«Ժամանակակից թբիլիսահայերի ֆոտոտարեգրություն» ցուցահանդեսը` «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի մարտի 20-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում բացվեց «Ագորա-Ջորջիա» հասարակական կազմակերպության «Ժամանակակից թբիլիսահայերի ֆոտո-տարեգրություն» նախագծով լուսանկարային աշխատանքների ցուցադրությունը: Թբիլիսահայերին ներկայացվեց ճանաչված ֆոտոնկարիչ Յուրի Ակուլյանի կողմից նկարահանված վերջին 15 տարում թբիլիսահայ համայնքային կյանքն արտացոլող 50 նկար: Ցուցադրված լուսանկարները արտացոլում են համայնքի հասարակական և մշակութային կյանքում ավանդ ունեցած անհատներին և իրադարձությունները: Ցուցահանդեսն իր ներկայությամբ պատվել էր Անդրկովկասի հռոմեական կաթոլիկ Եկեղեցու Առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Ջուզեպպե արքեպիսկոպոս Պազոտտոն:
Բացելով ցուցահանդեսը, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը ներկաներին շնորհավորեց Ծաղկազարդի Սուրբ տոնի առիթով, բարեմաղթելով առաջընթաց և նորանոր բարձունքների նվաճում : Նա գնահատանքի խոսքեր ուղղեց ֆոտո-նկարիչ Յուրի Ակուլյանին, ով մանրակրկիտ ուսումնասիրության արդյունքում հավաքագրել է 65 հազարի հասնող լուսանկար, ստեղծելով համայնքի պատմության վերջին երկու տասնամյակի փաստագրությունը:
Նախագծի հեղինակ Վիկտորյա Մաքսոևան կարևորեց թբիլիսյան հայերի ժամանակակից պատմության էջերը ցուցադրելով, հայ համանքի կյանքը համայն հայությանը ճանաչելի դարձնելու նպատակը: Բանախոսը շնորհակալության խոսքեր ուղղեց «Հորիզոն» Եվրոպական հիմնադրամին և «Կովկասյան տուն» մշակութային կապերի կենտրոնին նախագծի հովանավորության համար, արժևորեց կազմակերպության գործընկեր 2011-2014 թվականներին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանի ներդրումը նախագծի իրականացման գործում, որի արդյունքում ցուցահանդեսն առաջին անգամ ցուցադրվեց Երևանի «Թբիլիսո» ռեստորանային համալիրում և արժանացավ մեծ արձագանքի:
Ցուցահանդեսը տեսանելի է դարձնում համայնքային գործունեությունը, սակայն ընդամենը 50 նկարով ցույց տալ այն հսկայական աշխատանքը, որ ներկայումս ծավալում են Թբիլիսիի հայկական կառույցները ի դեմս պետական կառույցների, Հայոց Եկեղեցու, հասարակական բազում կազմակերպությունների, իհարկե անհնար է: Ուստի նման միջոցառումները, որոնք ժամանակ առ ժամանակ թբիլիսահայությանը ցույց կտան կատարվածը և ապագայի տեսլականը, պետք է դառնան շարունակական և ավելի լայնահուն- այս էր բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանի, լուսանկարիչ Ռուբեն Ռուխկյանի, լրագրող Սուսաննա Խաչատրյանի ելույթների հիմնական իմաստը:
Առաջարկություն արվեց սկզբնական փուլում «Հայարտուն» կենտրոնի, իսկ այնուհետև ողջ համայնքի տարեգրությունն արտացոլող ալբոմ կազմելու մասին:

Exhibition Entitled “Photo Chronicle of Contemporary Tbilisi Armenians” in the Hayartun Center PDF Print E-mail
11
On March 20, 2016, the Hayartun Center at the Armenian Diocese in Georgia hosted the opening of the exhibition entitled “Photo Chronicle of Contemporary Tbilisi Armenians”. The project was implemented by the Georgian “Agora-Georgia” NGO. The exhibition features 50 photos of famous photographer Yuri Akulyan, which tell about the life of Armenian community in Tbilisi over the past 15 years. The displayed photos tell about the life of Armenians in Georgia, their activities and how they became famous for their contribution. The head of the Apostolic Administration of the Caucasus, Bishop Giuseppe Pasotto, honored the event with his presence.
The Director of the Hayartun Center, Levon Chidilyan, gave opening remarks; he congratulated the attendees on the Feast of Palm Sunday, wishing success in all their endeavors. He highly appreciated the work of photographer Yuri Akulyan, whose thorough research resulted in 65 thousand pictures, thus creating a factual account of the Armenian community history over the last two decades.
Victoria Maksoeva, the author of the project, referred to the goal of the exhibition that is to share with all Armenians the life of Armenian community by displaying the pages of modern history of Armenians in Tbilisi. The speaker expressed her gratitude to the “Horizon” European Foundation and the “Centre for Cultural Relations – Caucasian House” for financial support, and also expressed her appreciation to the 2011-2014 Armenian Ambassador to Georgia Hovhannes Manukyan, the exhibition was on display for the first time in Yerevan (The “Tbiliso” Restaurant Complex) thanks to his support. The exhibition received a great response from visitors.
The exhibition showcases the community activities, but only 50 pictures, certainly, cannot depict the huge work undertaken by the Armenian state organizations, the Armenian Church and many NGOs in Tbilisi. Thus, similar events, which periodically will demonstrate to the Armenians in Tbilisi the work undertaken and goals for the future, should be held on regular basis and their format should become more comprehensive – poetess and translator Anahit Bostanjyan, photographer Ruben Rukhkyan, journalist Susana Khachaturyan noted in their speeches.
Suggestions were offered to create the album featuring the photo chronicle of the Hayartun Center at first and later of the whole community.