«Ժամանակակից թբիլիսահայերի ֆոտոտարեգրություն» ցուցահանդեսը` «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի մարտի 20-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում բացվեց «Ագորա-Ջորջիա» հասարակական կազմակերպության «Ժամանակակից թբիլիսահայերի ֆոտո-տարեգրություն» նախագծով լուսանկարային աշխատանքների ցուցադրությունը: Թբիլիսահայերին ներկայացվեց ճանաչված ֆոտոնկարիչ Յուրի Ակուլյանի կողմից նկարահանված վերջին 15 տարում թբիլիսահայ համայնքային կյանքն արտացոլող 50 նկար: Ցուցադրված լուսանկարները արտացոլում են համայնքի հասարակական և մշակութային կյանքում ավանդ ունեցած անհատներին և իրադարձությունները: Ցուցահանդեսն իր ներկայությամբ պատվել էր Անդրկովկասի հռոմեական կաթոլիկ Եկեղեցու Առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Ջուզեպպե արքեպիսկոպոս Պազոտտոն:
Բացելով ցուցահանդեսը, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը ներկաներին շնորհավորեց Ծաղկազարդի Սուրբ տոնի առիթով, բարեմաղթելով առաջընթաց և նորանոր բարձունքների նվաճում : Նա գնահատանքի խոսքեր ուղղեց ֆոտո-նկարիչ Յուրի Ակուլյանին, ով մանրակրկիտ ուսումնասիրության արդյունքում հավաքագրել է 65 հազարի հասնող լուսանկար, ստեղծելով համայնքի պատմության վերջին երկու տասնամյակի փաստագրությունը:
Նախագծի հեղինակ Վիկտորյա Մաքսոևան կարևորեց թբիլիսյան հայերի ժամանակակից պատմության էջերը ցուցադրելով, հայ համանքի կյանքը համայն հայությանը ճանաչելի դարձնելու նպատակը: Բանախոսը շնորհակալության խոսքեր ուղղեց «Հորիզոն» Եվրոպական հիմնադրամին և «Կովկասյան տուն» մշակութային կապերի կենտրոնին նախագծի հովանավորության համար, արժևորեց կազմակերպության գործընկեր 2011-2014 թվականներին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանի ներդրումը նախագծի իրականացման գործում, որի արդյունքում ցուցահանդեսն առաջին անգամ ցուցադրվեց Երևանի «Թբիլիսո» ռեստորանային համալիրում և արժանացավ մեծ արձագանքի:
Ցուցահանդեսը տեսանելի է դարձնում համայնքային գործունեությունը, սակայն ընդամենը 50 նկարով ցույց տալ այն հսկայական աշխատանքը, որ ներկայումս ծավալում են Թբիլիսիի հայկական կառույցները ի դեմս պետական կառույցների, Հայոց Եկեղեցու, հասարակական բազում կազմակերպությունների, իհարկե անհնար է: Ուստի նման միջոցառումները, որոնք ժամանակ առ ժամանակ թբիլիսահայությանը ցույց կտան կատարվածը և ապագայի տեսլականը, պետք է դառնան շարունակական և ավելի լայնահուն- այս էր բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանի, լուսանկարիչ Ռուբեն Ռուխկյանի, լրագրող Սուսաննա Խաչատրյանի ելույթների հիմնական իմաստը:
Առաջարկություն արվեց սկզբնական փուլում «Հայարտուն» կենտրոնի, իսկ այնուհետև ողջ համայնքի տարեգրությունն արտացոլող ալբոմ կազմելու մասին:

Выставка «Фотолетопись современных тбилисских армян» в центре «Айартун» PDF Печать E-mail
20 марта 2016 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии открылась выставка фотографических работ в рамках проекта «Фотолетопись современных тбилисских армян» общественной организации «Агора-Джорджия». Тбилисским армянам были представлены 50 авторских работ известного фотохудожника Юрия Акуляна, которые отражают жизнь армянской общины г. Тбилиси за последние 15 лет. Выставленные фотографии отображают личностей и события, которые повлияли на общественную и культурную жизнь общины. Почтил выставку своим присутствием Его Преосвященство Архиепископ Джузеппе Пазотто, апостольский администратор Римско-Католической Церкви в Закавказье.
Мероприятие открыл руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян, он поздравил присутствующих с Вербным Воскресеньем, пожелав успехов и покорения новых вершин. Он высоко оценил деятельность фотохудожника Юрия Акуляна, который в результате подробного исследования собрал до 65 тысяч фотографий, создав фактографию последних двух десятков лет из истории общины.
Автор проекта Виктория Максоева подчеркнула цель проекта – представляя страницы из современной истории тбилисских армян, познакомить всех армян с жизнью армянской общины. Докладчица поблагодарила Европейский фонд «Горизонт» и Центр культурных взаимосвязей «Кавказский дом» за финансирование проекта, а также выразила слова благодарности послу РА в Грузии в 2011-2014 гг. Ованесу Манукяну за поддержку в организации выставки, благодаря которому выставка впервые была продемонстрирована в ресторанном комплексе «Тбилисо» в Ереване и получила большой отклик.
Экспозиция делает наглядной деятельность общины, но показать лишь в 50 фотографиях ту огромную работу, которую в настоящее время проводят в Тбилиси армянские государственные организации, Армянская церковь и множество неправительственных организаций – конечно, невозможно. Поэтому подобные мероприятия, которые время от времени будут демонстрировать тбилисским армянам проделанную работу и показывать видение будущего, должны стать регулярными и более разносторонними – в своих выступлениях подчеркнули поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян, фотограф Рубен Рухкян, журналистка Сусанна Хачатурян.
Предложение создать альбом, отражающий фотолетопись вначале центра «Айартун», а после всей общины, было высказано в ходе мероприятия.