Խորհրդարանի անդամ Զաքարիա Քուցնաշվիլին հանդիպեց հայ համայնքի ներկայացուցիչներին PDF Տպել Էլ.փոստ
2014 թվականի հոկտեմբերի 27-ին, Վրաստանի խորհրդարանում կայացավ Վրաստանի խորհրդարանի անդամ, «Վրացական երազանք» կառավարող կոալիցիայի լիդերներից մեկի՝ Զաքարիա Քուցնաշվիլու հանդիպումը Վրաստանի հայ հասարակայնության ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումը նվիրված էր կառավարող կոալիցիայի վարած քաղաքականության և երկրի հայ հասարակայնության հետ կապված հարցերին:
Հանդիպումը կազմակերպել էր «Հայարտուն» կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնը՝ «Բաց հասարակություն - Վրաստան» հիմնադրամի կողմից հովանավորվող «Քաղաքական մասնակցություն երկխոսության միջոցով» նախագծի շրջանակներում: Նախագծի էջն է. www.ardzagank.ge
Պարոն Քուցնաշվիլին ներկայացրեց իշխանության ղեկի մոտ գտնվող կառավարող կոալիցիայի կողմից երկու տարվա ընթացքում ձեռք բերված նվաճումները և պատասխանեց ներկաների հարցերին: Նա գոհունակությամբ նշեց Նորաշեն եկեղեցու վերականգնման աշխատանքների մեկնարկումը: Վրաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչները դիմեցին Վրաստանի խորհրդարանի անդամին՝ Վիրահայոց թեմից խորհրդային տարիներին բռնագրավված գույքի ռեստիտուցիայի գործընթացը արագացնելու խնդրանքով:
Ներկաների կողմից բարձրացվեցին հայերի նկատմամբ անհանդուրժողական վերաբերմունքի և պետական իշխանության մարմիններում հայկական ծագումով Վրաստանի քաղաքացիներին անբավարար ներկայացնելու հետ կապված հարցեր:

Встреча представителей армянской общественности с членом парламента Грузии Закарией Куцнашвили PDF Печать E-mail
qucnashvili
27 октября 2014 г. в парламенте Грузии состоялась встреча представителей армянской общественности Грузии с членом парламента, одним из лидеров правящей коалиции «Грузинская мечта» - Закарией Куцнашвили.
Встреча была посвящена политике правящей коалиции и вопросам, связанным с армянской общиной страны.
Встреча была организована Культурно-образовательным и молодежным центром «Айартун» в рамках проекта Политическое участие через диалог поддержанного фондом Открытое общество - Грузия. Страница проекта: www.ardzagank.ge
Господин Куцнашвили представил достижения, достигнутые правящей коалицией за два года пребывания во власти и ответил на вопросы присутствующих. Он с удовлетворением отметил начало восстановления церкви Норашен, в ответ на что, представители общины попросили ускорить процесс реституции конфискованного у армянской епархии имущества.
Вместе с этим были подняты вопросы проявления языка ненависти в отношении армян и неадекватной представленности граждан Грузии армянского происхождения в органах государственной власти.