Մարտի 17-ին լեփ-լեցուն էր Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան դահլիճը PDF Տպել Էլ.փոստ
887151 348219075294911 953038915 o
Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի ժողովրդական նվագարանների բաժնի Գևորգ Դաբաղյանի դուդուկի դասարանի ուսանող Արսեն Պետրոսյանը, արձագանքելով Վրաստանցի շնորհալի երգող Ռուբեն Ոսկանյանի մտահղացմանը, իր մասնակցությունն էր բերել սիրիահայերի օգնության բարեգործական գործողությանը և թբիլիսիում հանդես գալ մենահամերգով:
Ի տարբերություն Երևանի, սա Թբիլիսիում Արսեն Պետրոսյանի առաջին մենահամերգն էր, որի նպատակն էր ավանդը բարեգործական գործությանը և
577068 348220155294803 328796026 n
ծանոթությունն ու շփումը թբիլիսահայ հանդիսատեսի հետ:
Մենահամերգին իրենց մասնակցությունն էին բերել շնորհալի մեներգիչ Ռուբեն Ոսկանյանը, դուդուկահար Վանիկ Մկրտչյանը, երևանցի դհոլահար Գևորգ Ավետիսյանը, «Հայարտուն» կենտրոնի «Ջեյրան» պարային համույթը (պարուսույց Սվետլանա Երիցյան), մենապարուհի Լիանա Մարգարյանը, ասմունքող՝ թիվ 104 դպրոցի աշակերտուհի Լիզա Թորոսյանը, երեկոյի ընթացքում հնչեցին ազգային, ժողովրդական երգեր, անակնկալ էր, երբ հանդիսատեսի խնդրանքով կատարվեց Streingers ingnait ստեղծագործությունը դուդուկի մեկնաբանությամբ:
Երիտասարդ շնորհալի դուդուկահարին կայացած մենահամերգի կապակցությամբ շնորհավորեցին բանաստեղծ-թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանը և Վրաստանի հայ երաժիշտների միության նախագահ Արտեմ Կիրակոզովը:
Երեկոյին գեղեցիկ երանգ հաղորդեց համերգի վարող, «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանի խոսքն ու գեղեցիկ ասմունքը:

Concert of Armenian Duduk at the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia |
On 17March, 2013 the Hall of Calouste Gulbenkian at the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia was overcrowded. Arsen Petrosyan , who is a student at the Department of National Instruments of Yerevan State Conservatory after Komitas, in Gevorg Dabaghian class of Armenian duduk, responded to the idea of a talented singer Ruben Voskanyan and took part in the charity event to support the Armenians of Syria, and gave a solo concert in Tbilisi.
Talented singer Ruben Voskanyan, Armenian duduk player Vano Mkrtchyan, "Jeyran" Dance Ensemble (choreographer Svetlana Yeritsyan), which functions at the "Hayartun" Cultural Center, solo dancer Liana Markaryan, student of school № 104 Lisa Torosyan with recitation took part in the solo concert. National and folk songs sounded during the evening, it was a special surprise when at the request of the audience the piece “Strangers in the Night” was performed on Armenian duduk. |