| საქართველოს სომეხთა ეპარქიასთან მოქმედმა “ჰაიარტუნ” ცენტრმა მონაწილეობა მიიღო მეგობრობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში |
30 ივლისი გაერო-ს გადაწყვეტილებით გამოცხადებულია მეგობრობის დღედ. ის სათანადოდ აღინიშნა საქართველოს მრავალეროვან დედაქალაქში. თბილისის მერიის გადაწყვეტილებით 30 ივლისიდან 5 აგვისტოს ჩათვლით ორგანიზებულიქნა სხვადასხვა ღონისძიებები, რომლებიც გახდა იმ ქალაქის სახის გამოვლინება, რომელიც ნამდვილად გამოირჩევა სხვადასხვა ეროვნების წარმომადგენელთა თანაცხოვრებით და მეგობრობის სულისკვეთებით. ღონისძიებები სხვადასხვა სახისა იყო, მონაწილეები – მრავალეროვანი ქალაქის წარმომადგენლები. თბილისის მერიისა და მწერალთა კავშირის ინიციატივით მეგობრობის დღისადმი მიძღვნილი მარათონი დაიწყო ვაკის პარკის ახალადგახსნილ ბიბლიოთეკაში შემდგარი ღონისძიებით, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს აგრეთვე სომეხმა ახალგაზრდებმა ლიკა მარგარიანმა, ვაზგენ სუმბათიანმა, არამ ჰარუთიუნიანმა, ანნა მიქაელიანმა და სხვ. თბილისის სომხური სათვისტომო სათანადოდ წარსდგა პირველ აგვისტოს ეროვნულ ბიბლიოთეკაში ჩატარებულ ღონისძიებაზე: აქ ფერწერული ნამუშევრების გამოფენით წარსდგა მხატვარი არტემ ალაბულიანცი, ეროვნული ცეკვითა და დეკლამაციით გამოვიდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის “ჰაიარტუნ” ცენტრის ცეკვის ანსამბლი “ჯეირანი” (ქორეოგრაფი სვეტლანა ერიციანი) და ლიზა თოროსიანი, სომხურ სათვისტომოზე სიტყვა თქვა ახალგაზრდა შემსრულებელმა ჰოვანეს შაჰნაზარიანმა. მართონის დამასრულებელი აკორდი იყო ვარკეთილის ახალადგახსნილ ბიბლიოთეკაში საქართველოს ქალთა საბჭოს (თავმჯდომარე: მზექალა შანიძე, თავმჯდომარის მოადგილე: ქეთევან გაბუაშვილი) ინიციატივით და თბილისის მერიის მხარდაჭერით 5 აგვისტოს შემდგარი მეგობრობის საღამო. ღონისძიებას ესწრებოდა თბილისში მოქმედი 12 სათემო ორგანიზაცია. საქართველოს სომეხთა ეპარქიას წარმოადგენდა დავთიანების თოჯინების თეატრი და “ვანქ” ცეკვის ანსამბლი. მეგობრობის საღამოს ესწრებოდნენ ქალაქის მერის მოადგილე სევდია უგრეხელიძე, მერიის კულტურისა და განათლების განყოფილების გამგე შოთა მაღლაკელიძე, თბილისის კულტურულ ღონისძიებათა სამსახურის უფროსი ნეკა სებისკვერაძე, სათემო სტრუქტურათა ხელმძღვანელები, მრავალეროვანი თბილისის წარმომადგენლები. ღონისძიებას უძღვებოდა ცნობილი მომღერალი ირმა სოხაძე. სხვადასხა სათვისტომოების მიერ ორგანიზებული იყო ეროვნული სტენდები, საქართველოს სომხურმა ეპარქიამ წარადგინა გაიანე ხაჩატურიანის სამი ტილო და ეროვნული მუსიკალური საკრავების ნიმუშები. სხვა ხალხების წარმოდგენილ ეროვნულ ტკბილეულებს შორის იყო ასევე სომხური გათა, ფახლავა და ჰალვა. განსაკუთრებული იყო სტუმრებისა და მონაწილეების ინტერესი სომხური კუთხის მიმართ. ქართველების სიმღერისა და ცეკვის შემდეგ, როგორც თბილისის უძველესი და მრავალეროვანი ქალაქის სათავეებთან მდგომი სათვისტომო, წარსდგა სომხური სათვისტომო. საქართველოს სომეხ ქალთა „შუშანიკ“ კავშირის თავმჯდომარე სუსანა ხაჩატრიანმა წარმოადგინა სომხური სათვისტომო და საქართველოს სომეხთა ეპარქია, მან გაიხსენა მეგობრობის ერთგული საიათნოვა, ჰოვანეს თუმანიანი, სერგო ფარაჯანოვი და გაიანე ხაჩატურიანი, აღნიშნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის “ჰაიარტუნ” ცენტრის მნიშვნელობა, სადაც სიმღერასა და ცეკვას ავითარებენ სხვადასხვა ანსამბლები, რომელთა წყალობით თბილისელი სომეხი ამაყად წარსგება ხოლმე ეროვნული კულტურითა და ხელოვნებით. დავთიანების თოჯინების კულტურის სახლის კეთილმა თოჯინამ ჰაგომ, დირექტორის ჟანნა დავთიანის დახმარებით, დამსწრეები მოხიბლა გევორგ ემინის ლექსით “საკვირველი სომეხი”, რომელიც ბრწყინვალედ გააჟღერა ლევონ ჩიდილიანმა. შემდეგ სცენაზე გაიმართა სომხური მხიარული ქორწილის ინსცენირება - ცეკვა-სიმღერით, ყველა რიტუალის დაცვით, რომელიც შეასრულა ცეკვის ანსამბლა “ვანქ”, ქორეოგრაფ ლიანა კაშავანიძის ხელმძღვანელობით. ეთნოგრაფიული ნომრებით ნაჩვენები იქნა უკრაინული, პოლონური, რუსული, ეზიდური, ბოშური, ოსური, აფხაზური სიმღერა და ცეკვა. ღონისძიება დასრულდა რევაზ ლაღიძის “თბილისოს” ერთობლივი შესრულებით.

| Центр культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии принял участие в мероприятиях, посвященных Международному дню дружбы |
Согласно решению ООН, 30 июля объявлено Международным днем дружбы. Его достойно отметили в многонационально Мероприятия были разнообразными, а участники – жители этого города разных национальностей. По инициативе мэрии Тбилиси и Союза писателей Грузии, мероприятие, состоявшееся в новооткрытой библиотеке в парке Ваке, запустило марафон, посвященный Международному дню дружбы. Молодежь столицы: Лика Маркарян, Вазген Сумбатян, Арам Арутюнян, Анна Микаелян и другие – приняла участие, исполнив песни и танцы, прочитав стихи. Армянская община также приняла участие в мероприятии, состоявшемся 1-ого августа в Национальной библиотеке. Здесь на выставке представил свои работы художник Артем Алабулянц, с национальным танцем и прочтением стихотворения предстали танцевальный ансамбль «Джейран» центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии (хореограф – Светлана Ерицян) и с декламацией – Лиза Торосян, а армянскую общину представил молодой сольный исполнитель Ованес Шахназарян. Заключительным аккордом марафона стал вечер дружбы, который состоялся по инициативе заместителя председателя Совета женщин Грузии Кетеван Габуашвили (председатель - Мзекала Шанидзе) и при поддержке Тбилисской мэрии, 5-ого августа, в новооткрытой библиотеке Варкетили. В мероприятии приняли участие 12 действующих в Тбилиси общинных организаций. Епархию ААЦ в Грузии представили кукольный дом культуры «Гари Давтян» и танцевальный ансамбль «Ванк». Вице-мэр Тбилиси Севдия Угрехелидзе, начальник департамента просвещения и культуры мэрии Тбилиси Шота Маглакелидзе, председатель центра культурных мероприятий Тбилисской мэрии Нека Сепискверадзе, руководители общинных организаций, представители многонационально Различные общины организовали национальные стенды. Армянская община Грузии выставила три полотна Гаянэ Хачатурян и образцы народных музыкальных инструментов. Среди национальных сладостей других народов также нашли свое место армянская гата, пахлава и халва. Гости и участники выразили особенный интерес к армянскому уголку. После грузинских песен и танцев предстала армянская община, как самая древняя и символизирующая настоящую дружбу община Тбилиси, стоящая у истоков строительства многонационально Председатель Союза армянских женщин Грузии «Шушаник» Сусанна Хачатурян, представив армянскую общину Тбилиси и Епархию ААЦ в Грузии вспомнила имена личностей, посвятивших себя дружбе – Саят-Нову, Ованеса Туманяна, Серго Параджанова и Гаянэ Хачатурян; она подчеркнула центр «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, где различные ансамбли совершенствуют народные песни и танцы, благодаря которым армяне Тбилиси могут с гордостью представить свою народную культуру и искусство. После добрая кукла «Аго» кукольного дома культуры «Гари Давтян», при помощи директора Жанны Давтян, очаровала присутствующих стихотворением Геворга Эмина «Удивительный армянин», которое великолепно прочел Левон Чидилян. И предстала на сцене церемония армянской свадьбы со всеми ритуалами, веселыми песнями и танцами, которую показали парни и девушки танцевального ансамбля «Ванк», под руководством хореографа Лианы Кашаванидзе. Украинские, польские, народов стран Балтии, русские, езидские, цыганские, осетинские, абхазские песни и танцы были показаны в национальных представлениях. Мероприятие завершилось совместным исполнением песни Реваза Лагидзе «Тбилисо».