Ջովաննի Վեփխվաձե – անհատական ցուցահանդես, գրքի շնորհանդես և հիշատակի երեկոն Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի հունիսի 3-ին ասեղ գցելու տեղ չկար Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում: Այստեղ էին հավաքվել տարբեր ազգի ու ազգության, տարբեր կրոնի ու հավատքի Թբիլիսիի արվեստասեր հասարակայնության  ներկայացուցիչները: Հին թիֆլիսյան գունեղ  կոլորիտն արտացոլող մեծավարպետ Ջովաննի Վեփխվաձեի հիշատակի երեկոն էր, որ ներառել էր  ճանաչված նկարչի ետմահու անհատական ցուցահանդեսը և  հուշագրությունների երրորդ գրքի շնորհանդեսը:
«Անցած տարիների ժամանակագրություն»- ահա այս խորագիրն էր կրում շուրջ 30 կտավ  ներկայացնող ցուցահանդեսը, որը հիմնականում  հեղինակի Թբիլիսիի նկատմամբ մեծ սիրո  արտահայտությունն էր, քաղաքի մոռացված բազմազգ տեսքի վերարտադրությունը: Դրանք քաղաքի տարբեր տեսարաններ, թաղամասեր, արհեստանոցներ, բակեր ներկայացնող այն կտավներն են, որոնք պահպանվել են կամ հին լուսանկարների, կամ տարեց թբիլիսեցիների հիշողության մեջ: Տաղանդաշատ  նկարչի աշխատանքները, որոնք փառահեղորեն զարդարել էին սրահի պատերը, հիացմունք  ու ափսոսանք էին առաջացնում անժամանակ կյանքից  հեռացած Թբիլիսիի իսկական քաղաքացու համար:
Ցուցահանդեսը Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ կազմակերպել էր նկարչի ընտանիքը:
Միջոցառմանը իր պատվաբեր ներկայությունն էր բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն և «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը բացելով ցուցահանդես ընդգծեց, որ թեև տաղանդաշատ նկարիչն իր կյանքի ընթացքում մասնակցել է բազում ցուցահանդեսների ինչպես երկրում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս, սակայն Ջովաննի Վեփխվաձեի առաջին անհատական ցուցահանդեսը կազմակերպվել է այս դահլիճում, նրա երկու  մենագրությունների շնորհանդեսները տեղի են ունեցել այս կենտրոնում: Ցավով նշեց, որ այս ցուցահանդեսը դարձավ ետմահու՝ առանց  ճանաչված նկարչի ներկայության և անկեղծ հումորախառն և սիրալիր խոսքի:
Վրաստանի հայ նկարիչների  միության նախագահ Իռեն Օհանջանովան, Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախագահ Ենոք Թադևոսյանը, արվեստագետ Ալեսյա Թավաձեն, լրագրող Նոնա Մոսեսովան, բանաստեղծուհի Մարինա Խոմելաձեն, Լևոն Օսիպովը, Իգոր Նագորնին և ուրիշներ, իրենց ելույթներում  անդրադարձ կատարեցին Ջովաննի Վեփխվաձեի   ստեղծագործական կյանքին,  արժևորեցին  նկարիչների ցեղի երրորդ սերունդը լինելու հանգամանքը, Թբիլիսիի մարող կոլորիտը պահպանելու և նկարների   միջոցով սերունդներին  փոխանցելու նրա նվիրումը:
Ջովաննին, բացի գույների միջոցով իր մտացածը արտահայտելու  մեծ ունակության, նաև գեղարվեստական գրչի մեծավարպետ էր: Նկարչի պատմությունները, որոնք նաև  հին Թբիլիսիի կյանքին շաղկապված իրողություններ են, մնացին թբիլիսեցիների հիշողության մեջ նրա   հուշագրությունների երեք գրքերի շնորհիվ, որից մեկը հրատարակվեց ետմահու:
Գնահատանքի և օրհնության խոսքով հանդես եկավ Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Բարու և սիրո մեծ զգացումով օժտված,  տաղանդաշատ Ջովաննին  արվեստասեր հասարակայնության հուշերում  կմնա իր անկրկնելի կտավներով, հիասքանչ մենագրություններով, հումորախառն խոսքով, իր ազնիվ ու համեստ բնավորությամբ, արվեստին նվիրված իր զավակներով: Թեև  Ջովաննին այսօր ֆիզիկապես  այստեղ չէ, սակայն  նրա հոգին այստեղ է, իր օրհնությունը բերելով ներկաներին, իր խոսքում ընդգծեց Սրբազան Հայրը:
Ցուցահանդեսի կազմակերպման,  հուշերի գրքի  շնորհանդեսի և  Ջովաննիին հիշելու համար երախտագիտության խոսք ասաց  նկարչի այրին՝ տիկին Մարինա Վեփխվաձեն:
Միջոցառման ընթացքում հնչեց Ջովաննի հումորախառն  խոսքի ձայնագրությունը, ցուցադրվեց  հատված  տաղանդաշատ նկարչին, գեղարվեստական խոսքի  մեծավարպետին, իսկական –մարդ քաղաքացուն  նվիրված վավերագրական ֆիլմից:

Джованни Вепхвадзе – вечер памяти в сопровождении персональной выставки и презентации книги Печать E-mail
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший
3 июня 2017 года в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии яблоку негде было упасть. Здесь собрались проживающие в Тбилиси представители разных наций и народностей,  различных религий и вероисповеданий, ценители искусства.  Вечер памяти великого мастера Джованни Вепхвадзе, изображавшего красочный колорит Старого Тбилиси, включал в себя посмертную персональную выставку известного художника и презентацию третьей книги мемуаров.
«Хроника прошлых лет» - под таким названиям состоялась выставка, где были представлены тридцать полотен. В них,  в основном, выражена большая любовь автора к Тбилиси и воспроизведен забытый облик многонационального города. Это полотна, изображающие разные виды, районы, мастерские и дворы города, которые сохранились либо на старых фотографиях, либо в памяти пожилых жителей Тбилиси. Работы талантливого художника, которыми пышно были украшены стены зала, вызывали восхищение и сожаление о безвременной кончине настоящего тбилисца.
Выставку организовала семья художника при содействии центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии.
Мероприятие почтил своим присутствием предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
Мероприятие открыл директор Отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии и руководитель Центра «Айартун» Левон Чидилян, он подчеркнул, что, хотя талантливый художник на протяжении своей жизни принял участие во многих выставках как в стране, так и за ее пределами, однако первая персональная выставка Джованни Вепхадзе была организована в этом зале, презентация его двух монографий состоялась в этом центре. Он с сожалением отметил, что эта выставка стала посмертной, в отсутствии известного художника и без его искренней, наполненной юмором и приветливой речи. Председатель Союза армянских художников Грузии Ирена Оганджанова, председатель Союза армянской интеллигенции Грузии Енок Тадевосян, деятель искусства Олеся Тавадзе, журналист Нонна Мосесова, поэтесса Марина Хомеладзе, Левон Осипов, Игорь Нагорный и другие, в своих выступлениях затронули творчество Джованни Вепхвадзе, подчеркнули одаренность представителя третьего поколения потомственных художников, его усилия сохранить и с помощью картин передать последующему поколению исчезающий колорит Тбилиси.
Помимо того, что Джованни обладал большим талантом выражать свои мысли с помощью красок, он еще был мастером художественного письма. Рассказы художника, которые представляют собой события связанные со Старым Тбилиси, остались в памяти жителей города благодаря трем книгам его мемуаров, одна из которых была издана посмертно.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии преподал свое благословение и выразил оценку. Наделенный большим чувством доброты и любви талантливый Джованни останется в памяти ценителей искусства благодаря своим неповторимым полотнам, великолепным монографиям, наполненной юмором речи, своей природной скромности и честности, посвятившим себя искусству его детям. И хотя сегодня Джованни нет с нами, его душа находится здесь, благославляя присутствующих, в своем выступлении подчеркнул Владыка.
Вдова художника, Марина Вепхвадзе, выразила благодарность за организацию выставки, презентацию книги мемуаров и чествование памяти Джованни.
В ходе мероприятия прозвучала запись с наполненой юмором речью Джованни, состоялся показ отрывка из документального фильма, посвященного талантливому художнику, мастеру художественного слова, настоящему человеку и гражданину.