Քեսաբահայերի աջակցության գործողություն Թբիլիսիում |
Ապրիլի 6-ին, Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում կատարվեց հոգեհանգստի արարողություն Սիրիայի պատերազմում զոհվածների հոգու խաղաղության համար: Սգո արարողությանը ներկա էր Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Այնուհետև Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի, «Վրաստանի Հայ Համայնքի», «Թբիլիսիի Հայերի Վեհաժողովի» նախաձեռնությամբ, հայերից կազմված խումբը՝ հոգևոր հայր Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի ուղեկցությամբ, եկեղեցուց տեղափոխվեց Վրաստանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության շենքի մոտ: Բողոքի ցույցի մասնակիցները՝ Վրաստանի և ՀՀ պետական դրոշներով և պաստառներով զինված, պահանջեցին դադարեցնել Սիրիայում խաղաղ բնակչության դեմ ուղղված բռնությունները և պատասխանատվության ենթարկել Թուրքիային՝ քաղաք Քեսաբի և հարակից շրջանների վրա հարձակված ահաբեկչական խմբավորումներին աջակցություն ցուցաբերելու համար: Ցույցի մասնակիցները, շարունակելով բողոքի գործողությունը, քաղաքի կենտրոնական Ճավճավաձե մայրուղով, քայլերթով հասան Թուրքիայի դեսպանատուն: Նրանց ձեռքերում էին «Պահպանենք Քեսաբը», «Դադարեցրեք հանցագործ գործողությունները Քեսաբի դեմ» տարբեր լեզուներով պաստառներ, ինչպես նաև հանրության կողմից հնչեց «Թուրքիա, հրաժարվիր հայերի ցեղասպանական քաղաքականությունից» պահանջը: Ընդհանուր առմամբ,անցկացված ցույցին մասնակցում էր ավելի քան 250 մարդ: Հիշեցնենք, որ մարտի 21-ի վաղ առավոտյան սիրիական ընդդիմության ահաբեկչական խմբավորման ջոկատները Թուրքիայի տարածքից լայնածավալ հարձակում գործեցին հայաբնակ Քեսաբի վրա: Վիրահայոց թեմի մամլո դիվան Ներկայացնում ենք ՄԱԿ-ին ուղղված դիմումը՝ ստորագրված Վրաստանի հայկական հասարակական կազմակերպությունների կողմից.
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Քարտուղար պարոն Պան Գի Մունին
Պարոն Պան Գի Մուն, Ահա արդեն չորրորդ տարին է, ինչ Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում չեն դադարեցվում ռազմական գործողությունները` տարբեր տվյալների համաձայն` խլելով 100.000 կյանք, այդ թվում նաև այդ պետության խաղաղ բնակիչների: Սիրիական ճգնաժամի սկզբում սկսեցին տարածվել տեղեկություններ այն մասին, որ երկրի կառավարությանը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներից բացի ընդդիմություն են ցուցաբերում նաև արտասահմանյան պետությունների քաղաքացիներ` ծայրահեղականության տարբեր մակարդակի իսլամիստական ռազմականացված խմբավորումներից կազմված, այդ թվում նաև այնպիսիներից, որոնք ՄԱԿ-ի անդամ-երկրների մեծամասնության կողմից ճանաչված են որպես ահաբեկչական կազմակերպություններ: 2014թ.-ի մարտի 21-ին տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների կողմից հարձակում է կատարվել Սիրիայի քաղաք Քեսաբի և նրա հարակից շրջանների վրա: Խաղաղ քաղաք Քեսաբի վրա հարձակման արդյունքում նրա բնակիչները` 2000-ից ավել խաղաղ քրիստոնյա բնակիչ, որոնց մեծամասնությունը ազգությամբ հայ Սիրիայի քաղաքացիներ են, ստիպված են եղել լքել իրենց տները, թողնել տասնամյակների ընթացքում իրենց կուտակած ունեցվածքն ու փրկություն փնտրել Սիրիայի այլ բնակելի վայրերում: Զինված իսլամիստական ահաբեկիչների կողմից քաղաք Քեսաբի գրավումից հետո վերոնշյալները բազմաթիվ բարբարոսական գործողություններ են կատարել` քանդել և կողոպտել են քիրստոնեական կրոնական շենքեր և հաստատություններ, քաղաքացիական և մասնավոր շինություններ (դպրոցներ, հիվանդանոցներ, առևտրի կենտրոններ և այլն): Կարևոր ենք համարում հիշեցնել Ձեզ, որ Քեսաբ քաղաքի բնակիչները եթարկվել են հետապնդման և կոտորածի 1909թ.-ին թուրքական իշխանությունների կողմից, իսկ 1915-23թթ. թուրքական պետության կողմից հայերի հանդեպ իրականացված Ցեղասպանության ընթացքում, սպանվել է հայաբնակ Քեսաբի ավելի քան 5000 բնակիչ: Զայրույթ է առաջացնում այն փաստը, որ զինված ահաբեկիչների հարձակումը Քեսաբ քաղաքի վրա կատարվել է թուրք-սիրիական սահմանի կողմից: Այն փաստը, որ Թուրքիան թույլ է տվել զինված ահաբեկիչներին անարգելք հատել պետական սահմանը Սիրիայի հետ, ինչպես նաև տարածված, այդ թվում նաև ծայրահեղական իսլամիստական կազմակերպությունների կողմից տարածված բազմաթիվ նյութեր վկայում են, որ թուրքական հանրապետությունը խաղաղ քաղաք Քեսաբի վրա հարձակված ահաբեկիչներին ամեն տեսակի աջակցություն է ցուցաբերել: Հիմնվելով ԶԼՄ-ներում տարածված թուրքական հանրապետության գերագույն կառավարության գաղտնի բանակցությունների ձայնագրությունների, ինչպես նաև Թուրքիայի վարչապետի հայտարարության և բազմաթիվ այլ նյութերի վրա` հաստատվում է, որ Թուրքիայի Հանրապետության կողմից ահաբեկչական կազմակերպություններին բացի տեխնիկական աջակցությունից ցուցաբերվել է նաև քաղաքական աջակցություն: Մենք` ներքոստորագրյալ Վրաստանի հայկական հասարակական կազմակերպություններս, կոչ ենք անում Ձեզ.
Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոն Վրաստանի Հայ Համայնք Սամցխե-Ջավախքի Հասարակական Կազմակերպությունների Խորհուրդ Թբիլիսահայերի Վեհաժողով Թբիլիսահայերի Միություն Համահայկական ֆորումի մասնակիցների միջազգային ասոցիացիա «Armenian ArtHall» ինտերնետ հրատարակչություն |

| Demonstration in Tbilisi to support the Kessab Armenians |
On April 6, the requiem service in memory of the victims of Syria’s war was conducted in Surb Etchmiadzin Church of Tbilisi. The Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan attended the mourning ceremony. After that at the initiative of the “Hayartun” Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, the Assembly of Tbilisi Armenians and the Armenian Community of Georgia, a group of Armenians accompanied by Priest Manuk Zeynalyan headed to the United Nations Office in Georgia. The rioters holding banners and the national flags of Armenia and Georgia demanded to end the violence against Syrian civilians and bring Turkey to justice for providing support to Islamist groups attacking the peaceful city of Kessab and surrounding areas. Peaceful demonstrators passed Chavchavazde Avenue and headed to the Turkish Embassy. They waved banners in different languages saying “Save Kessab!”, “Stop crime against Kessab!”, the protestors also demanded from Turkey to stop its genocidal policy towards the Armenians. By and large more than 250 people participated in the demonstration. Let us recall, that on March 21, terrorist groups opposing Syrian government entered from Turkey Armenian-inhabit Press service of the Diocese of Armenian Apostolic Church in Georgia Appeal to United Nations Secretary-Genera To United Nations Secretary-Genera Mr. Ban Ki-moon, According to various sources the civil war in Syria has now killed more than 100,000 people, including loss of civilian life. Since the beginning of the so called Syrian Crisis it has been reported that in addition to Syrian citizens the foreign citizens, members of radical Islamist groups including those that are recognized by the majority of UN member states, as a terrorist organizations, oppose the country’s government. On 21 March 2014 various terrorist groups and bandit formations entered the town of Kessab and surrounding areas. As a result of the armed attack more that 2000 Kessab town residents, the vast majority of whom are the Syrian citizens of Armenian origin, who less than 100 years ago found shelter in this town during the 1915-23 Armenian Genocide, carried out by the Turkish government against Armenians, were forced to leave their homes and belongings and seek refuge in other Syrian settlements. After Islamist militants took over the Syrian town of Kessab they committed numerous acts of vandalism, destroying and looting Christian religious buildings and institutions, private and civil institutions (schools, hospitals, retail facilities etc.). It must be recalled that the first implemented by the Turkish armed units massacre in Kessab took place in 1909, while during the 1915-1923 Armenian Genocide, implemented by the Turkish government, 5000 Armenians were murdered in Kessab. The fact that armed terrorists entered Kessab from Turkey causes sincere indignation. The fact that Turkey allowed armed militants to cross freely the state border with Syria, as well as many records spread by radical Islamist groups, indicate that the Turkish Republic provided full support to militants invading peaceful town like Kessab. Basing on spread by mass media records of confidential conversation of Turkish top leaders, as well as a statement issued by the Turkish Prime Minister and many other materials it is confirmed that apart from technical support Turkey has provided political support to a variety of terrorist groups. We, the undersigned Armenian NGOs in Georgia urge you:
“Hayartun” Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia Armenian Community of Georgia Assembly of Tbilisi Armenians Union of Tbilisi Armenians International Association of Pan-Armenian Forum Participants Online Magazine Armenian ArtHall |