შედგა სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ღონისძიებათა საკოორდინაციო საბჭოს რეგიონალური, საქართველოს კომისიის პირველი სხდომა ბეჭდვა
IMGP6275
ამა წლის 29 აპრილს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში, ეპარქიის წინამძღვრის, მის ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის თავმჯდომარეობით, შედგა სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ღონისძიებათა საკოორდინაციო საბჭოს რეგიონალური, საქართველოს კომისიის პირველ სხდომა. სხდომას ესწრებოდა საქართველოში სრ საელჩოს მრჩეველი ლევონ თორგომიანი, რომმაც დამსწრეებს გადასცა საქართველოში სრ საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ბატონ ოვანეს მანუკიანის საუკეთესო სურვილები. სხდომის მუშაობაში მონაწილეობდნენ წარმომადგენლები თბილისიდან, სამცხე- ჯავახეთის ყველა რაიონიდან, წალკასა და ბათუმიდან.
წმიდა მოწამეთა სულის მოსახსენიებელი ლოცვის შემდგომ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, კერძოდ, ისაუბრა რეგიონალური კომისიის მოღვაწეობის შესახებ, ხაზი გაუსვა მოვალეობათა განაწილებას და მოსალოდნელ სამუშაოთა დაგეგმვას.
სხდომამ ერთხმად რეგიონალური კომისიის მაკოორდინებელ თავმჯდომარედ აირჩია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, მდივნად - ევროპის „ჰაი დატის“ კომისიის თბილისის ოფისის ხელმძღვანელი სლავა მეჟდოიანი. წარდგენილიქნა საბჭოს წევრთა შემადგენლობა. იყო წინადადება - კომისიის წევრებმა შეადგინონ გეგმები, გაუგზავნონ სამდივნოს, რათა მომდევნო სხდომაზე განიხილონ ისინი.
წინამძღვარმა რეზიდენციის მხრიდან წარადგინა ათპუნქტიანი სამუშაო პროგრამა. დამსწრეთა მიერ გაკეთდა შემოთავაზება - სხდომა მოწვეულიქნას თვეში ერთხელ და გასვლითი ფორმატით ჩატარდეს საქართველოს სომხებით დასახლებულ რეგიონებში.
კომიტეტმა გადაწყვიტა მომდევნო სხდომის 24 მაისს ჩატარება, რათა კომისიის მაკოორდინებელმა თავმჯდომარემ 26-27 მაისს სრ დიასპორის მინისტრის მიერ ჩასატარებელ სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ღონისძიებათა განსახილველ კრებაზე წარადგინოს საქართველოს კომისიის სამუშაო პროგრამა.

| Состоялось первое заседание региональной комиссии в Грузии совета, координирующего мероприятия, приуроченные к 100-летию Геноцида армян |
29 апреля 2014 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, под председательство После молитвы за упокой душ святых мучеников, предводитель Епархии ААЦ поведал о деятельности региональной комиссии, в частности, подчеркивая распределение обязанностей и планирование предстоящих работ. Заседание единогласно избрало председателем, координирующим региональную комиссию, главу Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископа Вазгена Мирзаханяна, а секретарем - Славу Междояна, руководителя офиса в Тбилиси Европейской комиссии «Ай Дата» (Армянского вопроса). Был представлен состав членов совета. Членам комиссии было предложено составить программы и отправить их в секретариат, дабы обсудить их во время следующего заседания. Его Преосвященство со стороны резиденции Епархии представил рабочий план, состоящий из десяти пунктов. Присутствующие выдвинули предложение созывать заседание раз в месяц и проводить их в выездном формате в армянонаселенных регионах Грузии. Комиссия решила провести следующее заседание 24 мая, дабы координирующий председатель представил план работ комиссии в Грузии на собрании, которое проводит министр Диаспоры РА 26-27-ого мая для обсуждения мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян.