| ბრატისლავაში შემდგარი ევროპის სომხური კავშირების ფორუმის მე-15 ყრილობაში მონაწილეობდა ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წარმომადგენელი |
ბრატისლავაში 6-8 სექტემბერს შედგა ევროპის სომხური კავშირების ფორუმის /ესკფ/ მე-15 საიუბილეო ყრილობა. ყრილობაზე განიხილეს ევროპის სომეხთა ლობისტური მოღვაწეობის განმტკიცების შესაძლებლობები. სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილ სამუშაოთა კოორდინირების გარდა, ყრილობამ ასევე იმუშავა ბოლო წლებში გაძლიერებული აზერბაიჯანულ-თურქული ლობის სამუშაოების გაუვნებელყოფის მიმართულებით. ესკფ-მა პირველად განიხილა სომხეთის შიდა პოლიტიკური საკითხები. ყრილობაზე პირველად იქნა წარდგენილი მსოფლიოს სხვადასხვა არმიაში ნამსახურევი სომეხი პროფესიონალი ოფიცრებისა და ვეტერანების კავშირის შექმნის წინადადება, მისი სამშობლოს დაცვის გასაძლიერებლად გამოყენების მიზნით. ყრილობას ესწრებოდნენ დელეგატები ევროპის 25 ქვეყნიდან, წარმომადგენლები, ასევე სტუმრები. ესკფ-ს მე-15 ყრილობის მუშაობაში პირველად მიიღო მონაწილეობა საქართველოს სომხურმა სათვისტომომ. მას წარმოადგენდა სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის იურიდიული საკითხების, სახელმწიფოსთან ურთიერთობებისა და რელიგიათშორისი თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელი ლევონ ისახანიანი. ყრილობის მუშაობას პირველად ესწრებოდნენ ესპანეთის მრავალრიცხოვანი სომხური სათვისტომოს წარმომადგენლები, დანიის სომხური სათვისტომოს წარმომადგენლები და ცნობილი სომხები რუსეთიდან, მათ შორის ყარაბაღის წარმომადგენელი მსხვილი ბიზნესმენი და ქველმოქმედი ლევონ ჰაირაპეტიანი. უამრავ მისალმებებსა და მილოცვებს შორის ყრილობამ მიიღო მსოფლიოს ყველაზე ცნობილი სომეხის - შარლ აზნავურის მისალმება და მისი თანხმობა, რომ მისი სიმღერა „შენთვის, სომხეთო“ იქცეს ესკფ-ს ჰიმნად. |

| The Representative of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia Attended the 15th Congress of Forum of Armenian Associations of Europe in Bratislava |
On September 6-8, 2013 the 15th anniversary Congress of Forum of Armenian Associations of Europe took place in Bratislava. In addition to thecoordination of activities for the upcoming 100thAnniversaryof the Armenian Genocide, the forum discussed the issue of neutralizing theAzerbaijani-Turkish lobbying that has intensifiedin recent years. Forum of Armenian Associations of Europe for the first time discussed thedomestic situation in Armenia. It was proposedat the conference for the first timeto create a unionof the Armenianprofessionalofficers andveterans, who have servedin different countries, witha view of their further service to enhance homeland security. Delegationsfrom 25 European countries, as well as variousguests attended the conference. It is noteworthy that the Armenian community in Georgia attended the 15th congress of Forum of Armenian Associations of Europe for the first time. Head of Department of Legal Affairs, the Relationship with the State, Inter-religious Cooperation of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church in Georgia - Levon Isakhanyan represented the community. The representatives of large Armenian community in Spain, the delegates of the Armenian community in Denmark and prominent Armenians of Russia, as well as a big businessman and benefactor Levon Hayrapetyan representing Karabakh attended the forum for the first time. Among many greetings and congratulations, the forum received the greeting of the most famous Armenian in the world - Charles Aznavour, and his consent to make the song “For you, Armenia” the anthem of Forum of Armenian Associations of Europe. |