Երկրորդային նյութերից պատրաստված տոնածառերի ցուցահանդես-մրցույթ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում |
Դեկտեմբերի 21-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ հերթական միջոցառումը, որը «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ նախաձեռնել էին Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միությունը (նախագահ՝ Սուսաննա Խաչատրյան) և կենտրոնի գեղագիտական դաստիարակության խմբակը (ուսուցչուհի՝ Թամար Սուլխանիշվիլի): Գեղեցիկ զարդարված դահլիճը այցելուներին խոստանում էր հետաքրքիր անակնկալ: Պատերին փակցված էին կենտրոնի գեղագիտական դաստիարակության խմբակի սաների տարբեր թեմաներով ստեղծված նկարներ, իսկ կենտրոնում գեղեցիկ դասավորված էին այն աշխատանքները, որոնք պատրաստել էին մրցույթ –փառատոնի մասնակիցները: Դեռևս երկու ամիս առաջ «Հայարտուն» կենտրոնը հանդես եկավ բնապահպանական մի նախաձեռնությամբ. կազմակերպել երկրորդային իրերից պատրաստած ամանորյա տոնածառերի ցուցահանդես – մրցույթ: Առաջարկը հետաքրքրություն առաջացրեց դպրոցականների շրջանում և ստանալով գեղագետ ուսուցչուհու խորհուրդ-ցուցում Ցուցահանդես-մրցո Ներկայացվեցին թղթե անձեռոցիկներից, պլաստմասե գդալ-պատառաքաղնե Գեղեցիկ դասավորված յուրահատուկ տոնածառերը մեծ հետաքրքրությամբ դիտեցին Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն Միրզախանյանը, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, նկարիչներ Մերուժան Շահումյանը, Մարինա Խաչատուրովան, տիկնիկագործ Ժաննա Դավթյանը, ուսուցիչներ, ծնողներ, հյուրեր, որոնք հիացմունքով չէին թաքցնում իրենց զարմանքը հեղինակների անսահման երևակայության կապակցությամբ: Իսկ մրցատյանը, որի կազմում էին խմբավար Մարիա Աբուլյանը, կրթական բաժնի պատասխանատու Եվգենյա Մարկոսյան, «Հայարտան« համակարգող Լևոն Չիդիլյանը, որոշեց հաղթողներին ու բաշխեց մրցանակային տեղերը: Երրորդ տեղը գրավեց թիվ 104 դպրոցի աշակերտ Դավիթ Միսակյանը, երկրորդ տեղին արժանացավ թիվ 103 դպրոցի աշակերտուհի Դիանա Մինասյանը, իսկ առաջին տեղի մրցանակը տրվեց «Ինտելեկտ» դպրոցի աշակերտ Նիկա Բեժանովին: Ոչսովորական միջոցառմանը առանձին փայլ հաղորդեցին Ներսես Շնորհալի պատանեկան երգչախմբի և լատինական պարերի շնորհալի կատարող Նանա Ուրիգաևայի ելույթները: Հետաքրքիր նախաձեռնությունը

| Выставка-конкурс новогодних ёлок, изготовленных из вторичных материалов, в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии |
21 декабря в зале им. Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялось очередное мероприятие, которое при поддержке центра «Айартун» инициировали Союз армянских женщин Грузии «Шушаник» (председатель - Сусанна Хачатурян) и кружок эстетического воспитания при центре (педагог – Тамара Сулханишвили). Великолепно украшенный зал обещал преподнести посетителю интересный сюрприз. На стенах были размещены рисунки учеников кружка эстетического воспитания при центре, а в центре зала были красиво расположены работы, которые подготовили участники конкурса-фестива Еще два месяца назад центр «Айартун» выступил с экологической инициативой: организовать выставку-конкурс новогодних ёлок, созданных из вторичных материалов. Предложение вызвало интерес в кругу школьников и, получив указания и советы преподавателя по эстетике, они приступили к работе. В выставке-конкурс Были представлены 34 работы - оригинальные новогодние елки, изготовленные из бумажных салфеток, пластиковых ложек и вилок, пластиковых бутылок, пуговиц разного цвета и размера, конфет, пенопласта, высушенной пены и других предметов. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, художники Меружан Шаумян и Марина Хачатурова, создательница кукол Жанна Давтян, педагоги, родители и гости с большим интересом рассмотрели красиво расположенные своеобразные новогодние ёлки, и не скрыли своего удивления относительно безграничного воображения авторов. А жюри, которое составляли хормейстер Мария Абулян, ответственная за образовательный отдел Евгения Маркосян, координатор центра «Айартун» Левон Чидилян, должно было определить победителей и распределить призовые места. Работы: ученика 104-й школы Давида Мисакяна (III место), ученицы 103-ей школы Дианы Минасян (II место) и ученика школы «Интелект» Ники Бежанова (I место) - были признаны победителями. Необычное мероприятие украсили выступления юношеского хора им. Св. Нерсеса Шнорали и талантливой исполнительницы латинских танцев Наны Уригаевой. Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян и координатор центра «Айартун» Левон Чидилян высоко оценили интересную инициативу и красивое мероприятие. Обладатели призовых мест и все участники были награждены подарками и почетными грамотами.