტუდენტის ჰოვანეს შაჰნაზარიანის პასუხისმგებლობით ულამაზესი ბუნების წიაღში, შებურულ და გრილ ტყეში, სადაც განლაგებულია სსსკ „ანდრანიკ“ სკაუტთა ბანაკი, საქართველოდან ჩასულ სომეხ ახალგაზრდებს დახვდნენ ბანაკის ხელმძღვანელი გევორგ სანტურიანი და ბანაკის მომსახურე პერსონალი. იმავე დღეს შედგა სკაუტთა ბანაკის გახსნის საზეიმო ცერემონია. ახალგაზრდები დალოცა გუგარქის ეპარქიის წინამძღვარმა არქიეპისკოპოსმა სეპუჰ ჩულჯიანმა, წინამძღვარმა ახალგაზრდებს უსურვა უზრუნველი და მხიარული დასვენება. ახალგაზრდებმა ბანაკში უნდა გაატარონ 11 დღე, მათ შორის ხუთი დღე დაეთმობა სომხეთის რესპუბლიკის ისტორიულ და კულტურულ ადგილებში ვიზიტებს. საქართველოდან ჩასულ ახალგაზრდებთან ერთად სსსკ „ანდრანიკ“ სკაუტთა ბანაკიში ზაფხულის დასვენებას ატარებენ ასევე თეირანიდან, ერევნიდან და ბეირუთიდან ჩასული ახალგაზრდები. საქართველოს სომეხთა ეპარქიასთან არსებული „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სკაუტთა ჯგუფი სახლში დაბრუნდება 25 ივლისს.

| A Group of Armenian Youth from the “Hayartun” Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia Spend Their Vacation at a Scout’s Camp |
A group of young people from the “Hayartun” Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia already for the second time spend their summer vacation at “Andranik” scout’s camp, supported by Armenian General Benevolent Union. Early in the morning on July 14, 2013, after receiving a blessing from the spiritual shepherd of Surb Etchmiadzin Church in Tbilisi Priest Samvel Torosyan, the group of young people from the center under the guidance of the Coordinator Levon Chidilyan and accompanied by responsibleforthe IT department Valera Badalyan, traveled to Lermontov village of Vanadzor region in the Republic of Armenia, where “Andranik” scout’s camp was located. There a group of 12 people from Batumi Church-Loving Youth Association has joined the group of the “Hayartun” Center. In general 30 people fromthe "Hayartun" Center under the responsibility of Tbilisi Armenian student Hovhannes Shakhnazarya nwere engaged in scout camping. The camp leader Gevorg Santuryan and the service staff of the camp welcomed the scout’s group of Armenians from Georgia in nature’s lap, in dense and chilly forest, were “Andranik” scout’s camp, supported by Armenian General Benevolent Union, was located. On the same day the grand openingof the scoutcamp took place. The Head of Gugark Diocese of the Armenian Apostolic Church, His Grace Bishop Sepukh Chuljyan blessed the young people and wished them happy and carefree holidays. The guyswill spend11daysin the camp, 5 days of which are selected tovisithistorical andculturalsites in Armenia. The young Armenians from Tehran, Yerevan and Beirut are also enjoying summer holidays with the young people from Georgia at “Andranik” scout’s camp, supported by Armenian General Benevolent Union. The group of scouts from the “Hayartun” Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia will return home on July 25.