«Հայարտան» գավաթակիր դարձավ Թբիլիսիի թիվ 84 դպրոցի պատանի ֆուտբոլիստների թիմը PDF Տպել Էլ.փոստ
Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի (տնօրեն Վալերի Բադալյան) նախաձեռնությամբ և Վիրահայոց թեմի աջակցությամբ մայրաքաղաքի դպրոցների շրջանում անցկացվեց «Հայարտուն» գավաթի խաղարկության ֆուտբոլի մրցաշար: Մասնակցության հայտ էին ներկայացրել Թբիլիսիի թիվ 81, 84, 92, 96, 98 և 104 հանրային դպրոցների 9-ից 11-րդ դասարանների աշակերտներից կազմված պատանի ֆուտբոլիստների թիմերը:
Թեմի երիտասարդական բաժնի իրականացրած կազմակերպչական պատշաճ աշխատանքի արդյունքում նոյեմբերի 21-ին մեկնարկեց մրցաշարը: Այն ընթացավ թիվ 104 դպրոցի բացօթյա մարզադաշտում: Առաջին օրը տեղի ունեցավ երեք հանդիպում: Համառ և թեժ պայքարից հետո եզրափակիչում խաղալու պատնեշը հատեցին թիվ 96 և 84 դպրոցների պատանեկան թիմերը:
Մրցաշարի եզրափակիչ հանդիպումը կայացավ նոյեմբերի 29-ին: Այնքան մեծ էր հաղթելու և գավաթին տիրանալու ցանկությունը, որ անբարենպաստ եղանակն անգամ չխանգարեց մրցութային խաղի անցկացմանը: Գավաթի համար պայքարում հանդիպեցին թիվ 84 (տնօրեն՝ Մանանա Բատիկաձե, մարզանքի ուսուցիչ՝ Կախա Նիկոլաձե) և թիվ 96 (տնօրեն՝Սուսաննա Շոշիաշվիլի, մարզանքի ուսուցիչ՝Նանա Ճեիշվիլի) դպրոցները: Անզիջում և թեժ խաղից հետո, որն ընթանում էր ֆուտբոլասերների աշխույժ աջակցությամբ, հանդիպումն ավարտվեց 3:1 հաշվով. հաղթող թիմի տիտղոսին ու «Հայարտուն» գավաթը ստանալու պատվին արժանացավ թիվ 84 դպրոցի թիմը:
Հանդիսավոր պայմաններում Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը «Հայարտուն» գավաթը փոխանցեց մայրաքաղաքի թիվ 84 հանրային դպրոցի պատանի ֆուտբոլիստների թիմի ավագ՝ Թենգիզ Անթաձեին: Մրցաշարի բոլոր մասնակիցները ստացան «Հայարտուն» գավաթի խաղարկության մրցաշարին մասնակցության վկայականներ: Մրցաշարի բոլոր հանդիպումները վարում էր Միջազգային Ֆուտբոլի Ֆեդերացիայի Միության՝  ՖԻՖԱ-ի հավաստագրով խաղի դատավոր Սեյրան Պոզոյանը:
Վիրահայոց թեմի երիտասարդության հարցերի բաժինը շնորհակալություն է հայտնում Վիրահայոց թեմի առաջնորդին, Եկեղեցու նվիրյալ Միքայել Արաբաջյանին և Թբիլիսիի թիվ 104 հանրային դպրոցի տնօրինությանը «Հայարտուն» գավաթի խաղարկության ֆուտբոլի մրցաշարի անցկացմանը ցուցաբերած աջակցության համար: Մրցաշարի կազմկոմիտեն տեղեկացնում է, որ «Հայարտուն» գավաթի խաղարկությունը պատանիների շրջանում լինելու է ամենամյա և կոչ է անում պատանեկան ֆուտբոլային թիմերին ակտիվորեն ընդգկրվել 2015 թվականին կայանալիք այս մարզաձևի մրցույթներին:

Кубок «Айартуна» достался юношеской футбольной команде школы № 84 г. Тбилиси PDF Печать E-mail
По инициативе молодежного отдела Епархии ААЦ в Грузии (глава – Валерий Бадалян) и при поддержке Епархии ААЦ в Грузии среди столичных школ был организован футбольный турнир за кубок «Айартуна». В нем приняли участие команды юных футболистов 81-ой, 84-ой, 92-ой, 96-ой, 98-ой и 104-ой публичных школ г. Тбилиси, состоящие из учеников старших классов (с 9-го по 11-ый).
Благодаря надлежащей организаторской работе молодежного отдела 21 ноября стартовал турнир. Он прошел на открытом стадионе 104-ой школы. В первый день состоялись три встречи. После упорной и напряженной борьбы юношеские команды 96-ой и 84-ой школ преодолели барьер на пути к финалу.
Финальная встреча турнира прошла 29 ноября. Желание победить и стать обладателем кубка было столь велико, что даже плохая погода не помешала ходу игры. В борьбе за кубок встретились школы № 84 (директор – Манана Батикадзе, учитель физкультуры – Каха Николадзе) и № 96 (директор – Сусанна Шошиашвили, учитель физкультуры – Нана Чеишвили). После беспощадной и напряженной игры при активной поддержке болельщиков встреча завершилась со счетом 3:1. Школа № 84 удостоилась титула победителя и чести обладать кубком «Айартуна».
В торжественных условиях Левон Чидилян, координатор центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, вручил капитану юношеской футбольной команды публичной школы № 84 г. Тбилиси – Тенгизу Антадзе кубок «Айартуна». Все участники турнира получили сертификаты об участии в турнире за кубок «Айартуна». За всеми играми турнира следил футбольный судья Сейран Пазоян, прошедший сертификацию Международной федерации футбола - ФИФА.
Отдел по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии благодарит предводителя Епархии ААЦ в Грузии, мецената Михаила Арабаджяна и руководство публичной школы № 104 г. Тбилиси за поддержку, оказанную в проведении турнира за кубок «Айартуна». Оргкомитет турнира сообщает, что турнир за кубок «Айартуна» среди подростков будет ежегодным, и призывает юношеские футбольные команды стать участниками соревнований в данном виде спорта, которые состоятся в 2015 году.