დასავლეთ სომხეთში ოსმალეთის თურქეთის მიერ განხორციელებული სომეხთა გენოციდის 99-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ღონისძიებათაგან მორიგი - „ჭრილობა ჯერ კიდევ ახალია“ რუბრიკით, სამეცნიერო-კულტურული საღამო იყო, რომლის ინიციატორი იყო ასოციაცია "საქართველოში სომხური სამეცნიერო- კვლევითი ცენტრი", საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით. ღონისძიებას თან ახლდა გენოციდის ამსახველი ფოტოსურათები და სამენოვანი კომენტარები, რაც საქართველოს სომეხი ბავშვების მხარდაჭერის „არევიკ“ საქველმოქმედო ფონდს უბოძა სომხეთის რესპუბლიკის გენოციდის ინსტიტუტისა და მუზეუმის დირექციამ.
საღამოს ესწრებოდნენ თბილისის სომეხი ინტელიგენციისა და სათვისტომოს წარმომადგენლები.
ღონისძიება გახსნა "საქართველოში სომხური სამეცნიერო- კვლევითი ცენტრი" არასამთავრობო ორგანიზაციის თავმჯდომარემ ემა ახტიანმა. მან მადლობა გადაუხადა გენოციდის მუზეუმისა და ინსტიტუტის დირექტორს ჰაიკ დემოიანს ნაჩუქი ექსპონატებისათვის, რომლებიც ერევნიდან ჩამოიატანა ფონდის თავმჯდომარის მოადგილემ ინგა აღეკიანმა. მან თავის გამოსვლაში ხაზი გაუსვა მსგავსი ღონისძიებებით გენოციდის საკითხის მოსარჩელის უფლებით თაობებისთვის გადაცმის აუცილებლობას და გამოსვლა დაასრულა ჰოვანეს შირაზის „ ჰაიოც დანთეაკან“ პოემიდან ნაწყვეტის დეკლამაციით.
სომეხთა გენოციდის თემით გამოსვლები ჰქონდათ ჟურნალისტ ვალერი უნანიანცს, ისტორიკოსებს ენოქ თადევოსიანსა და ნორაირ ბაღდასარიანს. სომეხთა გენოციდის თემისადმი მიძღვნილი საკუთარი ლექსები წაიკითხეს პოეტებმა ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა, მარინა მოსესოვა-კირაკოზოვამ და სხვებმა.

Общественная ассоциация «Армянский научно-исследовательский центр в Грузии», при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, инициировала научно-культурное мероприятие «Рана еще свежа», которое стало очередным в ряду мероприятий Епархии ААЦ в Грузии, приуроченных к 99-ой годовщине Геноцида армян, осуществленного Османской Турцией в Западной Армении. Мероприятие было дополнено фотографиями, отражающими ужасы геноцида, с комментариями к ним на трех языках, которые дирекция Музея-института Геноцида армян в Республике Армения предоставила благотворительному фонду поддержки армянских детей Грузии «Аревик».
На вечере присутствовали представители армянской интеллигенции и общины Тбилиси. Мероприятие открыла Эмма Ахтян, глава общественной организации «Армянский научно-исследовательский центр в Грузии». Она поблагодарила директора Музея-института Геноцида армян Айка Демояна за предоставленные экспонаты, которые заместитель председателя фонда Инга Агекян доставила из Еревана. В своей речи она подчеркнула необходимость посредством подобных мероприятий передать по праву требования вопрос геноцида новому поколению и в конце выступления зачитала отрывок из поэмы Ованеса Шираза «Армянская дантийская».
Валерий Унанянц, историки Енок Тадевосян и Норайр Багдасарян выступили с речью на тему Геноцида. Стихотворения собственного сочинения, посвященные Геноциду армян, зачитали поэтессы Анаит Бостанджян, Марина Мосесова-Киракозова и другие.