Էջմիածինի նկարչուհիների «Վերածնունդ» ցուցահանդեսը «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի ապրիլի 21-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահի պատերը զարդարել էին Հայաստանի Հանրապետության Էջմիածին քաղաքի նկարչուհիներ Արևիկ Մկրտչյանի, Մանան Մուրադյանի և Գոհար Հարությունյանի կտավները: Շուրջ 3 տասնյակ գեղանկար աշխատանքների ցուցադրությունը «Վերածնունդ» խորագրով նախաձեռնել էր Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնը, Վիրահայոց թեմի և Էջմիածնի քաղաքապետարանի մշակույթի բաժնի աջակցությամբ, Վրաստանի հայ նկարիչների և Վրաստանի հայ կանանց »Շուշանիկ» միության գործընկերությամբ: Ցուցահանդեսն իրականացավ Վիրահայոց թեմի՝ Հայոց Ցեղասպանության սրբադասված նահատակների 101-րդ տարեդարձի հիշատակի միջոցառումների շրջանակում:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին, Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռուսլան Պողոսյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ Կարեն Մելիքյանը, Կարեն Պարունակյանը և Էլինա Մկրտչյանը, համայնքային գործիչներ, արվեստի աշխատողներ, հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Ցուցահանդեսը դարձավ թբիլիսահայության՝ Արցախյան քառօրյա պատերազմի մղձավանջից դուրս գալու, ստեղծագործական մտքով, հարուստ մշակույթով և ազգային միասնությամբ հաղթելու կամքի դրսևորում, որն այնպես ակնառու ցոլարձակվում էր ներկայացված կտավների վառ գույների գեղեցիկ համադրությամբ և ներկապնակի հարստությամբ արտահայտված պատկերներով:
Լևոն Չիդիլյանի, Կարեն Մելիքյանի, Սուսաննա Խաչատրյանի, Գիվի Շահնազարի, Թենգիզ Միկոյանցի, Գոհար Հակոբյանի, Ենոք Թադևոյանի ելույթներում միանշանակ հնչեց բարձր գնահատականը բազում ցուցահանդեսների և փառատոների մասնակից նկարչուհիների ստեղծագործական երևակայության, խիզախ ապրումների, յուրատեսակ արտահայտմանը, որը դարձել է հայոց հարուստ ազգային մշակույթի անբաժանելի մաս: Բանախոսները կարևորեցին միասնությամբ, սիրով ապրելու, բարին ու գեղեցիկը ստեղծելու հայ մարդու անկոտրում կամքն ու հաղթանակի նվաճումը:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, ամփոփելով միջոցառումը, արժևորեց Վրաստանի հայ նկարիչների միության արգասաբեր աշխատանքը, նրա նախագահ վաստակաշատ մանրանկարիչ Մերուժան Շահումյանի մեծ նվիրումով «Հայարտուն» կենտրոնում կազմակերպված հայ և վրացի, Թբիլիսիի և այլ երկրների նկարիչների այսօր արդեն 40-րդ ցուցահանդեսը: Սրբազան Հայրը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց Էջմիածնից ժամանած նկարչուհիներ Գոհար Հարությունյանին և Արևիկ Մկրտչյանին՝ գեղանկարչության հարուստ ավանդույթներ ունեցող Թբիլիսիում ցուցադրվելու և հանդիսատեսի բարձր գնահատականի արժանանալու համար, մաղթեց նորանոր հաջողություններ խիզախ ոգով, հայրենիքի սիրով մշակութային արժեքներ ստեղծելու գործում:
Իրենց աշխատանքների ցուցադրությունը կազմակերպելու և ջերմ ընդունելության համար սրտի խոսք ասացին ցուցահանդեսին ներկա Արևիկ Մկրտչյանը և Գոհար Հարությունյանը: Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև մայիս ամսվա կեսերը:

Exhibition of Works by Female Artists from Etchmiadzin Entitled “Renaissance” at the Hayartun Center PDF Print E-mail
DSC06309
On April 21, 2016, the walls of the Calouste Gulbenkian Hall of the Hayartun Center at the Armenian Diocese in Georgia were decorated with paintings of Arevik Mkrtchyan, Manan Muradyan and Gohar Harutyunyan, the female artists from Etchmiadzin, Republic of Armenia. Featuring 30 paintings, the exhibition entitled “Renaissance” was initiated by the Hayartun Center at the Armenian Diocese in Georgia, with the support of the Department of Cultural Affairs at the City Hall of Etchmiadzin and the Armenian Diocese in Georgia, in cooperation with the Union of Armenian Artists of Georgia and the Association of Armenian Women of Georgia “Shushanik”. The exhibition was organized in the frameworks of events of the Armenian Diocese in Georgia commemorating the Holy Martyrs and dedicated to the 101st Anniversary of the Armenian Genocide.
Georgian MP Ruslan Poghosyan, diplomats from the RA Embassy in Georgia, Karen Melikyan, Karen Parunakyan and Elina Mkrtchyan, community officials, artists and members of the public attended the opening ceremony.
The exhibition became the manifestation of the will of Armenians of Tbilisi to get out of the nightmare of the four-day war in Artsakh, to win by means of creative thought, rich culture and national unity that was so evidently depicted in beautiful combination of bright colors and rich palette of presented pictures.
Artistic imagination, daring emotions, originality of expression of the female artists - the participants of many exhibitions and festivals - which became an integral part of rich Armenian culture, were unanimously appreciated by Levon Chidilyan, Karen Melikyan, Susana Khachaturyan, Givi Shakhnazari, Tengiz Mikoyants, Gohar Hakobyan, Yenok Tadevosyan. The speakers emphasized the pursuit of victory and unbroken will of the Armenian man to live in love and unity, to do good and create beauty.
The Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, made closing remarks. He highlighted the fruitful work of the Union of Armenian Artists of Georgia, owing to dedicated work of the Union’s President, honored miniature painter Meruzhan Shahumyan, 40 exhibitions of Armenian and Georgian, Tbilisi and foreign artists have already been organized. The Primate extended words of appreciation to Gohar Harutyunyan and Arevik Mkrtchyan for displaying their works in Tbilisi, the city which has rich tradition in fine arts, and receiving a great response from visitors, wishing them every success in creation of cultural values with love for the motherland and brave spirit.
Arevik Mkrtchyan and Gohar Harutyunyan, who were in attendance of the event, extended their appreciation for the organization of the exhibition of their works and for the warm welcome. The exhibition will continue until mid-May.