| საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ მონაწილეობა მიიღო ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში |
16 ნოემბერი გამოცხადებულია ტოლერანტობის საერთაშორისო დღედ. ის ყოველწლიურად აღინიშნება და მას ეძღვნება სხვადასხვა ღონისძიებები, კულტურათა და ცივილიზაციათა შორის პატივისცემის, დიალოგისა და თანამშრომლობის აუცილებლობის შეხსენების ნიშნად. საქართველოს „ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნულმა ცენტრმა“ ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე აღნიშნა ღონისძიებათა კვირეულით, რომელშიც ჩართული იყო მრავალეროვანი საქართველოს სხვადასხვა მხატვრული ჯგუფები და ანსამბლები. ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი კვირეულის დასკვნით საკონცერტო პროგრამაში ჩართული იყო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის „წმიდა ნერსეს შნორჰალი“ ბავშვთა გუნდი, მარია აბულიანის ხელმძღვანელობით, პიანისტი - კარენ მირზოიანი. გუნდი გამოვიდა სამი სხვადასხვა ჟანრის საგუნდო სიმღერის შესრულებით. შესრულდა კომიტასის დამუშავებით სმბატ შაჰაზიზის სიმღერა „სიზმარი“, „ანუშის არია“ არმენ ტიგრანიანის ოპერიდან „ანუშ“და რობერტ ამირხანიანის „დინგ-დონგი“. გუნდის შესრულებები დამსწრე საზოგადოებამ მიიღო ოვაციებით. კონცერტს ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორი ლევონ ჩიდილიანი, სამხატვრო ხელმძღვანელი პაველ ოგანეზოვი, ეპარქიის ტექნიკური სამსახურის ხელმძღვანელი ვალერი ბადალიანი, სხვადასხვა ეთნიკური სათვისტომოებისა და რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლები, მშობლები, სტუმრები. ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს მიეძღვნა 16 ნოემბერს თბილისის სასტუმრო „რედისონში“ საქართველოს რეინტეგრაციის საკითხების სამინისტროს მიერ ორგანიზებული შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობდნენ საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ორგანოების მაღალი თანამდებობის პირები, თბილისის სხვადასხვა სათემო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, სტუმრები. შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის სულიერი მოძღვარი მღვდელი ნარეკ ღუშჩიანი, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორი ლევონ ჩიდილიანი, ეპარქიის ტექნიკური სამსახურის ხელმძღვანელი ვალერი ბადალიანი. ღონისძიებაზე გამოვიდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ და „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიების გუნდი, ლუიზა ვარდანოვას დირიჟორობით. გუნდის შესრულებით მაკარ ეკმალიანის „ოვ ჰაიოც აშხარ“ სიმღერამ დაიმსახურა აუდიტორიის თბილი მიღება. აქვე დავძენთ, რომ 1995 წლის 16 ნოემბერს იუნესკომ მიიღო დეკლარაცია ტოლერანტობის პრინციპების შესახებ, გაეროს გენერალური ასამბლეის ინიციატივით 1996 წლიდან 16 ნოემბერი აღინიშნება როგორც ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე. |

The Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia Participated in the Events, Dedicated to the International Day for Tolerance Print
The International Day for Tolerance is observed on November 16. Many different events are held on this annual holiday, which serve as reminder of the need for dialogue, cooperation and respect between cultures and civilizations.
Children and Youth National Center of Georgia” marked the International Day for Tolerance with week-long events, in which different creative teams and ensembles of multinational Georgia were involved. St. Nerses Shnorhali Youth Choir of the “Hayartun” Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia (conductor –Maria Abulyan, and Karen Mirzoyan - piano) also took part in final concert program, dedicated to the International Day for Tolerance.
The choir performed three group songs of different genres. They sang “The Dream” of Smbat Shahaziz arranged by Komitas, Anush's aria from the opera "Anush" by Armen Tigranian, “Ding-Dong” by Robert Amirkhanyan. The choir performance was greeted with thunderous applause from the audience.
Coordinator of the “Hayartun” Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia Levon Chidilyan, artistic director Pavel Oganezov, responsible for the technical service department of the Diocese Valera Badalyan, representatives of different national communities and religious organizations, parents and guests attended the concert.
The leading officials from executive and legislative bodies of Georgia, representatives of different public organizations in Tbilisi and many guest participated in the meeting on November 16 at Radisson Blu Iveria Hotel in Tbilisi, organized by State Ministry for Reintegration(Georgia) and dedicated to the International Day for Tolerance. Spiritual shepherd of the Cathedral of Saint George Priest Narek Ghushchyan, coordinator of the “Hayartun” Center Levon Chidilyan, responsible for the technical service department Valera Badalyan attended the meeting.
The choir of Surb Gevorg Church and Surb Etchmiadzin Church in Tbilisi led by choirmaster Louisa Vardanova performed at the event. Makar Yekmalyan’s song “Ov Hayots Ashkhar” performed by the choir received a warm welcome from the audience.
Moreover, on November 19, 1995 UNESCO adopted the Declaration of Principles on Tolerance, and in 1996, the UN General Assembly invited UN Member States to observe the International Day for Tolerance on 16 November.