Վիրահայ ուխտավորները մասնակցեցին Սուրբ Մյուռոնօրհնությանը PDF Տպել Էլ.փոստ
2015 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կատարվեց Մյուռոնօրհնություն: Աշխարհի բոլոր ծագերից հազարավոր հայեր նվիրական ուխտով իրենց մասնակցությունը բերեցին Սրբազան արարողությանը: Վիրահայ համայնքը, որ դարեր շարունակ ամուր թելերով կապված է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին, Ախալցխայից, Ախալքալաքից, Նինոծմինդայից, Բաթումից և մյուս հայաբնակ տարածաշրջաններից և քաղաքամայր Թբիլիսիից ժամանած շուրջ 350 հավատացյալների և նրանց հոգևոր հովիվների ստվար խմբով, ուխտի մեծ պատգամով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ՝մասնակցեց սրբալույս մյուռոնի օրհնությանը:
Ուխտավորների խումբը Ախալցխայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Ղևոնդ քահանա Թոփաշյանի գլխավորությամբ, ուխտագնացությունն սկսեց Հայաստանի Հանրապետության Լոռու մարզում գտնվող Օձունի հինավուրց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի այցելությամբ, որտեղ Տեր Ղևոնդ քահանա Թոփաշյանի կողմից մատուցվեց Սուրբ Պատարագ:
Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցում աղոթք բարձրացնելուց հետո հավատացյալների մյուս խումբը վաղ առավոտյան հոգևոր հովիվներ Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանի և Տեր Եղիշե ավագ քահանա Հարությունյանի գլխավորությամբ ճանապահ ընկավ դեպի Մայր Տաճար: Նրանց առաջին կանգառը եղավ Գյումրի քաղաքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում, որը հայտնի է Յոթվերք անունով: Այուհետև ուխտավորների խումբ այցելեց Հառիճավանք և Ապարանի Սուրբ Խաչ եկեղեցի:
Իսկ Արակովայի ուխտավորների խումբն իր ուխտագնացությունը հոգևոր հովիվ Տեր Թադեոս քահանա Տեր Մկրտչյանի առաջնորդությամբ սկսեց Գյումրիի Յոթվերք եկեղեցուց և շարունակեց Ազատանի Սուրբ Ստեփանոսի անվան եկեղեցում մոմ վառելով և Խոր Վիրապ այցելությամբ:
Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հավատացյալները և ուխտավորները հոգևոր հովիվ Տեր Արմաշ քահանա Պողոսյանի ղեկավարությամբ եղան Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում:
Թբիլիսահայ հավատացյալների ուխտագնացությունը Հայոց Եկեղեցու ծառայողներ Տեր Նարեկ քահանա Ղուշչյանի և Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի գլխավորությամբ սկսվեց դեռևս սեպտեմբերի 26-ին: Մայր Հայրենիքում ուխտավորների խմբի առաջին այցելությունը կատարվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի Ծիծեռնակաբերդի հուշակոթող, որտեղ հավատացյալներն իրենց խոնարհումը բերեցին անմեղ զոհերի հիշատակին և Վիրահայոց թեմի Մառնեուլիի շրջանի հոգևոր հովիվ հոգեշնորհ Տեր Խորեն վարդապետ Հովհաննիսյանի օրհնությամբ աղոթք բարձրացրին հայցելով Հայոց Եղեռնի սուրբ նահատակների բարեխոսությունը:
Ուխտավորների թափորը ներկա գտնվեց նաև Վաղարշապատի Կոմիտասի անվան մշակույթի տանը Սուրբ Մյուռոնի օրհնությանը նվիրված «Վիրահայ նկարիչները Սուրբ Էջմիածնում» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը և մասնակցեց Վաղարշապատի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի կողմից թբիլիսահայ ուխտավորների պատվին կազմակերպված հյուրասիրությանը:
Մայր Հայրենիքի Արմավիրի շրջանի Լուկաշին գյուղում թբիլիսահայ ուխտավորների հյուրընկալությունը և գիշերելը հոգացել էր Թբիլիսիի Հայոց Եկեղեցու ծառայող Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանն իր բարեկամների և համագյուղացիների հետ՝ «Ջազվե» ընկերության աջակցությամբ:
Հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան, Թբիլիսիից ժամանած ուխտավորներն իրենց հոգևոր հովիվների ուղեկցությամբ, Մայր Տաճարում մասնակցեցին կիրակնօրյա Սուրբ Պատարագին և ստացան հաղորդություն:
Վիրահայ ուխտավորները Թեմակալ առաջնորդի գլխավորությամբ հյուրընկալվեցին Վաղարշապատի փոխքաղաքապետ Նորիկ Միրզախանյանի կողմից կազմակերպված ճաշկերույթին:
Սեպտեմբերի 27-ի երեկոյան, Վրաստանի Սամցխե Ջավախքի, Քվեմո-Քարթլիի նահանգներից և Բաթումիից ժամանած ուխտավորների 350-հոգանոց բազմությունը Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի և Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի առաջնորդությամբ մասնակցեց Սրբալույս Մեռոնի օրհնությանը:
Սրբազան Մյուռոնօրհնությունը, որ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կանոնակարգով կատարվում է յոթ տարին մեկ և այս տարի նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության Սրբադասված նահատակների 100-րդ տարելիցին, կատարվեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ձեռամբ: Սրբազան արարողությունն իր ներկայությամբ պատվել էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ տիկնոջ հետ միասին: Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին տարբեր երկրներից ժամանած պատվիրակություններ, այդ թվում նաև Վրաց Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու պատվիրակությունը: Հյուրերի շրջանում էին Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորներ Սամվել Պետրոսյանը, Ռուսլան Պողոսյանը, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի շրջանային, պետական և հասարակական կառույցների ղեկավարներ, համայնքային գործիչներ, մտավորականներ: Սրբալույս մյուռոնի օրհնության հարուստ տպավորություններով ու հոգևոր նոր լիցքով ավարտվեց վիրահայության ուխտագնացությունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին:
Թբիլիսահայ հավատացյալներն իրենց երախտագիտությունն են հայտնում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին, արժանաշնորհ հոգևոր հայրեր Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանին և Տեր Նարեկ քահանա Ղուշչյանին, Վաղարշապատի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանին, փոխքաղաքապետ Նորիկ Միրզախանյանին, «Ջազվե» ընկերությանը և մյուս բարերարներին՝ վիրահայերի ուխտագնացության կազմակերպմանը և իրականացմանը ցուցաբերած աջակցության համար:

Армянские паломники из Грузии присутствовали на чине освящения Святого Мира PDF Печать E-mail
27 сентября 2015 года, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялся чин освящения Святого Мира. Тысячи армян с разных уголков земли совершили паломничество и приняли участие в торжественной церемонии. Армянская община Грузии, которая веками связана крепкими нитями с Первопрестольным Святым Эчмиадзином, представленная многочисленной группой верующих в составе 350 человек из Ахалцихе, Ахалкалаки, Ниноцминда, Батуми, других армянонаселенных регионов и г. Тбилиси, в сопровождении духовных пастырей совершила паломничество и приняла участие в чине освящения Святого Мира в Первопрестольном Святом Эчмиадзине.
Группа паломников во главе с духовным пастырем церкви Св. Григория Просветителя г. Ахалцихе, о. Гевондом Топашяном, в начале паломничества посетила церковь Пресвятой Богородицы в Одзуне, Лорийской области Армении, где о. Гевонд Топашян отслужил Божественную Литургию.
Другая группа верующих во главе с духовными пастырями о. Татевом Марукяном и старшим священником Егише Арутюняном после совершения молитвы в церкви Сурб Хач (Святого Креста) г. Ахалкалаки рано утром отправилась в путь по направлению к Кафедральному собору. Их первой остановкой стала церковь Святой Богородицы г. Гюмри, которая также известна как Церковь Семи Ран Пресвятой Богородицы. После этого группа паломников посетила Аричаванк и церковь Сурб Хач (Святого Креста) в Апаране.
А группа паломников из села Аракова под предводительством духовного пастыря о. Тадеоса Тер Мкртчяна сначала посетила Церковь Семи Ран Пресвятой Богородицы г. Гюмри, затем зажгла свечи в церкви Святого Степаноса с. Азатани, а после побывала в монастыре Хор Вирап.
Паломники и прихожане церкви Сурб Саргис Ниноцминда во главе с духовным пастырем о. Армашем Погосяном посетили церковь Св. Месропа Маштоца в Ошакане.
Паломничество армянских верующих из Тбилиси под руководством служителей Армянской Церкви о. Нарека Кущяна и о. Манука Зейналяна началось еще 26 сентября. В Армении паломники сначала посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд, где верующие почтили память святых мучеников Геноцида армян и с благословения духовного пастыря армян Марнеульского района Епархии ААЦ в Грузии, архимандрита Хорена Оганесяна, вознесли молитву, попросив ходатайства у святых мучеников Геноцида армян.
Процессия паломников в Доме культуры имени Комитаса г. Вагаршапат побывала на открытии выставки «Армянские художники Грузии в Святом Эчмиадзине», посвященной чину освящения Святого Мира, а также присутствовала на приеме в честь армянских паломников из Тбилиси, организованном мэром г. Вагаршапат Кареном Григоряном.
О ночлеге и приеме армянских паломников из Тбилиси в селе Лукашин Армавирского района Армении позаботился служитель Армянской церкви г. Тбилиси о. Манук Зейналян вместе с родственниками и односельчанами, при поддержке фирмы «Jazzve».
27 сентября 350 паломников из Тбилиси, разных районов и деревень Самцхе-Джавахети, г. Батуми и других населенных пунктов, в сопровождении своих духовных пастырей и с благословения главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрита Бабкена Салбияна, во главе с предводителем Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном, в Эчмиадзинском кафедральном соборе приняли участие в воскресной Божественной и Бессмертной Литургии, которую отслужил Католикос Всех Армян при участии духовных лиц, получив Святое Причастие.
Армянские паломники из Грузии во главе с предводителем Епархии присутствовали на званом обеде, который организовал заместитель мэра г. Вагаршапат Норик Мирзаханян.
Чин освящения Святого Мира, который согласно канонам Армянской Апостольской Святой Церкви проходит раз в семь лет и в этом году был посвящен 100-летию памяти канонизированных жертв Геноцида армян, совершил Его Святейшество Гарегин II, Католикос Всех Армян, Верховный Патриарх Армянской Апостольской Церкви. Президент Армении Серж Саргсян с супругой почтили церемонию своим присутствием. На торжественной церемонии присутствовали делегации из разных стран, в том числе и делегация Грузинской Православной Церкви. Среди гостей были депутаты парламента Грузии армянской национальности Руслан Погосян и Самвел Петросян, общественный деятель Самвел Агекян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян, руководители разных армянских организаций в Грузии, общинные деятели и множество верующих. Паломничество армян из Грузии в Первопрестольный Святой Эчмиадзин завершилось, оставив богатые впечатления от чина освящения Святого Мира, и дало духовный заряд.
Армянские верующие из Тбилиси выражают свою благодарность предводителю Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященству Епископу Вазгену Мирзаханяну, достопочтенным духовным отцам Мануку Зейналяну и Нареку Кущяну, мэру г. Вагаршапат Карену Григоряну, заместителю мэра г. Вагаршапат Норику Мирзаханяну, фирме «Jazzve» и другим благодетелям за проявленную инициативу, поддержку в организации и осуществлении паломничества.