| "მხითარ სებასტაცი" საგანმანათლებლო კომპლექსის მასწავლებელთა გუნდმა იმღერა თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში |
მიმდინარე წლის 25-28 მარტს, თბილისში სტუმრობდა „მხითარ სებასტაცი“ საგანმანათლებლო კომპლექსის მოსწავლეთა, პედაგოგთა, მშობელთა ჯგუფი, დირექტორ აშოტ ბლეიანის ხელმძღვანელობით. საგანმანათლებლო კომპლექსს თანამშრომლობითი კავშირები აქვს თბილისის საჯარო სკოლებთან, რაც ძლიერდება ურთიერთვიზიტებით და თაობათა შორის ურთიერთობებისა და მეგობრული კავშირების დამყარებით. ამჯერად სებასტიელები თბილისში იყვნენ ჩამოსული საქართველოს პედაგოგთა თავისუფალი პროფკავშირების თბილისის გლდანის ორგანიზაციის საპასუხო მოწვევით. სტუმრობის დღეებში „მხითარ სებასტაცი“ საგანმანათლებლო კომპლექსის „სებასტაცინერ“ მასწავლებელთა გუნდი თბილისის სასოფლო-სამეურნე საგანმანათლებლო კომპლექსის წარმომადგენლებს კეთილ ტრადიციად აქვთ ქცეული საქართველოში ჩამოსვლისას აუცილებლად სომხურ ეკლესიაში მისვლა. 28 მარტს, „სებასტაცინერ“ მასწავლებელთა გუნდი, სამხატვრო ხელმძღვანელის, სრ ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწის ჰარუთიუნ თოფიკიანის ხელმძღვანელობით, თბილისის უძველეს ტაძარში, მორწმუნეების, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მშობლიური ენის სწავლების ერთდღიანი სკოლებისა და საბავშვო ბაღის აღსაზრდელების და მათი მშობლების საპატივცემულოდ გამართეს სულიერი სიმღერების მშვენიერი კონცერტი. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელო შემდეგ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვართან ერთად სტუმრებმა დაათვალიერეს „ჰაიარტუნ“ ცენტრი. „სებასტაცი“ საგანმანათლებლო კომპლექსის დირექტორმა აშოტ ბლეიანმა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სომხური ენის სწავლების ერთდღიანი სკოლების მოწაფეები და მასწავლებლები მიიწვია დედაქალაქ ერევანში, სამშობლოს მოსანახულებლად და მისი ისტორიული და კულტურული ფასეულობების გასაცნობად. აშოტ ბლეიანმა მადლობა გადაუხადა ეპარქიის წინამძღვარს და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის პერსონალს, თბილი მიღებისათვის, და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის განათლების განყოფილების პედაგოგები მიიწვია „მხითარ სებასტაცი“ საგანმანათლებლო კომპლექსში, გამოცდილების გაზიარებასა და მასტერკლასებზე. ბოლოს სტუმრებმა და ადგილობრივებმა შეასრულეს ტიგრან მანსურიანის სიმღერა „ეს იმ ანუშ ჰაიასტანი“.

| Педагогический хор образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци спел в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси |
25-28 марта 2015 года, в Тбилиси гостила группа учеников, педагогов и родителей образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци под руководством директора Ашота Блеяна. Образовательный комплекс сотрудничает с общеобразовательными школами г. Тбилиси, что подкрепляется взаимными визитами, развитием отношений и установлением дружественных связей между поколениями. На этот раз представители образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци прибыли в Тбилиси по ответному приглашению тбилисской глданской организации Свободного профсоюза педагогов Грузии. В дни визита педагогический хор «Себастацинер» образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци выступил в зале Тбилисского сельскохозяйстве У представителей образовательного комплекса сложилась добрая традиция, приезжая в Грузию, обязательно посещать армянскую церковь. И на этот раз традиция не была нарушена. 28 марта, педагогический хор «Себастацинер» во главе с художественным руководителем, заслуженным деятелем искусств РА Арутюном Топикяном, под сводами старой церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, в честь прихожан, воспитанников детского сада и однодневных школ изучения армянского языка Епархии ААЦ в Грузии и их родителей дал великолепный концерт духовных песен. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил приехавших из Армении преданных тружеников системы образования и дал высокую оценку большой работе образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци в деле развития и распространения армянской культуры. После этого гости в сопровождении предводителя Епархии ААЦ в Грузии посетили центр «Айартун». Директор образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци, пригласил педагогов и учеников однодневных школ изучения армянского языка в столицу Армении с целью приобщения к историческим и культурным ценностям родины. Ашот Блеян поблагодарил предводителя Епархии и сотрудников центра «Айартун» за теплый прием и пригласил педагогов образовательного отдела Епархии ААЦ в Грузии для обмена опытом на курсы повышения квалификации в образовательный комплекс имени Мхитара Себастаци. В конце гости и местные жители исполнили песню Тиграна Мансуряна «Ес им ануш Айастани».