Սոնա Վան. «Լիբրետո անապատի համար» գրքի շնորհանդես PDF Տպել Էլ.փոստ
2015 թվականի դեկտեմբերի 2-ին, Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կայացավ ճանաչված բանաստեղծուհի Սոնա Վանի՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Լիբրետո անապատի համար» գրքի շնորհանդեսը: Միջոցառմանը ներկա էր գրքի հեղինակը՝ մի քանի ժողովածուների հեղինակ, աշխարհի տարբեր լեզուներով թարգմանված ամերիկահայ բանաստեղծուհին:
Սոնա Վանը Վրաստանի գրականասեր հասարակայնության համար ճանաչված և սիրված անուն է, քանզի նրա ստեղծագործությունների մի քանի ժողովածուները բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանի, գրող Մաղվալա Գոնաշվիլիի, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարի բարձրարժեք թարգմանություններով ներկայացվել են վրացի ընթերցողին և արժանացել բարձր գնահատականի:
Ստեղծագործական երեկոն սկսվեց «Լիբրետո անապատի համար» գրքի հենքով ստեղծված կլիպի ցուցադրությամբ, որտեղ ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, ասմունքի վարպետ Սիլվա Յուզբաշյանի հոգեբուխ ձայնով հնչում է Դեր Զորի ճանապարհին զոհ դարձած երիտասարդ կնոջ ընդվզումն ու ցասումը մեկ ու կես միլիոն նահատակված հայերի համար:
Բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանն իր բանախոսությամբ անդրադարձ կատարեց Սոնա Վան տաղանդավոր բանաստեղծուհու ստեղծագործական ուղուն: Գեղեցիկ հայերենով, հուզական աշխարհով եւ կանացի նրբագեղությամբ համամարդկային գաղափարներ արտահայտող Սոնա Վանի պոեզիան հոգու այն ներթափանցումն է, որն ընթերցողին առնում է իր գիրկը, տեղափոխում դեպի աստվածայինն ու վեհը, դեպի գեղեցիկն ու հաղթականը, դեպի բարին ու շենշողը – ահա սա է Սոնա Վանի ստեղծագործական պաթոսը, բանաստեղծական խոսքի ուժը, որ արժևորեց Անահիտ Բոստանջյանն իր խոսքում:
Ստեղծագործական երեկոյին ներկա էր «Ոսկե ծիրան» փառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը: ճանաչված ռեժիսորը Սոնա Վանի պոեզիան անվանեց սեր, հոգու գեղեցկություն, մարդու մեծարում, որի միջոցով ընթերցողը հարստանում է, դառնում բանաստեղծուհու աստվածաշեն ու մարդաշեն չափածոյի երկնային գոյը:
Սոնա Վանը շնորհակալության խոսքեր ուղղեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդին, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավարությանն իր ստեղծագործական երեկոն կազմակերպելու համար, նաև իր հիացմունքն արտահայտեց «Մովսես Խորենացի» նախակրթարանից և Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կազմակերպված Գայանե Խաչատրյանի աշխատանքների ցուցահանդեսից:
Խոսելով «Լիբրետո անապատի համար» ժողովածուի և ահաբեկչությունների վտանգից մարդկանց մոտ առաջացած տագնապի շուրջ, նա այդ մահասարսուռ աղետը որակավորեց փակ ուղեղի և ստեղծագործելու ունակության կռիվ, կաղապարված հավատամք, որը կարելի է հաղթել միայն պոեզիայի և արվեստի միջոցով:
Ստեղծագործական երեկոյի ամփոփիչ խոսքում Վիրահայոց թեմի Քվեմո Քարթլիի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ հոգեշնորհ Տեր Խորեն վարդապետ Հովհաննիսյանը Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օրհնությունը և Սոնա Վանի ստեղծագործական երեկոն համեմատեց չափածո խոսքի միջոցով աշխարհընկալման քարոզչության հետ. Աստվածամայրը ողբում է Որդու կորուստը, Սոնա Վանն իր բանաստեղծություններում ընդվզում է պատերազմի և սպանությունների դեմ: Աստված ոչինչ չար չի ստեղծել և պատվիրել է մարդուն չսպանել: Սոնա Վանը կոչ է անում հետևել միայն բարու գաղափարին: Ահա սա է ճանաչված բանաստեղծուհու պոեզիայի միտքը:
Սոնա Վանի ստեղծագործություններից ընթերցեց բանաստեղծուհու հետ Թբիլիսի ժամանած գեղարվեստական խոսքի մեծավարպետ Սիլվա Յուզբաշյանը: Հնչեցին նաև բանաստեղծություններ նորերս Եվգենի Ռեյնի թարգմանությամբ հրատարակված Սոնա Վանի բանաստեղծությունների ռուսերեն ժողովածուից:

Сона Ван: презентация книги «Либретто для пустыни» PDF Печать E-mail
2 декабря 2015 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась презентация книги известной поэтессы Соны Ван «Либретто для пустыни», посвященной 100-летию Геноцида армян. На мероприятии присутствовала Сона Ван - автор нескольких сборников, американская поэтесса армянского происхождения, стихотворения которой переведены на разные языки мира.
В Грузии Сона Ван известна и любима читателями. Переводы нескольких сборников ее произведений, профессионально выполненных поэтессой и переводчицей Анаит Бостанджян, писателем Маквалой Гонашвили, поэтом и переводчиком Гиви Шахназари, были представлены грузинскому читателю и удостоились высокой оценки.
Творческий вечер начался с показа клипа, созданного на основе книги «Либретто для пустыни», где задушевный голос заслуженной артистки РА, мастера художественного чтения Сильвы Юзбашян, озвучил негодование и гнев погибшей на пути в Дер Зор молодой женщины по поводу полутора миллионов убитых армян.
В своем выступлении поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян затронула творческий путь талантливой поэтессы Соны Ван. Поэзия Соны Ван передает на красивом армянском языке эмоциональный мир, с женской грациозностью выражает общечеловеческие ценности, - это проникновенность души, которая захватывает читателя и уводит его к божественному и великому, к победе и прекрасному, к добру и свету – вот пафос творчества и сила поэтического слова Соны Ван, которые выделила Анаит Бостанджян.
На творческом вечере присутствовал основатель кинофестиваля «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян. Известный режиссер назвал поэзию Соны Ван любовью, красотой души, возвеличиванием человека, посредством которой читатель обогащается, становится небожителем созданной Богом и населенной людьми поэзии поэтессы.
Сона Ван поблагодарила предводителя Епархии ААЦ в Грузии, руководство центра «Айартун» за организацию ее творческого вечера, а также выразила свое восхищение Детским садом имени Св. Мовсеса Хоренаци и организованной в зале выставкой работ Гаянэ Хачатурян.
Говоря о сборнике «Либретто для пустыни» и тревоге у людей, вызванной опасностью терроризма, она оценила это ужасное бедствие как борьбу ограниченного ума и творческого таланта, сформированное кредо, которое можно победить лишь с помощью поэзии и искусства.
По завешении творческого вечера со словом выступил духовный пастырь региона Квемо Картли Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный архимандрит Хорен Оганесян. О. Хорен передал благословение предводителя Епархии ААЦ в Грузии и сравнил творческий вечер Соны Ван с проповедничеством мировосприятия посредством поэтического слова: Богородица оплакивает потерю Сына, Сона Ван в своих стихах выражает протест против войны и убийств. Господь не создал ничего злого и заповедал не убивать. Сона Ван призывает следовать лишь идее добра. Именно в этом состоит главная мысль ее поэзии.
Произведения Соны Ван прочла приехавшая вместе с поэтессой в Тбилиси мастер художественного чтения Сильва Юзбашян. Также прозвучали стихи из русского сборника стихотворений Соны Ван, недавно изданного в переводе Евгения Рейна.