| Թբիլիսիի Իվանե Ջավախիշվիլու անվան պետական համալսարանում Լևոն Մելիքսեթ-Բեգի հիշատակը նշանավորվեց գիտական կոնֆերանսով |
2013 թ. նոյեմբերի 14-15-ին Թբիլիսիի Իվանե Ջավախիշվիլու անվան պետական համալսարանում տեղի ունեցավ գիտական կոնֆերանս՝ նվիրված պրոֆեսոր, արևելագետ Լևոն Մելիքսեթ-Բեգի հիշատակին: Կոնֆերանսը նախաձեռնել էր համալսարանի Արևելագիտության ինստիտուտը: Մեծ արևելագետ ու պատմաբան Լևոն Մելիքսեթ-Բեգը իր անժխտելի ներդրումն ունի հայ-վրացական պատմական աղբյուրների ուսումնասիրության տարեգրությունում: Նա հանդիսանում է Թբիլիսիի պետական համալսարանի հայագիտության ամբիոնի հիմնադիրը, դաստիարակել և գիտական ուղեգիր է տվել բազմաթիվ հայագետների, արևելագետների ու պատմաբանների: Լևոն Մելիքսեթ-Բեգի անունով է կոչվում Ջավախիշվիլու անվան համալսարանի հայագիտության դեպարտամենտը: Մեծ գիտնականի մահվան 50-ամյա տարելիցին էր նվիրված գիտական կոնֆերանսը: Կոնֆերանսի աշխատանքին իրենց ներկայությունն էին բերել Վրաստանի Ձեռագրերի Ազգային կենտրոնի և համալսարանի աշխատակիցները, գիտնականներ, Մելիքսեթ-Բեգի նախկին ուսանողներ, որոնց մեծ մասը ներկայումս հայտնի գիտնականներ են, նրա գործի շարունակողները, դասախոսներ, ասպիրանտներ, ուսանողներ: Կոնֆերանսի աշխատանքին ներկա էին Վիրահայոց թեմի ստեղծագործական միությունների ղեկավարները, «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակիցները: Դահլիճում տեղ էին զբաղեցրել մեծ գիտնականի ընտանիքի անդամները՝ որդին և թոռնուհին: Կոնֆերանսը ներածական խոսքով բացեց և ներկաներին ողջունեց արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր, Վրաստանի գիտությունների ակադեմիայի թղթակից-անդամ Ապոլոն Սիլագաձեն: Լևոն Մելիքսեթ-Բեգ գիտնականի, հայագիտության ամբիոնի վարիչի և կովկասյան տարածաշրջանում ստեղծած եզակի հարուստ գրադարանի և ղեկավարի մասին հուշեր պատմեցին Վրաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս պրոֆեսոր Զազա Ալեքսիձեն, համալսարանի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Դարեջան Թվալթվաձեն, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, արևելագետ-թարգմանիչ Զեզվա Մեդուլաշվիլին, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը: Պատմաբան, Հայ մտավորականների Թբիլիսյան կազմակերպության նախագահ Ենոք Թադևոսյանը կոնֆերանսին մաղթեց արգասաբեր աշխատանք և հայագիտության ամբիոնին նվիրեց Սամվել Մարգարյանի «Միջնադարյան Իրանի պատմություն» ձեռնարկի երկու օրինակ: Ի թիվս կոնֆերանսին ներկայացրած տարբեր զեկուցումների, ընդգրկված էր նաև Թբիլիսիի Իվ. Ջավախիշվիլու անվան պետական համալսարանի դոկտորանտ, Վիրահայոց թեմի աշխատակցուհի Դիանա Տեր-Բաղդասարովան, ով մանրակրկիտ ուսումնասիրել էր և ներկաների ուշադրությանը ներկայացրեց «Ձեռագրերի Ազգային Կենտրոնի H ֆոնդում պահպանված 404 ձեռագրի կոդիկոլոգիական և տեքստաբանական ուսումնասիրությունը»: Լևոն Մելիքսեթ-Բեգի գիտական գործունեությունը բարձր գնահատելու և նրա հիշատակը մեծարելու կապակցությամբ երախտագիտության խոսքով ելույթ ունեցավ գիտնականի թոռնուհին՝ Մանանա Մելիքսեթ-Բեգը: Մելիքսեթ-Բեգի գիտական գործունեության լուսաբանմանը նվիրված զեկուցումները նաև արևելագիտության տարբեր թեմաներով գիտական կոնֆերանսին ներկայացված բոլոր նյութերը տպագրվելու են ժողովածուի տեսքով:

В Тбилисском государственном университете им. Иване Джавахишвили прошла научная конференция в память о Леоне Меликсет-Беке PDF Печать E-mail
Melikset-Bek
14-15 ноября, 2013 года в Тбилисском государственном университете имени Иване Джавахишвили прошла научная конференция, посвященная памяти профессора, востоковеда Леона Меликсет-Бека. Конференцию инициировал Институт востоковедения университета.
Великий востоковед и историк Леон Меликсет-Бек внес неоспоримый вклад в летопись исследования армяно-грузинских исторических источников. Он основал кафедру арменоведения в Тбилисском государственном университете, воспитал и дал путевку в научную жизнь многим арменоведам, востоковедам и историкам. Именем Леона Меликсет-Бека названа кафедра арменоведения в университете имени Джавахишвили. Памятная конференция была посвящена 50-летию со дня смерти великого ученого.
В работе конференции приняли участие ученые Национального центра рукописей Грузии, студенты Меликсет-Бека, большая часть которых на сегодня известные ученые, продолжатели его дела, сотрудники и лектора университета, аспиранты, студенты. На конференции присутствовали руководители творческих союзов Епархии ААЦ в Грузии, сотрудники центра «Айартун». В зале находились члены семьи великого ученого – сын и внучка.
Конференцию открыл вступительным словом и поприветствовал присутствующих директор института востоковедения, профессор, член-корреспондент Грузинской Академии наук Аполлон Силагадзе. Академик, профессор Академии наук Грузии Заза Алексидзе, декан факультета гуманитарных наук университета, профессор Дареджан Твалтвадзе, поэт и переводчик Гиви Шахназари, востоковед и переводчик Зезва Медулашвили, редактор газеты «Врастан» (Грузия) Ван Байбуртян поделились воспоминаниями об ученом, руководителе кафедры арменоведения, научном руководителе - Леоне Меликсет-Беке, создавшем уникальную и богатую библиотеку в Кавказском регионе. Историк, председатель Тбилисской организации Союза Армянской интеллигенции Енок Тадевосян пожелал конференции плодотворной работы и подарил кафедре арменоведения два экземпляра пособия Самвела Маркаряна «История средневекового Ирана».
В числе разных докладов, представленных на конференции, с интересным и содержательным докладом также выступила докторант Тбилисского государственного университета имени Ив. Джавахишвили, сотрудница Епархии ААЦ в Грузии Диана Тер-Багдасарова, которая тщательно изучила и представила вниманию присутствующих «Кодикологическое и текстологическое исследование рукописи 404, сохранившейся в H фонде Национального центра рукописей»
Внучка ученного - Манана Меликсет-Бег выступила со словом и выразила благодарность за почтение памяти и высокую оценку научной деятельности Леона Меликсет-Бека...
Доклады, посвященные научной деятельности Меликсет-Бека, а также все материалы, представленные во время научной конференции на различные темы по востоковедению, будут напечатаны в виде сборника.