შედგა სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ღონისძიებათა საკოორდინაციო საბჭოს რეგიონალური, საქართველოს კომისიის პირველი სხდომა |
ამა წლის 29 აპრილს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში, ეპარქიის წინამძღვრის, მის ყოვლადუსამღვდელო წმიდა მოწამეთა სულის მოსახსენიებელი ლოცვის შემდგომ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, კერძოდ, ისაუბრა რეგიონალური კომისიის მოღვაწეობის შესახებ, ხაზი გაუსვა მოვალეობათა განაწილებას და მოსალოდნელ სამუშაოთა დაგეგმვას. სხდომამ ერთხმად რეგიონალური კომისიის მაკოორდინებელ თავმჯდომარედ აირჩია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელო წინამძღვარმა რეზიდენციის მხრიდან წარადგინა ათპუნქტიანი სამუშაო პროგრამა. დამსწრეთა მიერ გაკეთდა შემოთავაზება - სხდომა მოწვეულიქნას თვეში ერთხელ და გასვლითი ფორმატით ჩატარდეს საქართველოს სომხებით დასახლებულ რეგიონებში. კომიტეტმა გადაწყვიტა მომდევნო სხდომის 24 მაისს ჩატარება, რათა კომისიის მაკოორდინებელმა თავმჯდომარემ 26-27 მაისს სრ დიასპორის მინისტრის მიერ ჩასატარებელ სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ღონისძიებათა განსახილველ კრებაზე წარადგინოს საქართველოს კომისიის სამუშაო პროგრამა.

| Состоялось первое заседание региональной комиссии в Грузии совета, координирующего мероприятия, приуроченные к 100-летию Геноцида армян |
29 апреля 2014 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, под председательство После молитвы за упокой душ святых мучеников, предводитель Епархии ААЦ поведал о деятельности региональной комиссии, в частности, подчеркивая распределение обязанностей и планирование предстоящих работ. Заседание единогласно избрало председателем, координирующим региональную комиссию, главу Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископа Вазгена Мирзаханяна, а секретарем - Славу Междояна, руководителя офиса в Тбилиси Европейской комиссии «Ай Дата» (Армянского вопроса). Был представлен состав членов совета. Членам комиссии было предложено составить программы и отправить их в секретариат, дабы обсудить их во время следующего заседания. Его Преосвященство со стороны резиденции Епархии представил рабочий план, состоящий из десяти пунктов. Присутствующие выдвинули предложение созывать заседание раз в месяц и проводить их в выездном формате в армянонаселенных регионах Грузии. Комиссия решила провести следующее заседание 24 мая, дабы координирующий председатель представил план работ комиссии в Грузии на собрании, которое проводит министр Диаспоры РА 26-27-ого мая для обсуждения мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян.