Նիկ Ակոպովի ստեղծագործական երեկոն Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
2015 թվականի դեկտեմբերի 12-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում հավաքվել էին ինչպես կինոյի սիրահարները, այնպես էլ չափածո խոսքի երկրպագուները: Դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել Վիրահայոց թեմի հոգևոր հայրերը՝ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ, առաջնորդարանի և «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակիցները, հայ, ռուս և վրացի մտավորականներ:
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի հերթական միջոցառումը նվիրված էր շնորհալի երիտասարդ Նիկ Ակոպովին, նրա տարբեր հետաքրքրությունների վերհանմանը: Նիկը հանդիսատեսին ներկայացավ իր չափածո խոսքով և նկարահանած ֆիլմերով:
Փայլուն տիրապետելով ռուսերեն և վրացերեն լեզուներին, Նիկը բանաստեղծությունների միջոցով արտահայտել է իր սերը Վրաստանին ու Հայաստանին, Արցախին ու Ստեփանակերտին, Թբիլիսիին ու Երևանին: Սրտահույզ նրա չափածո խոսքը նաև ձոն է, սրտի խոսք, գովերգություն, ինչպես նաև կյանքի թերությունները, արատավորը վերացնելու դիմում, բարության կոչ:
Լինելով հայի ճակատագրով, հայկական հետքով հետաքրքրվող անձ, Նիկ Ակոպովը բարձր գնահատելով Թբիլիսի քաղաքի տարեգրության հետազոտող, երջանկահիշատակ Սարգիս Դարչինյանի գործունեությունը, իր երախտագիտությունը արխիվարյուսին արտահայտել է նրա հիշատակին նվիրված վավերագրական ֆիլմով: Նրա ռեժիսորական շնորհալի ունակության արդյունք է նաև «Կորսված կյանք, բաց թողած երջանկություն» ֆիլմը, որը նվիրված է երիտասարդության գլխավոր հիմնախնդիրներից մեկին:
Միջոցառումն ամփոփեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Սրբազանը բարձր գնահատեց կյանքի հիմնախնդիրների դեմ պայքարելու նրա կոչը, որը նաև մեծ սիրո արտահայտություն է: Թեմակալ առաջնորդն արժևորեց Նիկոլայ Ակոպովի գործունեությունը, տեսաֆիլմեր նկարահանելու նրա շնորհը և խորհուրդ տվեց շարունակել ռեժիսորական աշխատանքը:

Творческий вечер Ника Акопова в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
12 декабря 2015 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии собрались любители кино и поклонники поэзии. В зале присутствовали духовные лица Епархии ААЦ в Грузии под председательством предводителя, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, сотрудники резиденции главы епархии и центра «Айартун», представители армянской, русской и грузинской интеллигенции.
Очередное мероприятие центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии посвящалось талантливому молодому человеку Нику Акопову, выявлению его разносторонних интересов. Ник представил зрителям свои фильмы и стихи.
Блестяще владея русским и грузинским языками, Ник в своих стихотворениях выразил любовь к Грузии и Армении, Арцаху и Степанакерту, Тбилиси и Еревану. Его трогательные стихи – это посвящение, голос сердца, восхваление, а также призыв искоренить темные стороны жизни, зов к добру.
Будучи личностью, кому не безразличны судьба армянского народа и армянское наследие, Ник Акопов высоко ценил деятельность покойного Саркиса Дарчиняна, исследовавшего летопись города Тбилиси, и выразил свою благодарность архивариусу с помощью посвященного его памяти документального фильма. Результатом его режиссерского таланта стал также фильм «Потерянная жизнь, упущенное счастье», который был посвящён одной из главных проблем молодёжи.
В конце мероприятия со словом выступил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Епископ отметил призыв Ника Акопова противостоять жизненным трудностям, что также заключает в себе выражение большой любви. Предводитель Епархии высоко оценил деятельность Николая Акопова, его режиссерский талант, и дал совет продолжить работу в этом направлении.