შედგა სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ღონისძიებათა საკოორდინაციო საბჭოს რეგიონალური, საქართველოს კომისიის პირველი სხდომა ბეჭდვა
IMGP6275
ამა წლის 29 აპრილს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში, ეპარქიის წინამძღვრის, მის ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის თავმჯდომარეობით, შედგა სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ღონისძიებათა საკოორდინაციო საბჭოს რეგიონალური, საქართველოს კომისიის პირველ სხდომა. სხდომას ესწრებოდა საქართველოში სრ საელჩოს მრჩეველი ლევონ თორგომიანი, რომმაც დამსწრეებს გადასცა საქართველოში სრ საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ბატონ ოვანეს მანუკიანის საუკეთესო სურვილები. სხდომის მუშაობაში მონაწილეობდნენ წარმომადგენლები თბილისიდან, სამცხე- ჯავახეთის ყველა რაიონიდან, წალკასა და ბათუმიდან.
წმიდა მოწამეთა სულის მოსახსენიებელი ლოცვის შემდგომ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, კერძოდ, ისაუბრა რეგიონალური კომისიის მოღვაწეობის შესახებ, ხაზი გაუსვა მოვალეობათა განაწილებას და მოსალოდნელ სამუშაოთა დაგეგმვას.
სხდომამ ერთხმად რეგიონალური კომისიის მაკოორდინებელ თავმჯდომარედ აირჩია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, მდივნად - ევროპის „ჰაი დატის“ კომისიის თბილისის ოფისის ხელმძღვანელი სლავა მეჟდოიანი. წარდგენილიქნა საბჭოს წევრთა შემადგენლობა. იყო წინადადება - კომისიის წევრებმა შეადგინონ გეგმები, გაუგზავნონ სამდივნოს, რათა მომდევნო სხდომაზე განიხილონ ისინი.
წინამძღვარმა რეზიდენციის მხრიდან წარადგინა ათპუნქტიანი სამუშაო პროგრამა. დამსწრეთა მიერ გაკეთდა შემოთავაზება - სხდომა მოწვეულიქნას თვეში ერთხელ და გასვლითი ფორმატით ჩატარდეს საქართველოს სომხებით დასახლებულ რეგიონებში.
კომიტეტმა გადაწყვიტა მომდევნო სხდომის 24 მაისს ჩატარება, რათა კომისიის მაკოორდინებელმა თავმჯდომარემ 26-27 მაისს სრ დიასპორის მინისტრის მიერ ჩასატარებელ სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ღონისძიებათა განსახილველ კრებაზე წარადგინოს საქართველოს კომისიის სამუშაო პროგრამა.

| The first session of Georgian regional commission of the council coordinating the events devoted to the 100th anniversary of the Armenian Genocide was held |
On April 29, 2014 the “Hayartun” Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, under the leadership of the Primate of the Diocese, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, hosted the first session of Georgian regional commission of the council coordinating the events devoted to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. Counselor of RA Embassy to Georgia Levon Torgomyan attended the meeting; he conveyed greetings and best wishes from the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Georgia Hovhannes Manoukian. Representatives from Tbilisi, all the regions of Samtskhe-Javakhe After a special prayer for the repose of souls of the Armenian Genocide victims the Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia spoke about the activities of the regional commission in particular, stressing the allocation of duties and planning of forthcoming activities. The Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan was unanimously elected chairman coordinating the regional commission, and Slava Mezhdoyan the Head of Hay Dat European Committee Office in Tbilisi was elected secretary. The members of the commission were appointed. It was suggested to draw up programs and send them to the secretariat, in order to discuss them in the next meeting. His Grace on behalf of diocesan authorities presented a ten point work plan. The attendees made a suggestion to convene meetings once a month and bring them outdoors in the Armenian-inhabit The commission decided to hold the next session on May 24, in order that the coordinating chairman could present a work plan of Georgian commission on May 26-27 in the session held by the RA Minister of Diaspora, which will discuss events devoted to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.