Երևանի Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի և Թբիլիսիի թիվ 98 հանրային դպրոցի միջև հաստատված բարեկամությունը և համագործակցությունը արդեն մի քանի տարվա պատմություն ունի: ՀՀ կրթության նախարարության հավանությանն արժանացած «Հայաստան-Վրաստան. հանրակրթական կամուրջներ» համագործակցության ծրագրի շրջանակներում, այս օրերին Թբիլիսիի թիվ 98 դպրոցում հյուրընկալվում են Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի սաներն իրենց ուսուցիչների և տնօրենի հետ:
Երևանցի հյուրերը մարտի 27-ին այցելեցին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոն: Հանդիպմանը ներկա էին Վրաստանի նախագահի խորհրդական, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության առաջին խորհրդական Լևոն Թորգոմյանը, Երևանի Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը, Թբիլիսիի թիվ 98 հանրային դպրոցի տնօրեն Գիորգի Մոմցեմլիձեն, Թբիլիսիի քաղաքապետարանի Սոլիկո Վիրսալաձեի անվան թիվ 1 նկարչական արվեստի դպրոցի տնօրեն Քեթևան Բարիաբաշվիլին, թբիլիսեցի և երևանցի դպրոցականներ: Աշոտ Բլեյանը հավաքվածներին ներկայացրեց Սեբաստացի կրթահամալիրի գործունեությունը, այն նախագծերը, որ իրականացվում են Թբիլիսիի թիվ 98 դպրոցի հետ համատեղ, պատմեց առաջիկայում իրականացվող ծրագրերի ու պլանների մասին: Կրթահամալիրի տնօրենը առանձնահատուկ խոսեց վրացերենի ուսուցման դրվածքի մասին, որը եվրոպական լեզուների շարքում որպես երրորդ օտար լեզու ընտրում են իր ղեկավարած կրթօջախի սովորողները: Օրինակ հանդիսացավ Մեղրիից Երևան տեղափոխված Շահանե Խաչիկյանը, ով վրացերենով պատմեց թբիլիսյան անմոռանալի օրերի մասին և կատարեց վրացերեն երգ: Այնուհետև բանախոսները արժևորեցին բարեկամության այն կամուրջները, որոնք կառուցվում են այս երկու կրթօջախների սաների համատեղ միջոցառումներով, փոխադարձ այցելություններով և բարեկամությամբ: Թբիլիսիի քաղաքապետարանի Սոլիկո Վիրսալաձեի անվան թիվ 1 նկարչական արվեստի դպրոցի տնօրեն Քեթևան Բարիաբաշվիլին, ողջունելով երկու դպրոցների բարեկամական համագործակցությունը, ցանկություն հայտնեց Երևանի Սեբաստացի կրթահամալիրի օրինակով իրենց դպրոցում ևս ներդնել հայերենի ուսումնասիրության նորույթը: Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը օրհնության իր խոսքում անդրադարձ կատարեց քրիստոնյա այս հնագույն ազգերի հարուստ մշակույթի և դարավոր բարեկամության վրա: Նա իր աջակցությունն ու օգնությունը խոստացավ Ս.Վիրսալաձեի անվան դպրոցի ղեկավարությանը հայերենի ուսուցում ներդնելու գործում: Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի սաները ներկայացրեցին տեսանյութ և կատարեցին էտյուդներ: Երևանցի հյուրերին իրենց գեղեցիկ երգը նվիրեցին մենակատարներ Աննա Պողոսովան և Հենրիխ Պետրոսյանը:

Дружба и сотрудничество, которые утвердились между образовательным комплексом имени Мхитара Себастаци города Еревана и публичной школой № 98 города Тбилиси, длятся уже несколько лет. Министерство образования РА в рамках проекта сотрудничества одобрило программу «Армения –Грузия: образовательные мосты», и в эти дни ученики образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци вместе с учителями и директором гостили в школе № 98 города Тбилиси.
27 марта гости из Еревана посетили центр культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии. На встрече присутствовали советник президента Грузии и редактор газеты «Врастан»(«Грузия») Ван Байбуртян, советник посольства РА в Грузии Левон Торгомян, директор образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци Ашот Блеян, директор публичной школой № 98 города Тбилиси Георгий Момцемлидзе, директор Тбилисской муниципальной художественной школы № 1 имени Солико Вирсаладзе Кетеван Бариабашвили, тбилисские и ереванские школьники. Ашот Блеян представил собравшимся деятельность образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци, те проекты, которые осуществляются совместно со школой № 98 города Тбилиси, поделился проектами и планами на будущее. Директор образовательного комплекса в особенности выделил методику изучения грузинского языка, который в числе европейских языков избирается по желанию учащихся, как третий иностранный язык. В качестве примера выступила переехавшая из Мегри в Ереван Шагане Хачикян, которая на грузинском языке рассказала о незабываемых днях, проведенных в городе Тбилиси, и исполнила грузинскую песню. Затем выступающие оценили те мосты дружбы, которые строятся благодаря совместным мероприятиям, взаимным визитам и дружбе между учениками этих школ. Директор Тбилисской муниципальной художественной школы № 1 имени Солико Вирсаладзе Кетеван Бариабашвили, приветствуя дружественное сотрудничество между двумя школами, на примере образовательного комплекса имени Себастаци изъявила желание внедрить новшество изучения армянского языка в своей школе. Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян в своем слове благословения затронул богатство культуры и многовековую дружбу этих древних христианских народов. Он пообещал свою поддержку и помощь руководству школы имени С. Вирсаладзе в деле внедрения изучения армянского языка. Ученики образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци показали видео и представили этюды. Исполнители Анна Погосова и Генрих Петросян подарили замечательные песни гостям из Еревана.