«Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիները՝ երեկ և այսօր» - ցուցահանդես Վրաստանի մայրաքաղաքում PDF Տպել Էլ.փոստ
«Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիները՝ երեկ և այսօր» խորագրով ցուցահանդես բացվեց դեկտեմբերի մեկին Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում: Ցուցահանդեսը նվիրված էր հայ եկեղեցու հիմնադիր երկու առաքյալների՝ Սուրբ Թադեոսի և Բարդուղիմեոսի տոնին: Ցուցահանդեսի մտահղացումը պատկանում էր թբիլիսահայ անվանի նկարիչ վաղամեռիկ Վարուժան Խաչատրյանին (Ժան Խաչ): Միջոցառումը կազմակերպել էին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնը, Վրաստանի հայ նկարիչների միությունը և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային արխիվը՝ ՀՀ մշակույթի և Սփյուռքի նախարարությունների աջակցությամբ:
228282 296544110462408 999141031 n
Մինչև 1930 թվականը Թբիլիսիում գործել է 26 հայկական եկեղեցի, որոնց մի մասը ավերվել է խորհրդային իշխանության կողմից, իսկ մի մասն էլ 1990-ականներին վրացականացվել է և գործում է իբրև վրացական եկեղեցի: Ցուցահանդեսի գաղափարական հենքը մինչ 1990-ական թվականները Թբիլիսիում գործող, բայց ներկայումս խոնարհված, վրացականացված կամ չգործող եկեղեցիները կտավի վրա պատկերելն էր: Ցուցահադեսին մասնակցում էին ոչ միայն հայ, այլև վրացազգի ստեղծագոծողներ ինչպես Թբիլիսիից, այնպես էլ տարածաշրջաններից:
Միջոցառման պատվավոր հյուրերն էին Վրաստանի Պատրիարքության Սուրբ Անդրեյ Նախակոչի անվան վրացական համալսարանի ռեկտոր Սերգո Վարդոսանիձեն, Վրաստանի մուսուլմանական վարչության ղեկավար շեյխ Վագիֆ Ակպերովը: Ցուցահանդեսին ներկա էին բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վրաստանի նախագահի խորհրդական, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանի հայերի միության նախագահ Հենրիխ Մուրադյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագիտական կազմի ներկայացուցիչներ,հայ և այլազգի մտավորականներ, արվեստի աշխատողներ, սովորական քաղաքացիներ:
Բացելով ցուցահանդեսը, Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը նշեց, որ այս ցուցահանդեսին ցուցադրվել են 15 նկարիչների այն աշխատանքները, որտեղ պատկերված են պատմականորեն Թբիլիսիում եղած բոլոր 26 եկեղեցիները:
Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը հանգամանալից խոսեց Թբիլիսիի պատմականորեն հայկական եկեղեցիների մասին, որոնց մի մասը ցայսօր փլված ու կիսաքանդ է և շարունակում է մնալ բռնագրավված, չվերադարձվելով իր օրինական տիրոջը: Նա հիշատակեց ավերված վիճակում գտնվող Շամխորեցոց Սուրբ Աստվածածին (Կարմիր Ավետարան) և Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցիները և Սուրբ Նշան տաճարը, որի զանգակատունը փլվել է:
Վիրահայոց համայնքի և Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիների պատմությանն էր նվիրված պատմաբան Ենոք Թադևոսյանի ելույթը:
ՀՀ ազգային արխիվի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Ամատունի Վիրաբյանը ներկաներին իրազեկեց այն գիտական աշխատանքի մասին, որ ծավալել է ՀՀ ազգային արխիվը Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիների պատմական անցյալը վերհանելու և հանրությանը անաչառ ներկայացնելու ուղղությամբ: Նա ներկայացրեց նաև Երևանից ժամանած պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՀՀ կառավարության մշակութային կապերի վարչության պետ Սամվել Մուրադյանը, արխիվի փոխտնօրեն Սոնյա Միրզոյանը, գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու Գոհար Ավագյանը:
Այնուհետև ելույթ ունեցան Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի հանդուրժողականության կենտրոնի ղեկավար Բեքա Մինդիաշվիլին, հայտնի նկարիչ Ջիովաննի Վեփխվաձեն, հնագետ Սարգիս Դարչինյանը, ովքեր միանշանակ նշեցին, որ հարգանքը եկեղեցական հուշարձանների պահպանության հանդեպ յուրաքանչյուր քաղաքակիրթ և ժողովրդավարական պետության պարտականությունն է:
Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը օրհնության և գնահատանք բերեց կազմակերպիչներին, աջակիցներին, Հայաստանից ժամանած հյուրերին և գոհունակություն հայտնեց երջանկահիշատակ Ժան Խաչի բարի մտահղացումը իրականացնելու համար: «Ապրելով Վրաստանի հողի վրա, մենք պետք է մեր բարի խոսքն ասենք այս երկրի ժողովրդին և պետությանը, բայց պետք է նաև Վրաստանի իշխանություններից պահանջենք, որպեսզի նրանք ապահովեն խորհրդային ժամանակաշրջանում բռնագրավված և ներկայումս չգործող վեց տաճարների հարցի լուծումը: Այդ տաճարները, որոնցից հինգը գտնվում են Թբիլիսիում, իսկ մեկը՝ Ախալցիխեում, վերադարձվեն իրենց տերերին՝ դա է պատմական արդարության ձայնը, դա է Վիրահայոց Թեմի խնդրանքը»-, հավելեց Սրբազան Հայրը:
Թեմակալ Առաջնորդը երախտագիտություն հայտնեց հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանին Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիներին նվիրած շարքը երեք լեզուներով հրատարակելու համար:
Վերջում ցուցադրվեց շուրջ 150 սլայդ «Սուրբ Նորաշեն» եկեղեցու անցյալ և ներկա վիճակի տեսագրությամբ և ներկաներին բաժանվեց Սամվել Կարապետյանի «Սուրբ Նշան» գրքույկի հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն տարբերակները: Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի տասը:

Выставка в столице Грузии - «Армянские церкви Тбилиси вчера и сегодня» |
Первого декабря 2012 года в зале имени «Галуста Гюльбенкяна» Центра Армянской Культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии открылась выставка -«Армянские церкви Тбилиси вчера и сегодня». Выставка посвящена двум просветителям и основателям армянской церкви апостолам Фаддею и Варфоломею. Автор идеи проведения выставки - безвременно ушедший, известный тбилисский армянин, художник Варужан Хачатуров (Жан Хач). Организаторы данного мероприятия Центр Армянской Культуры «Айартун» Армянской Епархии Грузии,
Союз армянских художников Грузии, Национальный архив Республики Армения при поддержке Министерства культуры и Министерства диаспоры РА. До 1930 года в Тбилиси было 26 действующих армянских церквей, одна часть которых была уничтожена советской властью, а другая часть в 1990-ые гг. стала грузинской . Идеологическая основа выставки – желание изобразить действующие в Тбилиси до 1990-ых гг., но на сегодняшний день разрушенные, ставшие грузинскими или уже недействующие церкви. В выставке приняли участие полотна не только армянских, но и грузинских художников из Тбилиси и других регионов страны. Почетными гостями выставки были ректор университета Андрея Первозванного при Патриархии Грузии профессор Серго Вардосанидзе, глава Мусульманского департамента Грузии шейх Вагиф Акперов. На выставке присутствовали поэт-переводчик Гиви Шахназари, советник президента Грузии и редактор газеты «Врастан»(«Грузия») Ван Байбуртян, председатель Союза армян Грузии Генрих Мурадян, дипломатические представители Посольства республики Армения в Грузии, интеллектуалы, работники искусства, рядовые граждане. В начале мероприятия Левон Чидилян, координатор центра культуры «Айартун», отметил, что на выставке представлены работы 15 художников, где изображены все 26 исторически ранее действовавших армянских церквей Тбилиси. Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян подробно изложил историю армянских церквей Тбилиси, часть из которых частично или полностью разрушена и пребывает в конфискованном состоянии не возвращаясь законному владельцу. Он напомнил о находящихся в руинах Шамкорецоц Сурб Аствацацин или Кармир Аветаран(Храм Красного Евангелия), Храм Сурб Геворк Мугни, а также о Храме Сурб Ншан, колокольня которого рухнула. Речь историка Енока Тадевосяна была посвящена истории армянской общины и армянских церквей Тбилиси. Директор Национального архива Республики Армения Аматуни Вирабян поведал о той научной работе , которую пришлось провести работникам архива, чтобы воссоздать историю армянских церквей Тбилиси. Он также представил делегацию из Еревана, в состав которой входили: глава отдела культурных связей Правительства Республики Армения Самвел Мурадян, заместитель директора архива Соня Мирзоян, а также научный сотрудник, кандидат исторических наук Гоар Авакян. После выступили со словом главный эксперт Центра толерантности при Грузинском институте народного защитника Бека Миндиашвили, известный художник Вепхвадзе Джованни, археолог Саркис Дарчинян. Все они отметили, что уважение к охране церковных памятников является обязанностью правительства каждого цивилизованного и демократического государства. Глава Армянской Епархии Грузии , Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян высоко оценил и благословил всех, кто помог материализовать идею организации выставки.По словам главы Епархии, армянский народ, проживающий на грузинской земле, отзывается положительно о правительстве и народе Грузии. Но мы-армяне также вправе требовать от грузинских властей, чтобы они обеспечили решение вопроса шести армянских церквей, конфискованных в советское время и недействующих сегодня.(Пять из этих храмов находятся в Тбилиси , а один в Ахалцихе.) Глава Епархии поблагодарил знатока памятников архитектуры Самвела Карапетяна за публикацию серии буклетов на трех языках про армянские церкви Тбилиси. В конце выставки были показаны 150 слайдов о храме «Сурб Ншан» и розданы буклеты. |