| საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ მონაწილეობა მიიღო ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში |
16 ნოემბერი გამოცხადებულია ტოლერანტობის საერთაშორისო დღედ. ის ყოველწლიურად აღინიშნება და მას ეძღვნება სხვადასხვა ღონისძიებები, კულტურათა და ცივილიზაციათა შორის პატივისცემის, დიალოგისა და თანამშრომლობის აუცილებლობის შეხსენების ნიშნად. საქართველოს „ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნულმა ცენტრმა“ ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე აღნიშნა ღონისძიებათა კვირეულით, რომელშიც ჩართული იყო მრავალეროვანი საქართველოს სხვადასხვა მხატვრული ჯგუფები და ანსამბლები. ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი კვირეულის დასკვნით საკონცერტო პროგრამაში ჩართული იყო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის „წმიდა ნერსეს შნორჰალი“ ბავშვთა გუნდი, მარია აბულიანის ხელმძღვანელობით, პიანისტი - კარენ მირზოიანი. გუნდი გამოვიდა სამი სხვადასხვა ჟანრის საგუნდო სიმღერის შესრულებით. შესრულდა კომიტასის დამუშავებით სმბატ შაჰაზიზის სიმღერა „სიზმარი“, „ანუშის არია“ არმენ ტიგრანიანის ოპერიდან „ანუშ“და რობერტ ამირხანიანის „დინგ-დონგი“. გუნდის შესრულებები დამსწრე საზოგადოებამ მიიღო ოვაციებით. კონცერტს ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორი ლევონ ჩიდილიანი, სამხატვრო ხელმძღვანელი პაველ ოგანეზოვი, ეპარქიის ტექნიკური სამსახურის ხელმძღვანელი ვალერი ბადალიანი, სხვადასხვა ეთნიკური სათვისტომოებისა და რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლები, მშობლები, სტუმრები. ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს მიეძღვნა 16 ნოემბერს თბილისის სასტუმრო „რედისონში“ საქართველოს რეინტეგრაციის საკითხების სამინისტროს მიერ ორგანიზებული შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობდნენ საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ორგანოების მაღალი თანამდებობის პირები, თბილისის სხვადასხვა სათემო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, სტუმრები. შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის სულიერი მოძღვარი მღვდელი ნარეკ ღუშჩიანი, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორი ლევონ ჩიდილიანი, ეპარქიის ტექნიკური სამსახურის ხელმძღვანელი ვალერი ბადალიანი. ღონისძიებაზე გამოვიდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ და „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიების გუნდი, ლუიზა ვარდანოვას დირიჟორობით. გუნდის შესრულებით მაკარ ეკმალიანის „ოვ ჰაიოც აშხარ“ სიმღერამ დაიმსახურა აუდიტორიის თბილი მიღება. აქვე დავძენთ, რომ 1995 წლის 16 ნოემბერს იუნესკომ მიიღო დეკლარაცია ტოლერანტობის პრინციპების შესახებ, გაეროს გენერალური ასამბლეის ინიციატივით 1996 წლიდან 16 ნოემბერი აღინიშნება როგორც ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე. |

Епархия ААЦ в Грузии приняла участие в мероприятиях, посвященных Международному дню толерантности Печать
16 ноября отмечается Международный день толерантности. В этот ежегодный праздник устраиваются различные мероприятия, которые служат напоминанием о необходимости диалога, сотрудничества и уважения между культурами и цивилизациями.
«Национальный центр детей и молодежи» Грузии отметил Международный день толерантности неделей мероприятий, в которые были вовлечены разные творческие коллективы и ансамбли многонациональной Грузии. В заключительной концертной программе, посвященной Международному дню толерантности, также принял участие юношеский хор имени Св. Нерсеса Шнорали центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии ( хормейстер - Мария Абулян, пианист – Карен Мирзоян).
Хор выступил с исполнением трех групповых песен различных жанров. Прозвучали песня «Сон» Смбата Шахазиза в обработке Комитаса, ария Ануш из оперы «Ануш» Армена Тиграняна и «Динг-донг» Роберта Амирханяна. Исполнение хора зритель встретил бурными аплодисментами.
На концерте присутствовали координатор центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, художественный руководитель Павел Оганезов, руководитель технической службы Епархии Валерий Бадалян, представители разных национальных общин и религиозных организаций, родители и гости.
Международному дню толерантности была посвящена встреча, прошедшая 16 ноября, в гостинице «Радиссон» г.Тбилиси, организованная министерством Грузии по вопросам реинтеграции, в которой участвовали высшие чиновники законодательной и исполнительной власти Грузии, представители различных общественных организаций Тбилиси и гости. На встрече присутствовали духовный пастырь Кафедральной церкви Сурб Геворг священник Нарек Кущян, координатор центра «Айартун» Левон Чидилян, руководитель технической службы Валерий Бадалян.
На мероприятии выступил хор церквей Сурб Геворг и Сурб Эчмиадзин города Тбилиси во главе с хормейстером Луизой Вардановой. Песня Макара Екмаляна «О, Армения!» в исполнении хора удостоилась теплого приема зрителя.
Добавим, что 16 ноября 1995 года государства-члены ЮНЕСКО приняли Декларацию принципов терпимости, а в 1996 году Генеральная Ассамблея ООН предложила государствам-членам ежегодно 16 ноября отмечать Международный день терпимости.