Արդեն մի քանի տարի է, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնը ավանդաբար կազմակերպում է տոնական միջոցառում՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակին և Շուշիի ազատագրմանը, իր հարգանքը և խոնարհումը բերելով զոհված նախնիների և քաջարի ազատամարտիկների հիշատակին: Ավանդույթը չխախտվեց նաև այս տարի: Դեռևս մայիսի 8-ին, Երկրապահի օրվա առիթով, գործող բոլոր եկեղեցիներում կատարվեցին արցախյան հերոսամարտի զոհերի հոգեհանգստյան արարողություններ:
Ցավով ենք նշում, որ դիմելով բոլոր միջոցներին և օգտագործելով Վրաստանում ադրբեջանական համայնքի անդամներին, այդ թվում Վրաստանի խորհրդարանի ազգությամբ ադրբեջանցի պատգամավորներին, ադրբեջանական կողմը թբիլիսահայ համայնքի վրա սկսեց տեղալ սպառնալիքների տարափ, մայիսի 9-ին ծրագրված համերգը արգելելու պահանջով: Սահմաններն անցնելով, Վրաստանում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանությունը, ճնշում գործադրեց ArtHall դահլիճի տնօրինության վրա դահլիճ չտրամադրելու պահանջով: Տնօրինությունը, խախտելով կենտրոնի հետ պայմանավորվածությունը, համերգից մի քանի ժամ առաջ մերժեց դահլիճի տրամադրումը:
Հակառակ ստեղծված իրավիճակի, «Հայարտունը» հաստատակամորեն կանգնեց մայիսյան տոները նշելու իր որոշման վրա: Այն իրականացնելուն չխանգարեց ոչ էլ անձրևային եղանակը: Թբիլիսիի Սբ. Էջմիածին եկեղեցու հարակից տարածքում կազմակերպվեց բացօթյա համերգ, որին ներկա էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ,Կոմանդասի քույրը՝ տիկին Մարգարիտ Տեր-Թադևոսյանը, Պ.Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնի ղեկավարությունը, համայնքային կառույցների պաշտոնյաներ, արժանավոր հայորդիներ:
Հավլաբար թաղամասում հավաքվեց հոծ բազմություն, որը մեծ խանդավառությամբ մինչև ավարտը ներկա գտնվեց համերգային ծրագրին: Տոնական հանդիսությունը բացեց Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն, «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը: Ու տարածվեց ողջ Հավլաբար թաղամասով հաղթանակի և խաղաղության ոգով լիաշունչ հայոց ազգային երգը, պարը, ասմունքը, դուդուկի և դհոլի ոգեշնչող երաժշտությունը: Ընթերցվեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տոնական ուղերձը: Համերգին մասնակցեցին հայկական պարային համույթները, անհատ կատարողներ, ասմունքողներ և «Հայարտուն» կենտրոնի մշակութային խմբակները:
Հավարտ համերգի օրհնության և շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկավ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Սրբազան Հայրը արժևորեց իր հողի վրա խաղաղ ապրելու հայ ժողովրդի բարի կամքը, ինչպես նաև մյուս ազգերի հետ խաղաղ Կովկասում համերաշխ ապրելու հայերի պատրաստակամությունը: Թեմակալ առաջնորդը բարձր գնահատեց համերգի կազմակերպիչների, թեմի բաժինների ղեկավարների և մասնակիցների աշխատանքը:
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնը իր երախտագիտությունն է հայտնում Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությանը հանդիսության անխափան ընթացքն ապահովելու համար:Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակին և Շուշիի ազատագրմանը նվիրված տոնական մեծ համերգը Թբիլիսիում ավարտվեց շքեղ հրավառությամբ:

Несмотря на протест азербайджанских депутатов и общественных деятелей, центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии торжественно отметил День победы в Великой Отечественной Войне и освобождения г. Шуши |
Уже несколько лет, как центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии традиционно организует праздничное мероприятие, посвященное победе в Великой Отечественной Войне и освобождению г. Шуши, выражая свое уважение и преклоняясь перед памятью погибших предков и отважных борцов за свободу. И в этом году традиция не была нарушена. Еще 8-го мая, в честь «Дня Еркрапа», во всех действующих церквях были отслужены панихиды по погибшим в Арцахском героическом сражении. С сожалением приходится констатировать, что, прибегая ко всем средствам и используя членов азербайджанской общины Грузии, в том числе членов Парламента Грузии азербайджанского происхождения, с азербайджанской стороны посыпался шквал угроз на армянскую общину Тбилиси, с требованием отменить концерт, назначенный на 9-ое мая. Переходя границы дозволенного, посольство Азербайджанской республики в Грузии оказало давление на администрацию зала Art Hall и потребовало отказаться от предоставления зала. Администрация, нарушив договорённость с центром «Айартун», за несколько часов до концерта отказалась предоставить зал. Вопреки создавшейся ситуации, центр «Айартун» был непреклонен в своем решении отметить майские праздники. Даже дождливая погода не помешала в его осуществлении. На территории около церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси был организован концерт под открытым небом на котором присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии, сестра героя Арцахской войны Командоса - Маргарита Тер-Тадевосян, руководство Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна, должностные лица общинных организаций и достойные армяне. В районе Авлабари собралось множество людей, которые с большим воодушевлением до конца присутствовали на концертной программе. Праздничное мероприятие открыл глава отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии, координатор центра «Айартун» Левон Чидилян. По всему району Авлабари были слышны проникнутые духом победы и мира армянские народные песни, танцы, стихи, воодушевляющая музыка дудука и дхола. Было зачитано праздничное обращение Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II. В концерте приняли участие армянские танцевальные ансамбли, сольные исполнители, художественные чтецы и культурные кружки центра «Айартун». По завершении концерта предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян выступил с речью, поздравив и благословив собравшихся. Его Преосвященство подчеркнул добрую волю армянского народа жить мирно на родной земле, а также готовность армян жить в согласии с другими народами в мирном Кавказе. Глава Епархии высоко оценил работу организаторов концерта, руководителей отделов Епархии и участников. Центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии выражает свою благодарность Министерству внутренних дел Грузии за обеспечение безопасного прохождения праздника. Праздничный концерт в Тбилиси, посвященный победе в Великой Отечественной Войне и освобождению г. Шуши, завершился роскошным фейерверком.