Հոգեհանգստյան արարողություններ զոհվածների հիշատակին PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի ապրիլի 10-ին, Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հայ-ադրբեջանական շփման գծում զոհված զինվորների հոգու խաղաղության համար: Արարողությանը ներկա էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ, համանքային գործիչներ, մտավորականներ, բազում հավատացյալներ:
Հավարտ Կիրակնօրյա Սուրբ Պատարագի, Վիրահայոց թեմի առաջնորդը դիմեց եկեղեցում հավաքված հավատացյալներին, անդրադարձ կատարելով վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական շփման գոտում զարգացած իրադարձություններին: Սրբազան Հայրը բարձր գնահատելով կողմերի միջև հաստատված զինադադարը, փառք տվեց Աստծուն, որ այսօր Արցախում խաղաղ է, դադարել է կրակակոծությունը: Թեմակալ առաջնորդը կարևորեց Վրաստանի իշխանությունների մոտեցումը հայ-ադրբեջանական դեպքերի զարգացմանը, բարձր գնահատեց երկրի ղեկավար մարմինների խաղաղասիրական դիրքորոշումը: Սրբազան Հայրը հավատացյալներին կոչ արեց պահպանել հավատարմությունը երկրի իշխանություններին և չտրվել սադրանքներին, այլ Վրաստանում ապրող ադրբեջանցիների և վրաց ժողովրդի հետ միասին շարունակել խաղաղ ու համերաշխ ապրել, համատեղ ընդգգրկվելով երկրի կառուցման գործին:
Անդրադառնալով զինադադարին, Սրբազանը կոչ արեց հավատացյալ ժողովրդին մշտապես աջակից լինել Մայր Հայրենիքին և Արցախին և միշտ կանգնել նրանց կողքին:
Այնուհետև կատարվեց գոհաբանական աղոթք խաղաղության համար:
Վերջում կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ՝ հարազատ երկրի անկախության պահպանման, ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի համար նահատակված զինվորականների հիշատակին:

Поминальные службы в память о погибших PDF Печать E-mail
10 апреля 2016 года, в Кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, состоялась заупокойная служба по воинам, погибшим на армяно- азербайджанской линии соприкосновения Нагорно Карабахской Республики. На службе присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии, деятели общины, представители интеллигенции и множество прихожан.
По завершении воскресной Божественной Литургии, предводитель Епархии ААЦ в Грузии обратился со словом ко множеству собравшихся верующих, затронув события, развернувшиеся на армяно-азербайджанской линии соприкосновения в последние дни. Владыка высоко оценил достижение перемирия между сторонами, восславил Господа, что в Арцахе сейчас мирно и перестрелка прекратилась. Предводитель Епархии подчеркнул подход властей Грузии к развитию событий в Нагорном Карабахе, высоко оценив миролюбивую позицию руководящих органов страны. Епископ призвал верующих оставаться преданными властям страны и не поддаваться на провокации, продолжить жить в мире и согласии с проживающими в Грузии азербайджанцами и грузинами, совместно строить будущее государства.
Владыка призвал верующий народ всегда поддерживать Армению и Арцах.
Затем прошел благодарственный молебен во имя мира.
В конце состоялась поминальная служба по воинам, погибшим за независимость своей страны и право народа на самоопределение.