Ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճած Դավիթ Սաֆարյանը այցելեց Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոն Մարտի 21-ի առավոտյան, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոն այցելեցին այս օրերին Թբիլիսիում ընթացող ազատ և հունա-հռոմեական ըմբշամարտից Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցող ՀՀ մարզիկների պատվիրակությունը: Հյուրերի շրջանում էին ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճած Դավիթ Սաֆարյանը, նրա մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը, ՀՀ հանրային հեռուստատեսության մարզական հաղորդումների մեկնաբան Կարեն Գիլոյանը:
Ոսկե մեդալակիր մարզիկին և նրան ուղեկցողներին դիմավորեցին Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հայրերը, «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակիցները, հայ մարզասերները, ինչպես նաև Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակում հավաքված Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Սուրբ Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի սաները: Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի օրհնությունը ստանալուց հետո, հյուրերը կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանի ուղեկցությամբ, դիտեցին «Հայարտուն» կենտրոնը: Այնուհետև կայացավ կարճատև զրույց Վիրահայոց թեմի և «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակիցների շրջանում: Մեծ էր հետաքրքրությունը մրցույթի առաջին օրն ևեթ, մարտի 19-ին, կայացած մրցամարտում ազատ ըմբշամարտի ոճով 66 կիլոգրամ քաշային կարգով թուրք Յակուբ Գոռին հաղթած և Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճած Դավիթ Սաֆարյանի մարզական կյանքի, նրա աշխատասիրության և վարժությունների մասին հյուրերի պատմածների նկատմամբ: Թբիլիսահայ ճանաչված գեղանկարիչ Թենգիզ Միկոյանցը ոսկեմեդալակիր Դավիթ Սաֆարյանին նվիրեց Թբիլիսիի պատկերով իր կտավը: «Հայարտուն» կենտրոնից ստացած վառ տպավորություններով և նորանոր հաղթանակեր նվաճելու հայրենակիցների բարեմաղթանքներով հյուրերը թողեցին«Հայարտուն»կենտրոնը:

In the morning of March 21, a delegation of athletes from the Republic of Armenia, participants of held these days in Tbilisi the European Championship in Freestyle and Greco-Roman wrestling, visited the “Hayartun” Cultural Centre of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia. European champion in freestyle wrestling David Safaryan, his coach Araik Baghdadyan, and sportscaster on RA Public broadcasting Karen Giloyan were among the guests. Holy fathers of Surb Etchmiadzin Church in Tbilisi, “Hayartun” Cultural Centre staff and the students of kindergarten named after Movses Khorenatsi, functioning at the “Hayartun”Cultural Centre, who were gathered in the churchyard of Surb Etchmiadzin Church, met the delegation.
After receiving the blessing from Spiritual shepherd in Surb Echmiadzin Church Ter-Manuk Zeinalayan, guests accompanied by Levon Chidilyan, the Coordinator of the “Hayartun” Cultural Center, visited the center. Then a short duration discussion with the staff members of the “Hayartun” Cultural Center and the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia was held. Everybody with great interest listened to the story of the guests about the sport life, hard work and workouts of European champion David Safarian, a 66 kg weight class freestyle wrestler, who on 19th of March, on the first day of competition, defeated Gor Jakub of Turkey and won the gold medal of the European championship. Tengiz Mikoyants, the Armenian famous artist living in Tbilisi, handed his painting of Tbilisi to the gold medal winner David Safaryan. |