«Հայարտան» գավաթակիր դարձավ Թբիլիսիի թիվ 84 դպրոցի պատանի ֆուտբոլիստների թիմը PDF Տպել Էլ.փոստ
Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի (տնօրեն Վալերի Բադալյան) նախաձեռնությամբ և Վիրահայոց թեմի աջակցությամբ մայրաքաղաքի դպրոցների շրջանում անցկացվեց «Հայարտուն» գավաթի խաղարկության ֆուտբոլի մրցաշար: Մասնակցության հայտ էին ներկայացրել Թբիլիսիի թիվ 81, 84, 92, 96, 98 և 104 հանրային դպրոցների 9-ից 11-րդ դասարանների աշակերտներից կազմված պատանի ֆուտբոլիստների թիմերը:
Թեմի երիտասարդական բաժնի իրականացրած կազմակերպչական պատշաճ աշխատանքի արդյունքում նոյեմբերի 21-ին մեկնարկեց մրցաշարը: Այն ընթացավ թիվ 104 դպրոցի բացօթյա մարզադաշտում: Առաջին օրը տեղի ունեցավ երեք հանդիպում: Համառ և թեժ պայքարից հետո եզրափակիչում խաղալու պատնեշը հատեցին թիվ 96 և 84 դպրոցների պատանեկան թիմերը:
Մրցաշարի եզրափակիչ հանդիպումը կայացավ նոյեմբերի 29-ին: Այնքան մեծ էր հաղթելու և գավաթին տիրանալու ցանկությունը, որ անբարենպաստ եղանակն անգամ չխանգարեց մրցութային խաղի անցկացմանը: Գավաթի համար պայքարում հանդիպեցին թիվ 84 (տնօրեն՝ Մանանա Բատիկաձե, մարզանքի ուսուցիչ՝ Կախա Նիկոլաձե) և թիվ 96 (տնօրեն՝Սուսաննա Շոշիաշվիլի, մարզանքի ուսուցիչ՝Նանա Ճեիշվիլի) դպրոցները: Անզիջում և թեժ խաղից հետո, որն ընթանում էր ֆուտբոլասերների աշխույժ աջակցությամբ, հանդիպումն ավարտվեց 3:1 հաշվով. հաղթող թիմի տիտղոսին ու «Հայարտուն» գավաթը ստանալու պատվին արժանացավ թիվ 84 դպրոցի թիմը:
Հանդիսավոր պայմաններում Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը «Հայարտուն» գավաթը փոխանցեց մայրաքաղաքի թիվ 84 հանրային դպրոցի պատանի ֆուտբոլիստների թիմի ավագ՝ Թենգիզ Անթաձեին: Մրցաշարի բոլոր մասնակիցները ստացան «Հայարտուն» գավաթի խաղարկության մրցաշարին մասնակցության վկայականներ: Մրցաշարի բոլոր հանդիպումները վարում էր Միջազգային Ֆուտբոլի Ֆեդերացիայի Միության՝  ՖԻՖԱ-ի հավաստագրով խաղի դատավոր Սեյրան Պոզոյանը:
Վիրահայոց թեմի երիտասարդության հարցերի բաժինը շնորհակալություն է հայտնում Վիրահայոց թեմի առաջնորդին, Եկեղեցու նվիրյալ Միքայել Արաբաջյանին և Թբիլիսիի թիվ 104 հանրային դպրոցի տնօրինությանը «Հայարտուն» գավաթի խաղարկության ֆուտբոլի մրցաշարի անցկացմանը ցուցաբերած աջակցության համար: Մրցաշարի կազմկոմիտեն տեղեկացնում է, որ «Հայարտուն» գավաթի խաղարկությունը պատանիների շրջանում լինելու է ամենամյա և կոչ է անում պատանեկան ֆուտբոլային թիմերին ակտիվորեն ընդգկրվել 2015 թվականին կայանալիք այս մարզաձևի մրցույթներին:

A football tournament for “Hayartun” cup was held between the schools of the capital. The tournament was the initiative of the Youth Department of the Armenian Diocese in Georgia (director Valeri Badalyan) and supported by the Armenian Diocese in Georgia. Teams of young footballers from 9th to 11th grades of Tbilisi public schools number 81, 84, 92, 96, 8 and 104 had made an application to take part in the competition.
Thanks to the proper organizational work of the Youth Department of the Diocese, the tournament was launched on November 21. It was held in the open air stadium of school number 104. Three matches took place on the first day. After a persistent and hot competition the youth teams of schools number 96 and 84 managed to overcome the obstacle of playing in the final. The final match of the tournament was held on November 29. The desire to win the match and the cup was so huge that even the unfavorable weather did not prevent from holding the game. The schools number 84 (director - Manana Batikadze, sport teacher - Kakha Nikoladze) and 96 (director Susanna Shoshiashvili, sport teacher – Nana Tjeishvili) were there to compete for the cup. After an uncompromising and hot competition, supported by cheerful football fans, the match ended with 3:1. The school number 84 won the game and was honored with “Hayartun” cup. The leader of the “Hayartun” center of the Armenian Diocese in Georgia solemnly passed the “Hayartun” cup to Tenguiz Antadze – the captain of the young footballers’ team of Tbilisi school number 84. All the participants of the match received certificates of participation in “Hayartun” cup tournament. All the matches of the tournament were run by Seyran Pozoyan, a judge certified by the International Federation of Football Association (FIFA). The Youth Department of the Armenian Diocese in Georgia thanks the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, Mikayel Arabajyan (a dedicated person to church), as well as the administration of Tbilisi public school number 104 for the support provided in the organization of the football tournament and the competition for “Hayartun” cup. The tournament committee informs that the “Hayartun” cup competition among young people will be continuous, once in a year, and calls on youth football teams to be actively involved in the competitions of this sport, scheduled for 2015.