Սբ. Գրիգոր Նարեկացու անվան կիրակնօրյա դպրոցի Ամանորյա և Սուրբ Ծննդյան տոնահանդեսը Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
704355 315385408578278 1506924855 o
Ամանորյա և Սուրբ Ծննդյան հանդիսությունների հերթական տոն դարձավ Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի Սբ. Գրիգոր Նարեկացու անվան կիրակնօրյա դպրոցի (ուսուցչուհի Թամարա Գաբոյան) Սուրբ Ծննդյան տոնին նվիրված հանդեսը, որը տեղի ունեցավ հունվարի 16-ին Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում: Ուրախալի է, որ տոնահանդեսին համատեղ ուժերով իրենց մասնակցությունն էին բերել նաև Ներսես Շնորհալիի անվան պատանեկան երգչախումբը (խմբավար՝ Մառա Աբուլյան), «Ջեյրան» (պարուսույց՝ Սվետլանա Երիցյան),
736558 315384598578359 547629557 o
«Անի» (պարուսույց Անգելինա Նազարյան-Քոչյան) և «Վանք» (պարուսույց Լիանա Կաշավանիձե) պարային համույթները և «Սուրբ Գևորգ» առաջնորդանիստ եկեղեցու պատանեկան երգչախումբը:
Տոնահանդեսը սկսվեց ««Հայր մեր» Տերունական աղոթքով և Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությամբ:
«Հայարտուն» կենտրոնի կրթական բաժնի պատասխանատու Եվգենյա Մարկոսյանը ներկաներին իրազեկեց Գրիգոր Նարեկացու անվան կիրակնօրյա դպրոցի մասին, տեղեկացնելով, որ ամեն շաբաթ օր 7-15 տարեկան հասակի տարբեր դպրոցների 120 աշակերտներ, քաղաքի տարբեր թաղամասերից հաճախում են «Հայարտուն» կենտրոն և Գրիգոր Նարեկացու անվան կիրակնօրյա դպրոցի 5 խմբերում սովորում են հայոց ոսկեղենիկ լեզուն և հայ ժողովրդի և Եկեղեցու պատմությունը: Կրթական բաժնի ղեկավարը հույս հայտնեց, որ կգա մի օր, երբ վիրահայոց համայնքը շաբաթօրյա և կիրակնօրյա դպրոցների կարիք չի ունենա և հայ երեխան կստանա հայեցի դաստիարակություն:
Այնուհետև սկսվեց Սուրբ Ծննդյան տոնահանդեսը, որը բացի ուրախ և տոնական լինելուց, նաև ճանաչողական-ուսուցողական բնույթ ուներ, քանզի գրական-երաժշտական մոնտաժի ժամանակ դրսևորվեցին Սուրբ Ծննդյան և Ամանորի տոնակատարության տարբեր դրվագները՝ սկսած Հիսուս Քրիստոսի ծննդից, Տոնածառից և Ձմեռ Պապից: Տպավորիչ էին կիրակնօրյա դպրոցի սաների հայերեն ճիշտ խոսքը, մենակատարների նազելի պարը, երգչախմբի վարպետ կատարումները:
Միջոցառման վերջում օրհնության և գնահատանքի խոսքով հանդես եկավ Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Բարձր գնահատելով կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցիչներ Թամարա Գաբոյանի և Գևորգ սարկավագ Անտոնյանի անձնվեր գործունեությունը, Սրբազան հայրը նրանց համեմատեց այն կամրջի հետ, որը հնարավորություն է տալիս իրենց մայրենիից կտրված այս սաներին վերադառնալ արմատներին, սովորել մայրենին, գիտենալ նրա հարստությունն ու զգալ հմայքը:
Սրբազան Հայրը իր գոհունակությունը հայտնեց Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի ողջ անձնակազմին   հայապահպան և ազգանվեր գործունեության համար:

Выступление воскресной школы имени Григора Нарекаци в честь праздников Святого Рождества и Нового года в центре культуры «Айартун» при Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии PDF Печать E-mail
704355 315385408578278 1506924855 o
16 января 2013 года выступление воскресной школы имени Григора Нарекаци (педагог Тамара Габоян) в честь праздников Святого Рождества и Нового года стало очередным праздником в зале имени «Галуста Гюльбенкяна» центра культуры «Айартун» при Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии. Было радостно, что в торжестве, объединив усилия, приняли участие юношеский хор имени Нерсеса Шнорали (руководитель Мара Абулян),
736558 315384598578359 547629557 o
танцевальные ансамбли «Джейран»(хореограф Светлана Еритян), «Ани»( хореограф Ангелина Назарян-Кочян) и «Ванк»(хореограф Лиана Кашаванидзе), а также ведущий церковный юношеский хор «Сурб Геворг».
Праздничное выступление началось с молитвы «Отче Наш» и слов благословения главы Армянской Епархии Грузии , Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна.
Евгения Маркосян, ответственная за образовательный отдел центра культуры «Айартун», представила присутствующим деятельность воскресной школы имени Григора Нарекаци и сообщила, что каждую субботу 120 учеников различных школ, возраста 7-15 лет, из разных районов города, посещают центр «Айартун». В 5 группах воскресной школы имени Григора Нарекаци учат армянский язык и историю армянского народа и Армянской Церкви. Руководитель образовательного отдела понадеялась, что придет тот день, когда армянская община Грузии не будет нуждаться в воскресных школах и армянские дети будут воспитаны в истинно армянском духе.
После этого началось представление в честь праздника Святого Рождества, которое принесло не только радость, но и имело когнитивный и воспитательный характер, потому что во время музыкально-литературного монтажа проявились различные фрагменты празднования Святого Рождества и Нового года, начиная с рождения Иисуса Христа, Новогодней елки и Деда Мороза. Впечатляющими были правильная армянская речь учеников воскресной школы, изящный танец солистов и мастерское выступление хора.
В конце мероприятия со словом благословения и похвалой выступил глава Армянской Епархии Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазгена Мирзаханян. Высоко оценив деятельность учителей воскресной школы Тамары Габоян и дьякона Геворга Антоняна, епископ Вазген Мирзаханян сравнил их с тем мостом, который дает возможность этим ученикам, оторванным от своих корней и родины, вернуться в родные места, узнать их богатство и ощутить очарование.
Епископ Вазген Мирзаханян также отметил , что он доволен работой всего коллектива центра культуры «Айартун» при Армянской Епархии в Грузии в деле сохранения армянской идентичности и укрепления национального духа.