Երևանի Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի և Թբիլիսիի թիվ 98 հանրային դպրոցի միջև հաստատված բարեկամությունը և համագործակցությունը արդեն մի քանի տարվա պատմություն ունի: ՀՀ կրթության նախարարության հավանությանն արժանացած «Հայաստան-Վրաստան. հանրակրթական կամուրջներ» համագործակցության ծրագրի շրջանակներում, այս օրերին Թբիլիսիի թիվ 98 դպրոցում հյուրընկալվում են Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի սաներն իրենց ուսուցիչների և տնօրենի հետ:
Երևանցի հյուրերը մարտի 27-ին այցելեցին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոն: Հանդիպմանը ներկա էին Վրաստանի նախագահի խորհրդական, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության առաջին խորհրդական Լևոն Թորգոմյանը, Երևանի Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը, Թբիլիսիի թիվ 98 հանրային դպրոցի տնօրեն Գիորգի Մոմցեմլիձեն, Թբիլիսիի քաղաքապետարանի Սոլիկո Վիրսալաձեի անվան թիվ 1 նկարչական արվեստի դպրոցի տնօրեն Քեթևան Բարիաբաշվիլին, թբիլիսեցի և երևանցի դպրոցականներ: Աշոտ Բլեյանը հավաքվածներին ներկայացրեց Սեբաստացի կրթահամալիրի գործունեությունը, այն նախագծերը, որ իրականացվում են Թբիլիսիի թիվ 98 դպրոցի հետ համատեղ, պատմեց առաջիկայում իրականացվող ծրագրերի ու պլանների մասին: Կրթահամալիրի տնօրենը առանձնահատուկ խոսեց վրացերենի ուսուցման դրվածքի մասին, որը եվրոպական լեզուների շարքում որպես երրորդ օտար լեզու ընտրում են իր ղեկավարած կրթօջախի սովորողները: Օրինակ հանդիսացավ Մեղրիից Երևան տեղափոխված Շահանե Խաչիկյանը, ով վրացերենով պատմեց թբիլիսյան անմոռանալի օրերի մասին և կատարեց վրացերեն երգ: Այնուհետև բանախոսները արժևորեցին բարեկամության այն կամուրջները, որոնք կառուցվում են այս երկու կրթօջախների սաների համատեղ միջոցառումներով, փոխադարձ այցելություններով և բարեկամությամբ: Թբիլիսիի քաղաքապետարանի Սոլիկո Վիրսալաձեի անվան թիվ 1 նկարչական արվեստի դպրոցի տնօրեն Քեթևան Բարիաբաշվիլին, ողջունելով երկու դպրոցների բարեկամական համագործակցությունը, ցանկություն հայտնեց Երևանի Սեբաստացի կրթահամալիրի օրինակով իրենց դպրոցում ևս ներդնել հայերենի ուսումնասիրության նորույթը: Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը օրհնության իր խոսքում անդրադարձ կատարեց քրիստոնյա այս հնագույն ազգերի հարուստ մշակույթի և դարավոր բարեկամության վրա: Նա իր աջակցությունն ու օգնությունը խոստացավ Ս.Վիրսալաձեի անվան դպրոցի ղեկավարությանը հայերենի ուսուցում ներդնելու գործում: Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի սաները ներկայացրեցին տեսանյութ և կատարեցին էտյուդներ: Երևանցի հյուրերին իրենց գեղեցիկ երգը նվիրեցին մենակատարներ Աննա Պողոսովան և Հենրիխ Պետրոսյանը:

532933 353302811453204 42577452 n
Friendship and cooperation, which are established between “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex in Yerevan and Tbilisi Public School № 98, have lasted for several years. The Republic of Armenia Ministry of Education in the framework of the cooperation project approved the program "Armenia-Georgia: Educational Bridges", and in these days the students of “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex together with the teachers and the principal visited Tbilisi School № 98.
On 27 March guests from Yerevan visited the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia. Van Baiburtian, Advisor to the President of Georgia and the editor of "Vrastan" ("Georgia"), Adviser of Armenian Embassy to Georgia Levon Torgomyan, the principal of “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex Ashot Bleyan, the principal of Tbilisi Public School № 98 Giorgi Momtsemlidze, the principal of Tbilisi Municipal Art School № 1 named after Soliko Virsaladze Ketevan Barnabishvili, Tbilisi and Yerevan schoolchildren attended the meeting.
Ashot Bleyan presented to the audience the activities of “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex, those projects that are undertaken in conjunction with Tbilisi Public School № 98, and told about the projects and plans for the future. The principal of the Educational Complex especially highlighted methodology of the Georgian language studying, which is elected by students as the third foreign language among other European languages. As an example, Shagane Megryan , who had moved from Megri to Yerevan, told in Georgian about the unforgettable days spent in Tbilisi and sang a Georgian song.
Then the speakers appreciated the friendship bridges, which are built through joint activities, exchange visits and friendship between students of these schools.
The principal of Tbilisi Municipal Art School № 1 named after Soliko Virsaladze Ketevan Barnabishvili welcomed the friendly cooperation between the two schools, and expressed a desire to introduce innovative studies of the Armenian language at her school, following the example of “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex.
The Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan blessed the audience and underlined the cultural richness and centuries-old friendship of these ancient Christian nations. He promised to support and assist the administration of S. Virsaladze School in the implementation of the Armenian language studies.
The students of “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex introduced a video and presented etudes. Singers Anna Pogosova and Genrikh Petrosyan showed wonderful performance for the guests from Yerevan.