| წმინდა მთარგმნელი ვარდაპეტებისა და მათი მოსწავლეების ხსენების დღე საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში აღინიშნა სხვადასხვა დღესასწაულებით |
სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის 2014 წლის დღესასწაულთა კალენდრით 11 ოქტომბერი წმინდა მთარგმნელი ვარდაპეტებისა და მათი მოსწავლეების ხსენების დღეა. ეროვნული და საეკლესიო ეს დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში აღინიშნა სხვადასხვა დღესასწაულებით. დილით „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში აღევლინა მთარგმნელთა დღესასწაულისადმი მიძღვნილი საღმრთო ლიტურგია. წირვა აღავლინა ახალციხის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა ეღიშე ჰარუთიუნიანმა, შემდეგ მან იქადაგა დღის საიდუმლოზე, წმინდა მესროპ მაშტოცის, საჰაკ პართევისა და მათი მოწაფეების როლზე სომხური დამწერლობის შექმნასა და ერის შენარჩუნებისა და რწმენის გაღრმავების საქმეში. საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ ყველა მორწმუნე და წირვის მონაწილე ახალციხის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიის გუნდის მგალობლები ეწვივნენ სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონს, ჩატარდა იქ განსვენებულ დიდებულთა პანაშვიდი. მღვდელმა მანუკ ზეინალიანმა ისაუბრა სომეხი ხალხის ისტორიაში წმინდა მთარგმნელების უდიდეს როლზე. შემდეგ დღესასწაული გაგრძელდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში. ცენტრის არსებობის დღიდან მოქმედი „ნერსეს შნორჰალი“ საბავშვო გუნდი გამოვიდა სოლო კონცერტით, რომელიც მიეძღვნა აღნიშნულ დღესასწაულს და გუნდის ჩამოყალიბების სამი წლის იუბილეს. კონცერტს ესწრებოდნენ გუნდის შექმნის ინიციატორები, ორგანიზატორები, ყოფილი და ამჟამინდელი წევრები, მათი მშობლები და სტუმრები. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა მადლიერების სიტყვა უთხრა გუნდის ქორმაისტერ მარია აბულიანს, ცენტრის ყოფილი სამხატვრო ხელმძღვანელ პაველ ოგანეზოვს, პიანისტ კარენ მირზოიანს, რომელთა ძალისხმევით შედგა დღეს უკვე საკმაოდ ნიჭიერი გუნდი, მისი 50 მონაწილით. გუნდმა შეასრულა კლასიკური, ხალხური და საესტრადო მუსიკის ნიმუშები, ქართული და სომხური მუსიკოსების ნაწარმოებები. გუნდს ლამაზი შესრულებებით მონაწილეობა აქვს მიღებული როგორც თბილისში ჩატარებულ, ასევე სომხეთში ორგანიზებულ "ჩემი სომხეთი" და "ვარდაპეტ კომიტას“ ფესტივალებში და დაჯილდოებულია სიგელებითა და მედლებით. კონცერტის შემდეგ გამომსვლელებმა დამსწრეებს მიულოცეს მთარგმნელთა დღესასწაული, გუნდის წევრებს კი - სამი წლის იუბილე. მთარგმნელთა დღესასწაული საზეიმოდ და სხვადასხვა ღონისძიებებით აღინიშნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ყველა მოქმედ ტაძარში. საღმრთო ლიტურგია აღევლინა ახალქალაქის, ნინოწმინდის, ახალციხის, წალკის, თეთრიწყაროს, მარნეულის და ბათუმის სომხურ ეკლესიებში. დღესასწაული სხვადასხვა კუთხეში აღინიშნა ასევე სხვა ღონისძიებებით.

| Commemoration day of Holy Teachers and Translators and their pupils was celebrated with different events at the Armenian Diocese in Georgia |
According to the 2014 calendar of the Armenian Apostolic Holy Church, October 11 is the commemoration day of Holy Teachers and Translators and their pupils. This national and church holiday was celebrated with different events at the Armenian Diocese in Georgia. Divine Liturgy, devoted to Holy Translators’ day, was conducted in Tbilisi St. Echmiadzin Church early in the morning. Believers listened to the sermon on the meaning of the day, read by the officiating priest at Akhlatskha St. Gregory the Illuminator Church, spiritual shepherd Senior Priest Yeghishe Harutyunyan, who valued the role of St. Mesrop Mashtots, Sahak Partev and their pupils in the creation of the Armenian alphabet, in the preservation of the nation and in the strengthening of faith. At the end of the Holy Mass all the believers and the members of Akhaltskha St. Gregory the Illuminator choir, headed by the spiritual class, visited the Khojivank pantheon of Armenian writers and public figures. Here a requiem was performed in honor of the worthy Armenians and the peace of their souls. The priest Manouk Zeynalyan talked about the role of the Holy Translators in the lives of the Armenian people. Later the celebration continued in Galust Gyulbenkyan hall of “Hayartun” center at the Armenian Diocese in Georiga. “Nerses Shnorhali” youth choir, which has been functioning since the creation of the center, gave a concert devoted the Translators’ Day and the third anniversary of the choir. The initiators of the choir, organizers, former and current members, their parents and other guests were among the audience. The Director of the Cultural Department at the Armenian Diocese in Georgia, and the leader of “Hayartun” Center Levon Chidilyan expressed his appreciation to the choir conductor Maria Abulyan, former Artistic Director of the center Pavel Oganezov, Pianist Karen Mirzoyan, whose efforts resulted in the creation of already a talented choir with its 50 boys and girls. The choir performed pieces of classical, national and pop music, works of Armenian and Georgian musicians. The choir has participated both in “My Armenia” and “Teacher Komitas” festivals numerous times, and has been awarded with certificates and medals both in Tbilisi and Armenia during the mentioned festivals. After the concert the speakers congratulated the audience on the Translators’ Day, and the young people on their third anniversary. Translators’ Day was solemnly celebrated with different events in all churches of the Armenian Diocese in Georgia. Divine Liturgy was conducted in Armenian churches of Akhalkalak, Ninotsminda, Akhaltskha, Tsalka, Tetritsgharo, Marneuli and Batumi. This national and church holiday was celebrated with other events in different places.