Ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճած Դավիթ Սաֆարյանը այցելեց Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոն Մարտի 21-ի առավոտյան, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոն այցելեցին այս օրերին Թբիլիսիում ընթացող ազատ և հունա-հռոմեական ըմբշամարտից Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցող ՀՀ մարզիկների պատվիրակությունը: Հյուրերի շրջանում էին ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճած Դավիթ Սաֆարյանը, նրա մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը, ՀՀ հանրային հեռուստատեսության մարզական հաղորդումների մեկնաբան Կարեն Գիլոյանը:
Ոսկե մեդալակիր մարզիկին և նրան ուղեկցողներին դիմավորեցին Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հայրերը, «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակիցները, հայ մարզասերները, ինչպես նաև Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակում հավաքված Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Սուրբ Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի սաները: Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի օրհնությունը ստանալուց հետո, հյուրերը կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանի ուղեկցությամբ, դիտեցին «Հայարտուն» կենտրոնը: Այնուհետև կայացավ կարճատև զրույց Վիրահայոց թեմի և «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակիցների շրջանում: Մեծ էր հետաքրքրությունը մրցույթի առաջին օրն ևեթ, մարտի 19-ին, կայացած մրցամարտում ազատ ըմբշամարտի ոճով 66 կիլոգրամ քաշային կարգով թուրք Յակուբ Գոռին հաղթած և Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճած Դավիթ Սաֆարյանի մարզական կյանքի, նրա աշխատասիրության և վարժությունների մասին հյուրերի պատմածների նկատմամբ: Թբիլիսահայ ճանաչված գեղանկարիչ Թենգիզ Միկոյանցը ոսկեմեդալակիր Դավիթ Սաֆարյանին նվիրեց Թբիլիսիի պատկերով իր կտավը: «Հայարտուն» կենտրոնից ստացած վառ տպավորություններով և նորանոր հաղթանակեր նվաճելու հայրենակիցների բարեմաղթանքներով հյուրերը թողեցին«Հայարտուն»կենտրոնը:

Центр культуры «Айартун» посетил чемпион Европы по вольной борьбе Давид Сафарян PDF Печать E-mail
Утром 21 марта , центр культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии посетила делегация спортсменов из РА, участников проходившего в эти дни в Тбилиси чемпионата Европы по вольной и греко-римской борьбе. В числе гостей был также чемпион Европы по вольной борьбе Давид Сафарян, его тренер Араик Багдадян, спортивный комментатор Общественного телевизионного вещания РА Карен Гилоян. Золотого медалиста и сопровождающих его людей встретили духовные отцы церкви Сурб Эчмиадзин , сотрудники центра культуры «Айартун», а также собравшиеся во дворе церкви Сурб Эчмиадзин ученики детского сада имени Мовсеса Хоренаци центра культуры «Айартун».
7jeul5tc
После получения благословения от Духовного пастыря церкви Сурб Эчмиадзин Манука Зейналяна, гости в сопровождении координатора центра культуры «Айартун» Левона Чидиляна посетили центр «Айартун». Затем состоялась непродолжительная беседа в кругу сотрудников Епархии ААЦ Грузии и центра культуры «Айартун». Все с большим интересом слушали рассказ гостей о спортивной жизни, трудолюбии и тренировках чемпиона Европы Давида Сафаряна, который 19 марта, в первый же день соревнований, в весовой категории 66 кг победил турка Якуба Гора в чемпионате по вольной борьбе.
Известный армянский художник города Тбилиси Тенгиз Микоянц подарил золотому медалисту Давиду Сафаряну свою картину с изображением города Тбилиси.
Гости покинули центр «Айартун» унося с собой яркие впечатления и пожелания новых побед от соотечественников.