Մարտի 17-ին լեփ-լեցուն էր Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան դահլիճը PDF Տպել Էլ.փոստ
887151 348219075294911 953038915 o
Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի ժողովրդական նվագարանների բաժնի Գևորգ Դաբաղյանի դուդուկի դասարանի ուսանող Արսեն Պետրոսյանը, արձագանքելով Վրաստանցի շնորհալի երգող Ռուբեն Ոսկանյանի մտահղացմանը, իր մասնակցությունն էր բերել սիրիահայերի օգնության բարեգործական գործողությանը և թբիլիսիում հանդես գալ մենահամերգով:
Ի տարբերություն Երևանի, սա Թբիլիսիում Արսեն Պետրոսյանի առաջին մենահամերգն էր, որի նպատակն էր ավանդը բարեգործական գործությանը և
577068 348220155294803 328796026 n
ծանոթությունն ու շփումը թբիլիսահայ հանդիսատեսի հետ:
Մենահամերգին իրենց մասնակցությունն էին բերել շնորհալի մեներգիչ Ռուբեն Ոսկանյանը, դուդուկահար Վանիկ Մկրտչյանը, երևանցի դհոլահար Գևորգ Ավետիսյանը, «Հայարտուն» կենտրոնի «Ջեյրան» պարային համույթը (պարուսույց Սվետլանա Երիցյան), մենապարուհի Լիանա Մարգարյանը, ասմունքող՝ թիվ 104 դպրոցի աշակերտուհի Լիզա Թորոսյանը, երեկոյի ընթացքում հնչեցին ազգային, ժողովրդական երգեր, անակնկալ էր, երբ հանդիսատեսի խնդրանքով կատարվեց Streingers ingnait ստեղծագործությունը դուդուկի մեկնաբանությամբ:
Երիտասարդ շնորհալի դուդուկահարին կայացած մենահամերգի կապակցությամբ շնորհավորեցին բանաստեղծ-թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանը և Վրաստանի հայ երաժիշտների միության նախագահ Արտեմ Կիրակոզովը:
Երեկոյին գեղեցիկ երանգ հաղորդեց համերգի վարող, «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանի խոսքն ու գեղեցիկ ասմունքը:

17 марта зал имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» Епархии ААПСЦ в Грузии был переполнен. Арсен Петросян, студент класса армянского дудука Геворга Дабагяна отдела народных инструментов Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, отозвавшись на идею талантливого певца Рубена Восканяна, принял участие в благотворительной акции в помощь армянам Сирии и выступил с сольным концертом в Тбилиси.
В отличие от Еревана, это был первый концерт Арсена Петросяна в Тбилиси, целью которого было внести вклад в благотворительную деятельность, а также познакомиться и пообщаться с армянскими зрителями, проживающими в Тбилиси. В сольном концерте также приняли участие талантливый певец Рубен Восканян, дудукист Вано Мкртчян, Ереванский музыкант Геворг Аветисян(дхол), действующий при центре культуры «Айартун» танцевальный ансамбль «Джейран» (хореограф Светлана Ерицян), солистка Лиана Маркарян, ученица №104 школы Лиза Торосян ( декламация), на вечере прозвучали национальные, народные песни, было особым сюрпризом, когда по просьбе зрителя на дудуке было исполнено произведение “Strangers in the Night”. Поэтесса, переводчица Анаит Бостанджян и председатель Союза армянских музыкантов Грузии Артем Киракозов поздравили молодого талантливого дудукиста по случаю состоявшегося сольного концерта. Особую прелесть вечеру придала речь и красивая декламация ведущего вечера, координатора центра культуры «Айартун», Левона Чидиляна. Пожертвования, внесенные зрителем, будут перечислены на банковский счет помощи армянам Сирии. |