«Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիները՝ երեկ և այսօր» - ցուցահանդես Վրաստանի մայրաքաղաքում PDF Տպել Էլ.փոստ
«Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիները՝ երեկ և այսօր» խորագրով ցուցահանդես բացվեց դեկտեմբերի մեկին Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում: Ցուցահանդեսը նվիրված էր հայ եկեղեցու հիմնադիր երկու առաքյալների՝ Սուրբ Թադեոսի և Բարդուղիմեոսի տոնին: Ցուցահանդեսի մտահղացումը պատկանում էր թբիլիսահայ անվանի նկարիչ վաղամեռիկ Վարուժան Խաչատրյանին (Ժան Խաչ): Միջոցառումը կազմակերպել էին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնը, Վրաստանի հայ նկարիչների միությունը և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային արխիվը՝ ՀՀ մշակույթի և Սփյուռքի նախարարությունների աջակցությամբ:
228282 296544110462408 999141031 n
Մինչև 1930 թվականը Թբիլիսիում գործել է 26 հայկական եկեղեցի, որոնց մի մասը ավերվել է խորհրդային իշխանության կողմից, իսկ մի մասն էլ 1990-ականներին վրացականացվել է և գործում է իբրև վրացական եկեղեցի: Ցուցահանդեսի գաղափարական հենքը մինչ 1990-ական թվականները Թբիլիսիում գործող, բայց ներկայումս խոնարհված, վրացականացված կամ չգործող եկեղեցիները կտավի վրա պատկերելն էր: Ցուցահադեսին մասնակցում էին ոչ միայն հայ, այլև վրացազգի ստեղծագոծողներ ինչպես Թբիլիսիից, այնպես էլ տարածաշրջաններից:
Միջոցառման պատվավոր հյուրերն էին Վրաստանի Պատրիարքության Սուրբ Անդրեյ Նախակոչի անվան վրացական համալսարանի ռեկտոր Սերգո Վարդոսանիձեն, Վրաստանի մուսուլմանական վարչության ղեկավար շեյխ Վագիֆ Ակպերովը: Ցուցահանդեսին ներկա էին բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վրաստանի նախագահի խորհրդական, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանի հայերի միության նախագահ Հենրիխ Մուրադյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագիտական կազմի ներկայացուցիչներ,հայ և այլազգի մտավորականներ, արվեստի աշխատողներ, սովորական քաղաքացիներ:
Բացելով ցուցահանդեսը, Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը նշեց, որ այս ցուցահանդեսին ցուցադրվել են 15 նկարիչների այն աշխատանքները, որտեղ պատկերված են պատմականորեն Թբիլիսիում եղած բոլոր 26 եկեղեցիները:
Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը հանգամանալից խոսեց Թբիլիսիի պատմականորեն հայկական եկեղեցիների մասին, որոնց մի մասը ցայսօր փլված ու կիսաքանդ է և շարունակում է մնալ բռնագրավված, չվերադարձվելով իր օրինական տիրոջը: Նա հիշատակեց ավերված վիճակում գտնվող Շամխորեցոց Սուրբ Աստվածածին (Կարմիր Ավետարան) և Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցիները և Սուրբ Նշան տաճարը, որի զանգակատունը փլվել է:
Վիրահայոց համայնքի և Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիների պատմությանն էր նվիրված պատմաբան Ենոք Թադևոսյանի ելույթը:
ՀՀ ազգային արխիվի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Ամատունի Վիրաբյանը ներկաներին իրազեկեց այն գիտական աշխատանքի մասին, որ ծավալել է ՀՀ ազգային արխիվը Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիների պատմական անցյալը վերհանելու և հանրությանը անաչառ ներկայացնելու ուղղությամբ: Նա ներկայացրեց նաև Երևանից ժամանած պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՀՀ կառավարության մշակութային կապերի վարչության պետ Սամվել Մուրադյանը, արխիվի փոխտնօրեն Սոնյա Միրզոյանը, գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու Գոհար Ավագյանը:
Այնուհետև ելույթ ունեցան Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի հանդուրժողականության կենտրոնի ղեկավար Բեքա Մինդիաշվիլին, հայտնի նկարիչ Ջիովաննի Վեփխվաձեն, հնագետ Սարգիս Դարչինյանը, ովքեր միանշանակ նշեցին, որ հարգանքը եկեղեցական հուշարձանների պահպանության հանդեպ յուրաքանչյուր քաղաքակիրթ և ժողովրդավարական պետության պարտականությունն է:
Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը օրհնության և գնահատանք բերեց կազմակերպիչներին, աջակիցներին, Հայաստանից ժամանած հյուրերին և գոհունակություն հայտնեց երջանկահիշատակ Ժան Խաչի բարի մտահղացումը իրականացնելու համար: «Ապրելով Վրաստանի հողի վրա, մենք պետք է մեր բարի խոսքն ասենք այս երկրի ժողովրդին և պետությանը, բայց պետք է նաև Վրաստանի իշխանություններից պահանջենք, որպեսզի նրանք ապահովեն խորհրդային ժամանակաշրջանում բռնագրավված և ներկայումս չգործող վեց տաճարների հարցի լուծումը: Այդ տաճարները, որոնցից հինգը գտնվում են Թբիլիսիում, իսկ մեկը՝ Ախալցիխեում, վերադարձվեն իրենց տերերին՝ դա է պատմական արդարության ձայնը, դա է Վիրահայոց Թեմի խնդրանքը»-, հավելեց Սրբազան Հայրը:
Թեմակալ Առաջնորդը երախտագիտություն հայտնեց հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանին Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիներին նվիրած շարքը երեք լեզուներով հրատարակելու համար:
Վերջում ցուցադրվեց շուրջ 150 սլայդ «Սուրբ Նորաշեն» եկեղեցու անցյալ և ներկա վիճակի տեսագրությամբ և ներկաներին բաժանվեց Սամվել Կարապետյանի «Սուրբ Նշան» գրքույկի հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն տարբերակները: Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի տասը:

The exhibition in the capital of Georgia - "Armenian Churches in Tbilisi yesterday and today" PDF Print E-mail
533484 296544290462390 1072767452 n
On the 1st of December 2012 at the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia in the Hall of Calouste Gulbenkian the exhibition named "Armenian Churches in Tbilisi yesterday and today" was opened. The exhibition was dedicated to the founders of the Armenian Church Apostles Bartholomew and Thaddeus. The idea of the exhibition belongs to prematurely deceased Varujhan Khachaturov (Jean Khach), a well known Armenian painter from Tbilisi. “Hayartun” Cultural Center at the Georgian-Armenian Diocese,
228282 296544110462408 999141031 n
the Union of Armenian Painters of Georgia and the National Archives of Armenia with the support of Ministry of Culture and Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia were the organizers of the event.
There were 26 Armenian churches in Tbilisi until 1930, one part of them was destroyed by the Soviet authorities and the other part in the 1990s’ became Georgian. The ideological basis of the exhibition is to represent Armenian churches in Tbilisi working until 1990s’, but nowadays destructed, not working or made Georgian. The paintings of Armenian and Georgian artists from Tbilisi and other regions participated in the exhibition.
Sergo Vardosanidze, professor and rector of the St. Andrew University at the Georgian Patriarchate, and sheikh Vagif Akperov, the leader of Muslims Department in Georgia, were the guests of honor at the exhibition. The event was attended by poet and translator Givi Shakhnazari, Van Baiburtian, Advisor to the President of Georgia and the editor of "Vrastan" ("Georgia"), Henry Muradyan, Chairman of the Union of Armenians in Georgia, representatives of Embassy of the Republic of Armenia to Georgia, intellectuals, artists and ordinary citizens.
At the beginning of the event Levon Chidilyan, Coordinator of the “Hayartun” Cultural Center, noted that the exhibition presented works of 15 artists that showed all of the 26 previously existing historic Armenian churches in Tbilisi.
Merujan Shaumyan, Chairman of the Union of Armenian Painters of Georgia, presented a detailed account about the history of the Armenian churches in Tbilisi; some of them are partially or completely destroyed, confiscated and not returned to rightful owner. He recalled Church of the Red Gospel and Saint Gevorg of Mughni Church being in ruins, and Church of the Holy Seal the belfry of which had collapsed.
The historian Yenok Tadevosyan represented the history of the Armenian community and Armenian churches in Tbilisi.
Director of the National Archives of Armenia Amatuni Virabyan spoke about the scientific work that archivists had to spend in order to restore the history of Armenian churches in Tbilisi. He also introduced a delegation from Yerevan that included Samvel Muradian, head of Cultural Relations of the Government of the Republic of Armenia, Sonya Mirzoyan, deputy director of the National Archives of Armenia, and researcher, Ph.D. in History Gohar Avakyan.
After that Beka Mindiashvili, the head of Georgian Public Defender's Office, famous artist Giovanni Vepkhvadze, and an archaeologist Sarkis Darchinyan said in their speech that respect for the protection of religious monuments is the responsibility of the government of every civilized and democratic state.
The leader of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan praised and blessed everyone who helped to materialize the idea of organizing the exhibition. According to the head of the Diocese, Armenians living in Georgia always praised the government and the people of Georgia. But we Armenians also have the right to demand from the Georgian authorities to provide a solution for the issue of six Armenian churches, confiscated during the Soviet period and inactive today. (Five of these temples are located in Tbilisi and one in Akhaltsikhe.)
The head of the Diocese thanked the connoisseur of monuments Samvel Karapetyan for publishing a series of booklets in three languages about Armenian churches in Tbilisi. At the end of the exhibition 150 slides about Church of the Holy Seal were shown and leaflets were distributed to the public.