Հունիսի մեկին Նինոծմինդայի շրջանի Սաթխա գյուղում հանդիսավորությամբ նշվեց Սաթխայի հերոսամարտի 95-րդ տարեդարձը: 1917 թ-ի դեկտեմբերի 5-ին` Թուրքիայի հետ զինադադարի պայմանագիր կնքելուց հետո, ռուսական զորքերը սկսել են հեռանալ ռազմաճակատից` Նինոծմինդա շրջանից, իսկ հայերն ու վրացիները մնացել են մենակ` թուրքական հզոր բանակի դեմ, որը որոշ ժամանակ անց հարձակում է գործել` նպատակ ունենալով նվաճել ամբողջ Անդրկովկասը:
Հենց այս հարձակումը կանխել են Սանթխայի, Ախալքալաքի, ողջ Ջավախքի հայերը, որոնց միացել են նաև տեղի վրացիները, և Սաթխայում մի քանի անգամ թշնամուն պարտության մատնելուց հետո, թուրք հրոսակներին ստիպել են հեռանալ տարածաշրջանից: Հունիսի 1-ը պաշտպանների տված վերջին ճակատամարտի օրն է: Այդ օրվան նվիրված միջոցառումը, որ հաստատվել է Վրաստանի անկախության տարիներին, 2003 թվականին հիմնադրել է Սանոսյան ընտանիքը՝ Արամ Սանոսյանի գլխավորությամբ: Ավանդական դարձած տոնական օրը կրկին բազմամարդ էր Սաթխայի հերոսամարտի հուշարձանի մոտ: Հավաքվել էին ինչպես Սաթխայի, այնպես էլ հարակից գյուղերի բնակիչներ, հյուրեր Թբիլիսիից և Վրաստանի այլ վայրերից: Միջոցառմանը իրենց ներկայությունն էին բերել Հայաստանից ժամանած հյուրերը: Հանդիսությանը ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ, Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի շրջանային վարչությունների, Ժողովրդական ժողովների ղեկավարներ, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ, այլ պաշտոնյաներ: Միջոցառումն սկսվեց գյուղի «Սուրբ Մեծն Ներսես» եկեղեցում հոգեհանգստյան արարողությամբ, որը հանդիսապետեց Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, մասնակցությամբ փոխառաջնորդ Տեր Բաբգէն աբեղա Սալբիյանի: Ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ զետեղվեցին հերոսամարտի հուշարձանի պատվանդանին, որից հետո սկսվեց տոնական հանդիսությունը: Այն վարում էր Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը: Խոսքով հանդես եկան պատմական գիտությունների թեկնածու Արտյուշա Սանոսյանը, արվեստի և մշակույթի գործիչներ, հյուրեր: Միջոցառման գեղարվեստական մասը ապահովել էին Նինոծմինդայի և Ախալքալաքի մշակույթի բաժինները՝ երգի-պարի խմբերի մասնակցությամբ: Հանդիսության ավարտին օրհնության խոսքով հանդես եկավ Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Նա շնորհավորեց տոնը, բարձր գնահատեց Սանոսյան ընտանիքի ազգանվեր աշխատանքը և ոգեկոչեց նահատակների հիշատակը: Միջոցառման ընթացքում կազմակերպվել էին ձիարշավի, շախմատի մրցումներ, սպորտային այլ խաղեր: Հանդիսության ավարտին տեղի ունեցավ մատաղի օրհնություն և հյուրասիրություն:

В Джавахке отметили 95-ую годовщину героического сопротивления в селе Сатха PDF Печать E-mail
Первого июня в селе Сатха района Ниноцминда торжественно отметили 95-ую годовщину героического сопротивления в селе Сатха.
5 декабря 1917 года, после заключения перемирия с Турцией, русские войска начали отступать с линии фронта – района Ниноцминда, а армяне и грузины остались одни перед лицом сильного турецкого войска, которое через некоторое время перешло в наступление с целью покорить всё Закавказье.
Именно это наступление предотвратили армяне Сатхи, Ахалкалаки, всего Джавахка, к которым присоединились и местные грузины, и, несколько раз одержав победу над врагом в Сатхе, вынудили турецких захватчиков покинуть район. 1-ое июня – это день, когда защитники дали последний бой.
Мероприятие в честь этого дня, которое было создано в годы независимости Грузии, основала семья Саносянов – во главе с Арамом Саносяном. В этот праздничный день, который стал традицией, множество людей собралось у памятника в честь героического сопротивления в селе Сатха. Собрались жители Сатхи и других соседних деревень, прибыли гости из Армении, Тбилиси и других уголков Грузии. На церемонии присутствовали депутаты Парламента Грузии дипломаты посольства РА в Грузии, руководители Ахалкалакского и Ниноцминдского районных управлений, председатели Сакребуло, представители областной администрации и другие официальные лица.
Мероприятие началось с молебна за упокой души в сельской церкви Сурб Мецн Нерсес, церемония прошла под предводительством Предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, при участии викария Джавахка архимандрита Бабкена Салбияна.
После возложения цветов и венков на пьедестал памятника, началась праздничная церемония. Ведущим торжества был председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Геворг Снхчян.
Со словом выступили кандидат исторических наук Артюша Саносян, а также, гости, другие деятели искусства и культуры.
Художественную часть мероприятия обеспечили ансамбли песни и танца отделов культуры Ниноцминда и Ахалкалаки.
В заключении праздника со словом благословения выступил глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Он поздравил с праздником, высоко оценил работу, проведенную семьей Саносян, и вспомнил погибших героев.