საშობაო და საახალწლო ზეიმი «ჰაიარტუნ“ ცენტრში ბეჭდვა
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზი ზამთრის ტყეს დამსგავსებოდა, „სურბ მოვსეს ხორენაცის“ სახელობის საბავშვო ბაღის აღსაზრდელები კი, მათი საინტერესო ფორმებით, ზამთრის სიცივეში მცხოვრებ ტყის „ცხოველებად“ იყვნენ ქცეულნი. და აი ამ ტყეში პატარები უნდა დახვედროდნენ თოვლის ბაბუას, რომელიც მათთან საშობაო საჩუქრებითა და საახალწლო მოლოცვებით უნდა მოსულიყო.
სურბ მოვსეს ხორენაცის“ სახელობის საბავშვო ბაღის ზეიმი-„ზამთარი“, დაიწყო „მამაო ჩვენოთი“ და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის კურთხევით. დარბაზში ადგილები ეკავათ „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ქველმოქმედ, რუსეთში მცხოვრებ ბორის სააკოვს, ქალიშვილთან - იულიასთან ერთად, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს დიპლომატებს, ეპარქიის სამღვდელოებას, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორს, მშობლებს, სტუმრებს.
პატარების მისალმების შემდეგ დაიწყო წარმოდგენა-ზეიმი. დარბაზის უჩვეულო გაფორმებას ავსებდა „ნაძვების“, ტყის „მაცხოვრებლებ“ მხიარული სიმღერა, ცეკვა, ლამაზი ლექსები. წრუწუნას, მელასა და მგლის, კურდღლების, დათვებისა და მათი ბელების და სხვა ცხოველების ზამთრის ცივი დღეების ერთად გატარების მზადყოფნა სინამდვილედ იქცა საბავშვო ბაღის აღსაზრდელის მშობლების სპარტაკ და გაიანე მკრტჩიანების ქველმოქმედებით ნაყიდ და „ღრმა ტყეში" მოთავსებულ პატარა სახლში. ამით ბავშვებმა აჩვენეს ერთმანეთ დახმარების, მშვიდად და მეგობრულად ცხოვრების უპირატესობა, რომელიც ბოლოს დაგვირგვინდა ხელგაშლილი თოვლის ბაბუას მოტანილი საახალწლო სასიხარულო ამბითა და ძალიან ბევრი საჩუქრის დარიგებით.
ეპარქიის განათლების განყოფილების პასუხისმგებლისა და საბავშვო ბაღის გამგის ევგენია მარკოსიანის დახვეწილ გემოვნებით და ესთეტიკური წარმოსახვის უნარით ორგანიზებულ ზეიმს დამსახურებული შეფასება მისცეს ქველმოქმედმა ბორის სააკოვმა, საქართველოში სრ ელჩის მოადგილემ ვაჰაგნ აფიანმა და ხაზი გაუსვეს იმას, რომ ყოველთვის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის, განსაკუთრებით საბავშვო ბაღის ზეიმები მათი ორგანიზებულობით, ლამაზი გაფორმებითა და ინოვაციები დიდ სიამოვნებას ანიჭებენ დამსწრეებს.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა აღნიშნა, რომ ბავშვების გამოსვლებმა დიდი შთაბეჭდილება მოახდინეს, ხაზგასმით აღნიშნა ნარინე ღუშჩიანის, ლალა გევორგიანის, პიანისტის ჰოვანეს შაჰნაზარიანის, ძიძის ლუსინე პოღოსიანის, სამხატვრო ხელმძღვანელი პაველ ოგანეზოვის შესრულებული დიდი სამუშაო და ძალისხმევა, რაც ასეთ ლამაზ შედეგს იძლევა. წინამძღვარმა მადლიერების სიტყვით მიმართა მშობლებს, რომლებსაც ქალაქის გარეუბნებიდან თავიანთი პატარები მოჰყავთ ამ სომხურ კერაში, ბავშვების სომხურად აღზრდის და ერის შვილად გაზრდის ურყევი გადაწყვეტილებით.
დასასრულს ბავშვებს გადაეცათ საშობაო საჩუქრები, აშიც თავისი წვლილი ჰქონდა შეტანილი ეპარქიის ადმინისტრაციულ-სამეურნეო ნაწილის პასუხისმგებელს კარენ ერიციანსაც. საახალწლო ზეიმი „ჰაიარტუნ“ ცენტრში დასრულდა მხიარული სიმღერითა და კარგი განწყობით.

Празднование Рождества и Нового Года в центре «Айартун» Печать
Зал им. Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии уподобился зимнему лесу, а ученики Детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци в своих интересных костюмах превратились в живущих в зимнем холоде лесных «животных». И вот в этом «лесу» ученики детского сада должны были встретить Деда Мороза, который должен был прийти с подарками и новогодними поздравлениями.
Праздник «Зима» Детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци начался с молитвы «Отче Наш» и благословения главы Епархии ААЦ в Грузии. В зале присутствовали проживающий в России меценат центра «Айартун» Борис Сааков вместе с дочерью Юлией, дипломаты посольства РА в Грузии, духовные отцы Епархии, координатор центра «Айартун», родители и гости.
После приветствия детей началось праздничное представление. Изумительное оформление зала дополняли веселые песни, танцы и красивая декламация «ёлочек» и «жителей» леса. Мышонок, лиса, волк, зайцы, медведи, медвежата и другие животные смогли провести вместе холодные дни зимы благодаря домику, расположенному в «глубине леса», который был куплен на пожертвования родителей детского сада Спартака и Гаянэ Мкртчянов. Таким образом дети смогли показать преимущество мирного и дружного проживания, оказания помощи друг другу, что под конец увенчалось появлением щедрого и долгожданного Деда Мороза, который принес детям добрую весть о наступлении нового года и много-много подарков.
Меценат Борис Сааков и заместитель посла РА в Грузии Ваагн Афян дали достойную оценку прекрасному вкусу и эстетическому воображению ответственной за образовательный отдел Епархии и директора детского сада Евгении Маркосян, отметив, что каждый раз праздники центра «Айартун», в детском саду в частности, своей организацией, красивым оформлением и новшествами доставляют огромное удовольствие присутствующим.
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян был впечатлен выступлением детей, он подчеркнул большую работу и неустанные усилия воспитательниц Нарине Кущян и Лалы Геворкян, пианиста Ованеса Шахназаряна, няни Лусине Погосян, художественного руководителя Павла Оганезова, которые приводят к такому высокому результату. Его Преосвященство высоко оценил подход родителей, которые из разных окраин города приводят своих малышей в эту армянскую семью, приняв твердое решение дать им армянское воспитание и вырастить их армянами.
В конце детям вручили новогодние подарки, в чем также принял участие ответственный за административно-экономический отдел Епархии Карен Ерицян. Новогодний праздник в центре «Айартун» завершился веселой песней учеников детского сада и отличным настроением.