Հունիսի մեկին Նինոծմինդայի շրջանի Սաթխա գյուղում հանդիսավորությամբ նշվեց Սաթխայի հերոսամարտի 95-րդ տարեդարձը: 1917 թ-ի դեկտեմբերի 5-ին` Թուրքիայի հետ զինադադարի պայմանագիր կնքելուց հետո, ռուսական զորքերը սկսել են հեռանալ ռազմաճակատից` Նինոծմինդա շրջանից, իսկ հայերն ու վրացիները մնացել են մենակ` թուրքական հզոր բանակի դեմ, որը որոշ ժամանակ անց հարձակում է գործել` նպատակ ունենալով նվաճել ամբողջ Անդրկովկասը:
Հենց այս հարձակումը կանխել են Սանթխայի, Ախալքալաքի, ողջ Ջավախքի հայերը, որոնց միացել են նաև տեղի վրացիները, և Սաթխայում մի քանի անգամ թշնամուն պարտության մատնելուց հետո, թուրք հրոսակներին ստիպել են հեռանալ տարածաշրջանից: Հունիսի 1-ը պաշտպանների տված վերջին ճակատամարտի օրն է: Այդ օրվան նվիրված միջոցառումը, որ հաստատվել է Վրաստանի անկախության տարիներին, 2003 թվականին հիմնադրել է Սանոսյան ընտանիքը՝ Արամ Սանոսյանի գլխավորությամբ: Ավանդական դարձած տոնական օրը կրկին բազմամարդ էր Սաթխայի հերոսամարտի հուշարձանի մոտ: Հավաքվել էին ինչպես Սաթխայի, այնպես էլ հարակից գյուղերի բնակիչներ, հյուրեր Թբիլիսիից և Վրաստանի այլ վայրերից: Միջոցառմանը իրենց ներկայությունն էին բերել Հայաստանից ժամանած հյուրերը: Հանդիսությանը ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ, Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի շրջանային վարչությունների, Ժողովրդական ժողովների ղեկավարներ, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ, այլ պաշտոնյաներ: Միջոցառումն սկսվեց գյուղի «Սուրբ Մեծն Ներսես» եկեղեցում հոգեհանգստյան արարողությամբ, որը հանդիսապետեց Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, մասնակցությամբ փոխառաջնորդ Տեր Բաբգէն աբեղա Սալբիյանի: Ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ զետեղվեցին հերոսամարտի հուշարձանի պատվանդանին, որից հետո սկսվեց տոնական հանդիսությունը: Այն վարում էր Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը: Խոսքով հանդես եկան պատմական գիտությունների թեկնածու Արտյուշա Սանոսյանը, արվեստի և մշակույթի գործիչներ, հյուրեր: Միջոցառման գեղարվեստական մասը ապահովել էին Նինոծմինդայի և Ախալքալաքի մշակույթի բաժինները՝ երգի-պարի խմբերի մասնակցությամբ: Հանդիսության ավարտին օրհնության խոսքով հանդես եկավ Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Նա շնորհավորեց տոնը, բարձր գնահատեց Սանոսյան ընտանիքի ազգանվեր աշխատանքը և ոգեկոչեց նահատակների հիշատակը: Միջոցառման ընթացքում կազմակերպվել էին ձիարշավի, շախմատի մրցումներ, սպորտային այլ խաղեր: Հանդիսության ավարտին տեղի ունեցավ մատաղի օրհնություն և հյուրասիրություն:

The 95th Anniversary of Satkha Heroic Resistance Was Marked in Javakheti PDF Print E-mail
On 1 June, 2013 in Satkha village of Ninotsminda region the 95th Anniversary of Satkha Heroic Resistance was solemnly marked.
On 5 December, 1917, after the conclusion of the armistice with Turkey, Russian troops started to retreat from the front line – Ninotsminda region, the Armenians and Georgians were left alone and had to face the powerful Turkish armed forces, which after some time took the offensive to conquer the entire Transcaucasia. Armenians of Satkha, Akhalkalaki, and of whole Javakhk, joined by the local Georgians, prevented this attack;
they repeatedly defeated the enemy in Satkha village and forced the Turkish invaders to leave the area. The 1st of June is the day when the defenders gave the final battle.
The Sanosyans family - headed by Aram Sanosyan, has established the event in honor of this day, which was created in the years of independence of Georgia. On this already traditional holiday many people had gathered at the monument to Satkha Heroic Resistance. Residents of Satkha and other nearby villages had gathered, guests from Armenia, Tbilisi and other Georgian regions had arrived. Diplomats of RA embassy to Georgia, representatives of the regional administration and other officials attended the ceremony.
The event started with prayer for the repose of the souls at Surb Metsn Nerses Church of the village, the ceremony was conducted under the leadership of the Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, and with the participation of Vicar of Javakhk Supreme Archimandrite Babken Salbiyan.
A festive ceremony began after the flowers and wreaths were laid at the monument’s pedestal. President of “Vernatun” Union Gevorg Snkhchyan was the host of the event.
Candidate of historical sciences Artyusha Sanosyan, as well as other figures of art and culture, delivered a speech.
The song and dance ensembles of Ninotsminda and Akhalkalaki departments of culture provided the artistic part of the event.
At the end of the celebration the Head of The Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan blessed the audience. He congratulated on the occasion of the holiday, praised the work conducted by the Sanosyans family, and recalled fallen heroes.
Horseback riding, chess games, football competitions and other sport games were organized during the event.
At the end of the celebration the blessing of the traditional sacrifice (Armenian “matagh”) took place, which afterwards was given to people.