Մայիսի 11-ին, Ջավախքի ծնողազուրկ թվով 61 երեխաներ, հավաքվել էին Ախալքալաքի «Սուրբ Խաչ» Եկեղեցու կամարների ներքո: Սուրբ պատարագի ավարտին, Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության աշխատակիցների կողմից նրանց բաժանվեց ՀՕՖ-ի հերթական ֆինանսական աջակցությունը:
Տասը տարուց ավելի է, ինչ բարեխնամ այս կազմակերպությունը օգնության ձեռք է մեկնում Ջավախքում ծնված և որբության դառնությունը զգացած երեխաներին: Մայիսյան այս օրը հերթական սպասումնալից ու ուրախ օր էր այս երեխաների համար: Երեխաներն իրենց աղոթքներում հիշեցին բարերարներին, ծրագրի կազմակերպիչներին և բոլոր այն մարդկանց, որոնք,ապրելով հեռավոր Միացյալ Նահանգներում, չեն զլանում իրենց վաստակից մասնաբաժին հանել որբության դառնությունը ճաշակած Ջավախքի երեխաներին: Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր Առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգէն վրդ. Սալբիյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանին, Ամերիկայի ՀՕՖ-ի գրասենյակի վարիչ-տնօրեն Գառնիկ Նանագուլյանին, ՀՕՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի համակարգող Էդվարդ Կարապետյանին և բոլոր նրանց, ովքեր իրենց լուման են ներդրել այս բարի, ազգանվեր ու եկեղեցանվեր գործի կայացման ու իրականացման համար: Նշենք, որ ՀՕՖ-ը կազմավորվել է 1988 թվականին՝ ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի օրհնությամբ և աջակցությամբ՝ Սպիտակի աղետալի երկրաշարժից հետո կարիքի մեջ հայտնված ժողովրդին անհապաղ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով: Ներկայումս ՀՕՖ-ը զբաղվում է սոցիալական և տնտեսական օգնության զարգացմամբ և կրթական ծրագրերի աջակցությամբ: Հայ Օգնության Ֆոնդի CASP (ծնողազուրկ երեխաների խնամակատար հանձնախումբ) ծրագիրն ուղղված է ծնողազուրկ երեխաներին սոցիալական աջակցություն ցուցաբերելուն: Այն գործունեություն է ծավալում ինչպես Հայաստանում և Արցախում, այնպես էլ Ջավախք լեռնաշխարհում: Ծրագիրն սկսվեց Ախալքալաքով և տարածվեց տարածաշրջանի գյուղերում: Ընդգրկված են 76 երեխաներ,որոնք այս նպաստի շնորհիվ կարողանում են լուծել որոշ սոցիալական և կենցաղային խնդիրներ:

Support to Orphan Children in Javakheti PDF Print E-mail
On May 11, under the dome of Surb Khach Church in Akhalkalaki 61 orphans from Javakheti were gathered. By the end of the Divine Liturgy they received financial aid from the employees of the Vicariate of the Armenian Apostolic Church in Samtskhe-Javakheti, provided by the Fund for Armenian Relief (FAR).
For more than a decade, this organization has extended a helping hand to children who were born in Javakheti and have become orphans. This long expected day brought joy to children.
The children prayed for the benefactors, project’s organizers and all those, who living in the United States, never forget to help the children of Javakheti who have tasted the bitterness of orphanage.
The Vicar-General of Javakheti Supreme Archimandrite Babken Salbiyan expressed his gratitude to the Prelate of the US Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Khazhak Parsamyan, Executive Director of FAR Mr.Garnik Nanagulyan and FAR Armenia Office Coordinator Edward Karapetyan, who spare no effort to carry out good deeds for the benefit of the people.
The Fund for Armenian Relief was founded in 1988 with the blessing and direct support of the Prelate of the US Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Khazhak Parsamyan to provide urgent humanitarian assistance for the people who suffered losses during devastating earthquake in Spitak. Today the Fund for Armenian Relief concentrates its efforts on social and economic development, educational advancement.
The FAR CASP Project (the Children of Armenia Sponsorship Program) is aimed at supporting orphan children. It is carried out in Armenia, Artsakh and in highland region of Javakheti. The project was launched in Akhalkalaki and moved to the villages of the region. The project includes 76 children who are able to solve some social and domestic issues with the financial aid.